Преди седмица в рубриката „Лесна работа“ ви разказах колко вълнуващо и изпълнено с неочаквани обрати може да бъде едно пътуване с влак: от стреса, че до последната минута не си сигурен дали изобщо ще тръгнеш до удоволствието на цената на един билет да получиш бонус – пътуването да се удължи с пет часа и четирсет минути. Последното може да се приеме за чиста печалба: возиш се, седиш си и изобщо правиш си каквото пожелаеш във влака почти двойно повече от времето, за което си заплатил. Къде е сега Уорън Бъфет? Да се възхити на инвестиционните дълбини, в които железниците могат да вкарат един скромен гражданин!
Някак оцеляваш до морето, слизаш, наслаждаваш му се един уикенд време и ето че идва моментът да се завърнеш, откъдето си тръгнал. Въпреки дългите обсъждания с близките ми, че има и други видове транспорт – къде-къде по-бързи, приятни и удобни, все пак решавам да дам втори шанс на железниците.
- Добре, – казват моите хора. - Щом жадуваш да хабиш краткото време от живота си за неприятни преживявания, давай! Изборът е твой.
И ето ме на гарата. Горещ летен следобед. Предвидила съм. Билетът е за първа класа, където вероятно има климатик. На перона се заприказвам с жена, която дълги години е работила като началник влак. Бодро ѝ съобщавам как след малко - във влака, ще се разхладим. Тя ме поглежда, все едно, че диагнозата ми е очебийна и вместо да говоря глупости, по-добре да си купя голяма бутилка студена вода – ще имам нужда.
- Защо? Нали нови вагони? Промени? Хубави неща?
Прекъсва ме в смисъл: „Не се излагай, от години си е същото. Като искаш климатик, върви си у дома и се разхлаждай на воля“.
Качваме се. Вагонът е общ, без купета. Претъпкан е. Температурата бие всички рекорди. Отдавна не съм ходила на сауна. В този момент получавам всички компенсации наведнъж.
Потегляме. Група младежи искат да заемат местата – моето и на още неколцина. Последвалото публично обсъждане на номера, билети и други железопътни теми осмисля половин час от пътуването. Накрая установяваме, че на техните билети освен номерът на влака, е изписана буква, която при нас липсва. След откритието младежкото ято полита да търси обяснение от кондуктора.
Междувременно пътници от съседния вагон преминават наоколо и надничат зад дамски чанти и бутилки с вода. Като в шпионски сериал. Разбиваме конспирацията случайно, когато питат кондуктора защо при тях няма ток и не могат да си заредят телефоните. Кондукторът гордо отвръща:
- Така като ме гледате, да Ви приличам на електричар?
Тайната е разбулена. Отдъхваме си. После пак се напрягаме: закъснението започва. Първо: да изчакаме един международен влак, после: да поспрем в Крумово. Докато наддаваме с колко ще закъсненеем, всеки вади по една ярка история за незабравимо пътуване с БДЖ, достойна да бъде увековечена в роман. Пътникът до мен е на по-малко от годинка. Участва в програмата с нечленоразделни викове и по памперс.
Докато се замерваме с железопътни рекорди, поглеждаме през прозореца и ахваме. Залезът е ослепителен. Опитваме се да снимаме. Получава се абстрактно изкуство. Залез зад неотваряем мръсен прозорец. Оставаме без снимки, но с красив спомен.
Дано да не дочакаме изгрева! Представяме си: изгрев след изгрев тук, до следващия Джулай. Хората - на Камен бряг, ние - до Крумово. Нова железопътна традиция – Джулай на Крумово.
Накрая наваксахме. Закъсняхме само с половин час. Не ни се слизаше – толкова беше забавно това пътуване.
Благодарим ти, БДЖ! Затопляш човешките отношения.
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..