Графики и рисунки на една от знаковите фигури в графичното изкуство на Варна и България са събрани в изложба ретроспекция по повод 20-годишнината от кончината на художника.
Николай Николов (1950 - 2004 г.) - едно от признатите имена, оформили облика на българското графично изкуство през 80-те и 90-те години на ХХ век, ще бъде почетен с изложба ретроспекция, посветена на 20-годишнината от кончината на художника. Експозицията ще бъде открита на 9 юли и ще може да се види до 29 юли 2024 г. в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна. Графиките и рисунките в нея, селектирани от изкуствоведа Румен Серафимов, са представителни образци от различните периоди от творческия път на артиста.
Румен Серафимов, куратор на изложбата, представя изкуството на Николай Николов:
“Николай Николов е от силното поколение художници, което излиза на сцената на българското изкуство в края на 70-те и началото на 80-те години на ХХ век. Тези артисти внасят много по-модерен дух на изразяване, като се противопоставят на естетическите норми на тогавашната тоталитарна култура. След завършването на художественото си образование в сферата на графичните изкуства, Николов попада във възможно най-добрата творческа общност – художниците от легендарния ателиен център "Вулкан" в красивия морски град Варна, които тогава създават новаторско изкуство с висок вкус, ярки идеи и изключителен професионализъм.
През 1980-те години Николай Николов създава главно черно-бели офорти, които изобразяват сложни композиции, наситени с човешки фигури, животни и символични предмети. В имагинерното им пространство доминират вихреното движение, пластическите контрасти, експресивните състояния и драматичната атмосфера. Творбите демонстрират неговите безупречни способности на блестящ рисувач, който владее линеарния език и го въплътява по изразителен начин в богатите метаморфози на графичната форма.
През втората половина на 1980-те години Николов променя своя стил. В графиките си той изгражда вече ясни и чисти абстрактно-геометрични знаци – триъгълник, цилиндър, кръст, пирамида, паралелепипед и пр. Те отново интерпретират човешки, обществени и природни отношения, но в по-всеобщ, универсален контекст. Изображенията са свръхпрецизни и рационално структурирани в чудесни центрични композиции. Този особен и красив конструктивизъм внушава философска символика на сблъсъци, йерархии, взаимоотношения, доминации, сила, самота, еротизъм и пр. Картинното пространство е освободено и отворено, а звукът на графичните форми е кристален, остър, ярък и категоричен. С това свое стилово-пластическо изразяване Николай Николов е много впечатляващ и няма аналог в българската графика. По-скоро могат да се намерят далечни аналогии с чистотата, знаковостта и образната сила на японската графика.
В този маниер той създава и великолепни рисунки с акварел и туш. Те са с наситена, интензивна цветност и са изпълнени със спонтанно чувство и свободен живописен жест. Често Николов съчетава геометричните си форми с природни растителни елементи и моделира особена концептуална симбиоза между естествената жива среда и абстрактно конструирания, имагинерен свят.
След 2000 г. Николай Николов прави голямоформатни рисунки (2 × 3 м) с маслени пастели, в които визуалният език става по-свободен и експресивен, като напуска предишната строга геометричност на формата и композицията. В тези творби изгряват звучният цвят, силният емоционален импулс, абстрактно-експресионистичният дух. Тези черти са вградени по впечатляващ начин и в дигиталните работи на Николай Николов, които са богати на колоритни хармонии и на които той отдава много внимание и енергия.
В своето изкуство този изключителен художник е проявявал винаги силна склонност към иновативното, към съвременното изразяване. Ерудиран и любознателен, той е неспокойна и търсеща личност, носеща и проявяваща своя интелектуален и артистичен бунт срещу консервативното и конвенционалното в културата. Забележителните му художествени способности го поставят много високо в творческата йерархия на съвременното българско изкуство и това е несъмнено.”
НИКОЛАЙ НИКОЛОВ (1950 - 2004 г.)
1950 Роден е на 7 май в Дряново.
1976 Завършва специалност „Графика“ в Художествения факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“.
1981–1991 Работи в Международното биенале на графиката – Варна.
1992–1995 Директор е на Международното биенале на графиката – Варна.
Работи в областта на графиката, рисунката, дигиталното изкуство, графичния дизайн.
