Как се живее по време на война на село? Отговорът на този въпрос дава кметицата на Владичен, едно от селата в Болградски район на Одеска област в Украйна – Мария Игнатова.
Разположено на западния бряг на най-голямото сладководно езеро в Украйна и второ по големина в Европа – Ялпуг, Владичен е село, населено преобладващо с етнически българи, чиито предци пристигат като колонисти в Бесарабия преди около 220 години. Има документи, че това е станало през 1803-1804 г., разказва Игнатова. 10 години след заселванията, във Владичен била изградена и църква "Св. Николай", която оцелява до 1967 г., когато е взривена от комунискическия режим при антицърковните погроми.
За времето на съществуване си, Владичен както голяма част от селата в южната част на областта Бесарабия е бил в пределите на няколко държави - Руската империя, Молдовското княжество, Румънското кралство, Съветския съюз и от 1991 г. е в пределите на Украйна.
Както всичко в Украйна, войната се усеща и в тази отдалечена от фронтовата линия част на страната. Повече може да чуете от разговора с Мария Игнатова.
Днес в Балчик пред екипа на градината, гости от учебните заведения, партньори и приятели, Университетски ботанически градини – Балчик представи обновения Алпинеум в Университетска ботаническа градина – Балчик, създаден още с ботаническата градина през 1955-56 година. Тази специална част от градината пресъздава богатството и красотата на..
Комплексът за социални услуги "Слънчевата къща" отбелязва днес 10 години от своето основаване. През изминалото десетилетие, с много отдаденост и вяра, успяхме да изградим подкрепяща среда и да вдъхнем надежда на десетки младежи. Това е повод за равносметка и гордост, подчертаха за Радио Варна и предаването "Новият ден" управителят на "Слънчевата..
Православната църква почита паметта на св. Параскева Търновска, наричана у нас св. Петка Българска. Света Петка е една от най-обичаните и почитани светици по нашите земи. Смята се за закрилница на българския народ, на жените и семействата. Репортаж на Ваня Славова от църквата "Света Петка Епиватска" в село Аврен: В народната традиция този..
Над 70 младежи от 10 училища от различни краища на България, постигнали златно и сребърно ниво в Международната награда на херцога на Единбург – България, бяха отличени на церемония в резиденция Евксиноград край Варна. Патрон на програмата за страната е президентът Румен Радев, който връчи на отличените участници, постигнали златно ниво, значките..
Напоследък не веднъж наблюдавах следната история: родители купуваха апартаменти за вече порасналите си деца, които са си устроили живота в другия край на света и не планират да променят нито адреса, нито навиците си. Едните бяха в САЩ, другите - във Франция и третото пораснало дете живееше в Германия със своите деца и съпругата си. А тук родителите..
Варна получи голямата награда на журито в Националния конкурс „Read & Travel“ („Чети и пътувай“) — за „Най-оригинално събитие в областта на културния туризъм за 2024 г.“. Отличието бе присъдено за Средновековния фестивал „Рицари в музея“, организиран по повод 580-ата годишнина от битката при Варна през 1444 г., водена от полския крал Владислав III..
По случай 120-годишнината от създаването на училището и във връзка с отбелязването на Международния ден на белия бастун – 15 октомври , Специалното училище за ученици с нарушено зрение " Проф. д-р Иван Шишманов" във Варна организира Дни на отворените врати на 16 и 17 октомври 2025 г. от 9:00 до 12:00 часа в сградата на..