Няма нито една община във Варненска област, в която да няма села с режим на водата. Причина за това е, че заради сушата и високите температури подземните водохващащи съоръжения са сухи. Между 10 и 15 села в момента са на воден режим, съобщи Веселин Русев - управител на ВиК дружеството във Варна.
Най-сериозните проблеми са в община Аврен - селата Бенковски, Приселци, Здравец и Садово. Затруднения има и в Долен чифлик, Солник и община Бяла, посочи Русев. Той допълни, че Девня, Белослав и Провадия са изключения, защото са близо до водоизточници.
Управителят на ВиК-Варна призова отново жителите на областта да ползват водата не за поливане и напълване на хидрофори и басейни, а само за битови нужди.
„От страна на ВиК-Варна ще имате пълно съдействие за проектирането и експертната помощ“, увери кметовете управителят на дружеството инж. Веселин Русев. „Ще се увеличи контролът върху нерегламентираното използване на водата за дейности, различни от питейно-битовите нужди. Ще се направи профилактика на всички съоръжения, ще се почистят водопроводите и крановете. Ще бъдат направени и срещи в населените места с недостиг на вода“, обеща още инж. Русев.
В Садово има само две улици без вода. След 1 август проблемът там трябва да бъде решен, съобщи кметът на Аврен Емануил Манолов. От вчерашния ден в Аврен е открита строителна площадка и се смени целият водопровод, който минава през центъра на селото, посочи кметът. В следващите 80-90 дни би трябвало проектът да приключи в зависимост от метеорологичните условия.
Имаме уверението на инж. Русев, че в Бенковски и Здравец ще решим това лято проблема чрез отваряне на сондажа, подмяна на тръби и рехабилитация на водоема. На дневен ред излизат селата Приселци и Близнаци, посочи кметът на Аврен.
Общините трябва да имат "бърза писта" за приемане на техните документи. Не е редно да се чака толкова много, за да бъде съгласуван даден проект, допълни той. Този въпрос е обсъден с областния управител на Варна миналата седмица, каза още Манолов:

18-годишният Мартин Атанасов е “Будител на годината 2025”. Създателят на “Черната писта” – интерактивната карта на катастрофите в България – стана най-младият носител на отличието в историята на кампанията на БНР. Проектът му визуализира опасните пътни участъци у нас, като обобщава данни за над 177 000 пътни инцидента за последните пет години...
Бюджетът за следващата година ще влезе за обсъждане в Народното събрание най-вероятно в средата на следващата седмица. Това съобщи в предаването „Позиция“ на Радио Варна депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той прогнозира, че 2026-а ще е трудна година за фиска. „2027 година също ще бъде тежка. Ще трябва да се подхожда много отговорно по..
Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов заяви във Варна по повод отпуснатите в бюджета за следващата година 260 милиона евро за заплатите на медиците, че е за увеличаване на възнагражденията и това е негово верую, но проблемът е в диспропорциите в здравеопазването, защото за него са важни, както учените в сферата, така и..
В Деня на народните будители, за 12-та поредна година Българското национално радио организира церемонията "Будител на годината 2025". Номинирани са десет личности и организации. Церемонията ще бъде излъчена от 15 часа в дигиталните платформи на БНР, както и по БТВ. 10 личности и организации в надпреварата "Будител на годината 2025" на БНР..
Няма юридически основания за задържането на Благомир Коцев. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ единият от адвокатите на варненския кмет Ина Лулчева. По думите й, делото срещу Коцев има политически характер и постава сериозния въпрос за независимостта на правосъдието. Лулчева заяви, че не разбира защо обвиненията срещу кмета са..
Областна администрация - Варна ще закупи дрон, с който ще се извършва наблюдение на деретата и реките в региона, като допълнение на физическите проверки на водните обекти. Устройството ще дава ясна и пълна картина от труднодостъпни участъци. Това каза областният управител на област Варна проф. Андрияна Андреева в обзорното предаване на Радио..
С оригинална инженерна задача и много вдъхновение във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ днес започна единадесетото издание на националното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“. По традиция събитието се провежда на 1 ноември – Деня на народните будители, и събира най-добрите ученици от професионалните..