САМОСТОЯТЕЛНИ ИЗЛОЖБИ
1980 Галерия на СБХ – София
1980 Културен център – Златни пясъци, Варна
1984 Галерия “Пиктор” – Гьотеборг, Швеция
1984 Галерия “56/58” – Дордрехт, Нидерландия
1988 Галерия “Пиктор” – Гьотеборг, Швеция
1989 Изложба в Торнхайм, Норвегия
2000 Художествен музей “Георги Велчев” – Варна
РЕПРЕЗЕНТАТИВНИ ХУДОЖЕСТВЕНИ ИЗЛОЖБИ В ЧУЖБИНА
1981 Репрезентативна художествена изложба в Италия от Първото българско биенале на графиката
1981 Репрезентативна художествена изложба в Германия
1982 Репрезентативна художествена изложба в Дания
1983 Репрезентативна художествена изложба на съвременно българско изкуство в Мексико
1983 Арт панаир в Базел, Швейцария
1984 Репрезентативна изложба на графично изкуство в Националната библиотека на Люксембург
1985 Репрезентативна изложба на графично изкуство в Националната библиотека на Брюксел, Белгия
1987 Репрезентативна изложба на графично изкуство в Библиотеката на Конгреса – Вашингтон, САЩ
1992 Художници от България – Берген, Норвегия
1993 Художници от Варна – Осло, Норвегия
1994 12 художници от България – Шафхаузен, Швейцария
УЧАСТИЯ В БИЕНАЛЕТА В БЪЛГАРИЯ И ЧУЖБИНА
1981, 1983, 1985, 1989 Международно биенале на графиката - Варна
1983 Европейско биенале на графиката – Баден-Баден, Германия
1984, 1986 Интерграфик биенале – Берлин, Германия
1987 Международно биенале на графиката – Краков, Полша
1989 Международно биенале на графиката – Фредрикстад, Норвегия
1989 Международно биенале на графиката – Канагава, Япония
1990 Биенале Биела-Премио Интернационале – Биела, Италия
1990 Биенале Графика Креатива – Ювяскюля, Финландия
1993 Биенале на графиката – Маастрихт, Нидерлания
2000, 2001, 2002 Фестивал на визуалните изкуства „Август в изкуството“ – Варна
Негови творби са притежание на: Национална галерия – София, Софийска градска художествена галерия, Галерия за графично изкуство – Варна, Градска художествена галерия – Варна, Колекция на графично изкуство – Банска Бистрица, Словакия, Библиотека на Конгреса – Вашингтон, САЩ, Държавна колекция – Гьотеборг, Швеция, частни колекции в Швеция, Италия, Франция, Германия, Нидерландия, Норвегия, Полша, Венецуела, САЩ
Изложбата ще остане експонирана във Варненската галерия до 29 юли 2024 г.
Представяне на колекция от авторски снимки на библиотекаря в Читалищна библиотека „Иван Радов“ (Нови пазар) и варненски журналист Андрей Андреев ще се проведе в Общинската художествена галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Снимковият материал е предимно от пейзажи от Североизточна България, но не липсват и фотографии на животни. Колекцията ще бъде..
Представяне на музикален филм, който проследява създаването на албума на музикалната група КАКЕ?, предстои в петък във Варна. Прожекцията на “КАКЕ? - THE MOVIE FILM” ще бъде от 20 часа, а час по-късно започва концертът на бандата. Мястото е Хале 3. Мартиан Табаков, Мартин Пенев и британския журналист Андрю Андерсън ще изнесат концерт веднага..
Отиде си Георги Марков от „Щурците“, съобщиха негови близки. Музикантът е починал след кратко боледуване днес, в ранния следобед, предаде БТА. Той се присъединява към „Щурците“ през 1974 година по покана на Петър Гюзелев и Кирил Маричков. През 1991 г. заедно с тях и Георги Минчев, Иван Лечев, Ивайло Крайчовски, създават рок групата „Стари муцуни“...
Пресиана Михайлова Леонидова спечели специалната награда на Радио Варна на Национален детски фолклорен конкурс "Диньо Маринов". Над 350 участници от почти всички фолклорни области участваха в 30-тото издание на конкурса, организиан от Общинискя детски комплекс във Варна. Класираните на първо, второ и трето място от III и IV възрастова група получиха..
Самостоятелната изложба на утвърдения художник от Поморие Милчо Талев ще бъде представена от 28 март в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна. Експозицията включва 30 платна - големи и малки формати, всички - маслена живопис. По-голямата част от тях са правени в последните месеци специално за тази изложба и за пространствата на..
Младежкият дом във Варна е домакин на XXX Национален детски фолклорен конкурс "Диньо Маринов". Над 350 млади фолклорни певци, инструменталисти, камерни вокални и инструментални групи, народни хорове, оркестри и ансамбли от цялата страна, са подали заявки за участие в конкурса. Той ще се проведе в рамките на три поредни дни, до 30 март. Журито, което..
За 51-ви път на официална церемония в Народния театър „Иван Вазов" бяха връчени наградите "Икар. Тази година мотото на събитието е „Парти коалиция". Актьорът Явор Милушев получи наградата за изключителен принос към българския театър, а "Икар" за чест и достойнство бе присъден на актьора Стоян Сърданов. Наградата за дебют получиха Ангела Канева,..