Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От 22 до 24 август: Десети международен форум „Българско наследство“ в Балчик

Снимка: Албена Иванова

На 22 ав­густ в туристически информационен център "Мел­ни­ца­та" в Бал­чик, в рам­ки­те на Меж­ду­на­род­ния фо­рум "Бъл­гар­ско нас­лед­ство",ще се про­ве­дат две кон­фе­рен­ции. Пър­ва­та е на те­ма "200 го­ди­ни от съз­да­ва­не­то на "Риб­ния бук­вар" от Пе­тър Бе­рон, началото е 11.00 ч. От 17.00 часа същия дене еже­год­на­та кон­фе­рен­ция "За ет­но­ло­гия­та на бъл­га­ри­те". Това съобщи директорът на фестивала Маруся Костова, която уточни, че записването за участие продължава до началото на август.

В рамките на конференциите в тазгодишния десети форум ще бъдат изнесени близо 30 доклада на учени, краеведи и писатели, а заедно с фолклорните концерти и конкурсната част в Балчик се очаква да пристигнат над 700 души от цялата страна, от Молдова, Украйна, Румъния.

Официалното откриване е на 22 август с две из­лож­би: от 10.00 ч. на Ане­та Стоя­но­ва от Плов­див (жи­во­пис) и от 16.00 ч. на бе­са­раб­ска­та бъл­гар­ка Ан­на Ма­леш­ко­ва от Сли­вен (жи­во­пис).

Фолклорните концерти и конкурс ще преминат в читалище „Паисий Хилендарски“. На сцената ще бъде показан фолклор от Видинския край, обединяващ влашки и български традиции, разказа още Маруся Костова. Тя подчерта още, че в този период ще се проведе и Добруджански фолклорен събор "Богородица“ в Генерал Тошево, с който си сътрудничат от 10 години. По традиция той се провежда в края на август и се свързва с празнуването на християнския празник „Успение Богородично“ по стар стил, откъдето произлиза и неговото име.

Така творци от двата форума ще разменят сцените си. 

Програма

22 август 11.00 ч. ТИЦ "Мелницата"
Откриване на изложба, посветена на 200 г. от създаването на Рибния буквар на д-р Петър Берон


22 август 17.00 ч. ТИЦ "Мелницата" III етаж
Научна конференция с международно участие "200 години от създаването на Рибния буквар от д-р Петър Берон и начало на светското образование в България"
Водещи: учени от БАН София


22 август  17.00 ч. ТИЦ " Мелницата"

Конференция за етнологията на българите

Водещ: доц. д-р Елена Рацеева, Кишиневски университет, Р. Молдова


23 август 17.30 ч.- 18.30 ч.
Поднасяне венци и цветя на паметниците по главната улица "Черно море"


23 август 18.30 ч.  НЧ "Паисий Хилендарски 1870"
Концерт на българската диаспора за откриване на форума


24 август  9.00-17.00 ч. НЧ "Паисий Хилендарски 1870"
Фолклорен конкурс и награждаване




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аладжа манастир

Три музея работят на празника във Варна

На 6 септември, когато се отбелязва Денят на съединението на Княжество България и Източна Румелия, както и на 22 септември, Денят на независимостта на България, гражданите ще имат възможност да посетят “Аладжа манастир”, “Побити камъни” и обект “Римски терми”. Музейните обекти са част от Регионален исторически музей – Варна.

публикувано на 06.09.24 в 10:15

Дует Ритон представят концерт-спектакъла "Елате ни на гости" във Варна

Легендарният дует Ритон гостува във Варна на 9 септември. Концерт-спектакълът ще е в Летния театър от 20 часа с групата "Ангелите на Ритон". Събитието е част от турнето им "Елате ни на гости" , което започна през март и ще продължи до 16 октомври. Цялото интервю с дует Ритон чуйте в прикачения звуков файл.

публикувано на 05.09.24 в 11:33

Изложба за Съединението и Независимостта на България във Варненската библиотека

С „Празничен  разказ“  Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ - Варна, отбелязва  две знаменателни дати в историята ни – Съединението на Източна  Румелия с Княжество България (6 септември) и Независимостта на  България (22 септември). Изложбата се откри на 4 септември 2024 г. Тя  проследява знакови събития от изграждането на българската..

публикувано на 04.09.24 в 16:06

Концерт „Ръцете ни вече говорят“ в Балчик, част от фестивала на младите „Виа понтика“

Директорът на Международния фестивал на младите в изкуството „Виа понтика“ Веселин Ранков съобщи за още една инициатива на форума, която ще премине под надслов „Политане“. Датите са 5 и 8 септември и представляват своеобразно антре към големия фестивал от 9 до 15 септември.  Виа Понтика „Политане“ е модул към седемнадесетото издание на международния..

публикувано на 03.09.24 в 16:14

Разходки-пърформанси във "Варна през вековете"

Проектът "Варна през вековете" представя новаторски поглед върху културното наследство на града с поредица от завладяващи "Разходки-пърформанси", които съчетават изкуство с изследване. Артистичният директор и режисьор Ива Панева от Сдружение "Наш свят" работи в сътрудничество по създаването на наратива на пърформанса за Варна с археолога..

публикувано на 03.09.24 в 14:49

Фестивал на хвърчилата предстои край Шабла в събота и неделя

През предстоящите почивни дни в морето край Шабла ще се проведе един от най-красивите фестивали по нашето Черноморие – този на хвърчилата. Пускането на стотици хвърчила в небето ще може да се наблюдава в местността „Малкото море“ между фара на Шабла и с. Тюленово. Във фестивала участие ще вземат любители и професионалисти от България и чужбина...

публикувано на 30.08.24 в 15:37

Варненският театър започва новия сезон с "Последното изкушение на Христос"

Новият сезон на Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров" започва на 2 септември  с премиерата на "Последното изкушение на Христос" по романа на Никос Кзандзакис. Постановката е на режисьора Стайко Мурджев. Драматургичният текст е написан специално за този проект от Димитър Стоянович. Музиката е на композитора Петър Дундаков. В ролята на Исус е Гринго..

публикувано на 30.08.24 в 13:06