Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории от първа линия

Александър Середа: Има много общо в начина, по който Русия третира българите и украинците

| обновено на 22.07.24 в 09:39

Войната консолидира украинците. Сега, в тази ситуация не е важно с какъв етнически произходи си, важно е какъв се усещаш. Сред моите студенти има украинци, руснаци, българи, кримски татари, евреи. Някои от тях са бежанци, родом от окупираните след 2014 г. и след това и от 24 февруари 2022 г. от Русия територии - от Луганска, Херсонска и Донецка области.

Това споделя историкът доц. Александър Середа, преподавател в педагогическият институт в Одеса. 

Той е един от малкото историци османисти в Украйна, с майка българка и баща украинец. Има докторат по история от България, учил е в Истанбулския университет, където е един от основателите на катедрата по Украинистика. 

Срещаме се с него в центъра за ветерани от войната в Одеса, а след това и в една от учебните зали на института, в който преподава в една от изпитните дати на първокурсниците по история и измежду поредната поредица от сигнали за потенциални въздушни атаки.

България и Украйна - особено в южната си част имат много обща история, казва още Александър Середа. Не само защото и двете са били дълго време част от Османската империя и делим едно море. Имаме много общи неща и в начина на третиране на Руската империя към българите и украинците. 

Има редица доказателства за полицейският натиск и произвол, на който са били подлагани българите.

За такъв говорят в спомените си и Георги Раковски - най-големият противник на изселването на българи в Бесарабия след поредицата Руско-Турски войни през XVIII-ти и XIX-ти век, и Христо Ботев, и Иван Вазов, и много други.

Един от примерите, които са малко известни в България, е и отношението към украинските българи (бесарабски, таврийски и др.) в края на 70-те години на миналия век, когато по времето на бившия Съветски съюз българското етническо малцинство започва да настоява за достъп до българско образование и култура. Тогава руснаците започват да се обръщат към него като "български нацисти" и изпращат голяма част от протестиращите българи в Сибир.

Същата идеология и терминология използват сега руснаците в Украйна, разказва Середа. Убеден е, че сегашните студенти (17-18 годишни) са бъдещето на Украйна. Да, всеки един от тях може да има сред предците си българи, руснаци, гагаузи или други, но всички те тук се усещат украинци. 

Те израстват в тази война, в тази борба за самоопределянето на Украйна. Няма нито един, който да има някакви проруски настроения, те са наясно и със ситуацията и с това, в каква борба се намират, посочва Александър Середа.

Разговорът с него може да чуете в звуковия файл.






Проектът "Истории от първа линия" е съвместен между Доротея Николова и Румен Сарандев от екипа на Радио Варна и Олександр Барон от "Бесарабски фронт" в Одеса, Украйна. Той включва поредица от срещи, интервюта и видеа в Одеска, Миколаивска и Херсонска област в Украйна между 16 и 24 юни 2024 г.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Програма за Богоявление при храм  "Св. Успение Богородично" - с. Оброчище

6 януари ( понеделник ), Богоявление: Утреня - 08:00ч. Василиева Литургия - 09:00ч. Велик водосвет - 11:00ч. По традиция на този ден в курорта Албена ще се осъществи традиционното хвърляне на кръста Господен във водите на Черно море.  Мястото е на кея срещу хотел Арабела, с начален час 12:30ч.Входът при кк. Албена ще е свободен в рамките на..

публикувано на 05.01.25 в 12:00
Каварна

Каварна се готви за Йордановден

И тази година ще бъде спазена традицията, свързана с водосвет по спасяване на Светия кръст на Богоявление в Каварна.  В ранните утринни часове камбаните на православния храм „ Свето Успение Богородично“ ще привлекат миряните, за да чуят празничната Богоявленска литургия, отслужена от ставрафарен свещеноиконом Василий.  От църквата всеки,..

публикувано на 05.01.25 в 10:14
Варна, 5 януари

Отбелязваме Зимния Кръстовден

На 5 януари отбелязваме Попова Коледа или Зимен Кръстовден, наричан още Кръстци, Водокръщи.  Този празник затваря цикъла на "мръсните дни", започващи от 25 декември. "Мръсни" или "некръстни" се наричат според християнството тези дни, в които новороденият Иисус все още не е получил Светото Кръщение. Смисълът на празничния ритуал е чрез силата на..

публикувано на 05.01.25 в 09:38

Продадоха червен тон за почти 1,3 млн. евро на търг в Япония

На традиционния новогодишен търг за риба тон в Токио в Япония беше продадена червена риба тон за почти 1,3 млн. евро. Престижният суши ресторант Onodera Group, удостоен със звезда „Мишлен“, плати 207 млн. йени (около 1,28 млн. евро) за 276-килограмовата риба, уловена в Ома в северната провинция Аомори, предаде АФП. „Предполага се, че първата..

публикувано на 05.01.25 в 09:29

Сняг във Великобритания

В големи части на Обедиенното кралство е в сила оранжев предупредителен код за сняг и леден дъжд. Той може да остане в сила до понеделник вечерта. Метеоролозите предупредиха, че има реална опасност по-отдалечени селища да бъдат откъснати от света, тъй като на места може да падне сняг до 40 сантиметра и да бъде прекъснато..

публикувано на 04.01.25 в 18:05

И днес опашки, макар и по-малки, за карти за транспорта

Опашките пред пунктовете за карти за безплатно пътуване на ученици и пенсионери с градския транспорт във Варна вече са по-малки, в централния пункт до училище „Димчо Дебелянов“ има обособени отделни гишета за пенсионери, за учениците и за хора с увреждания.  Кметът на града Благомир Коцев..

публикувано на 04.01.25 в 13:09

Дърво на желанията има в Букурещ

В Букурещ има дърво на желанията. То се намира на улица “Луи Пастьор” 30 в квартал “Котрочени”. По клоните му са окачени десетки послания и пожелания - от такива за здраве, нова къща или пътуване до много лични - за намиране на любовта и подходящия партньор. Идеята принадлежи на собственици на магазин за десерти в квартала. Те осигуряват на..

публикувано на 04.01.25 в 12:12