Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роберт Цанев с изложба "50 + 10" във Варна

Изложбата "50 + 10" с дървопластика представя Роберт Цанев в арт галерия "Тереза Зиковска" до 12 август. 
Роберт Цанев е сред най-популярните български художници, специализирани в работата с дърво. Но би било неточно и непълно да го определим еднозначно като „резбар“, защото това би имало ограничаваща роля за разбирането на творческите му търсения. Независимо че Цанев е преподавател тъкмо в специалност „Резба“ на Националната художествена академия, неговото творчество не би трябвало да бъде определяно само от характеристиките на даден материал. Най-малкото защото този художник вече от десетилетия използва различни материали, които комбинира в многокомпонентни произведения, несъмнено родеещи се с изкуството на инсталацията. Не на последно място трябва да се каже, че този подход е видим като влияние и в работите на неговите студенти.

Авторът показва сравнително малки формати на свои пластични решения от последните десет години, като много от тях са първоначални варианти на скулптури, по-късно реализирани в друг мащаб на различни симпозиуми (по-голямата част международни) и вече възможни за показване като фотодокументация, нещо, което авторът планира в следващо представяне. Настоящата изложба притежава цялостна концепция и носи въздействие, търсено чрез специфичен подбор на произведенията – развити в няколко тематични серии. Тези серии са наречени „Геометрични цветя“, „Кубохранилища“, „Кораби“, „Графични пластики“. Това са свободностоящи скулптури или релефи, които са изградени от различни видове дърво, като много характерна за този автор е полихромията – постигната както чрез структурата на естествения материал, така и чрез допълнително оцветяване. „Кубохранилищата“ представляват модулни конструкции, в които участват няколко вида дърво, комбинирани с метални елементи, мрежи или умишлено видими сглобки. В една от тези конструкции Цанев буквално е „скрил“ кубче дървесина на хиляди години, донесена от му от Австралия от негов колега. Вероятно едни от най-интригуващите произведения в изложбата са от серията „Графични пластики“, създадени от множество сложно преплетени ленти от
различно дърво. Това са плоскостно развити абстрактни композиции, които независимо, че са наречени „графични“, още веднъж разкриват афинитета на Роберт Цанев към подчертано живописни решения.

Всичко това логично води до заключението, че това е изложба, в която се срещат границите на много визуални и концептуални полета. Роберт Цанев ни показва още веднъж как е възможно да останеш в собствената си професионална дейност, като едновременно с това обогатяваш и разширяваш нейните традиционни граници. 

Роберт Цанев е роден на 9 април 1963 г. в Габрово. През 1987 г. завършва специалност „Резба” в Националната художествена академия. Участва в множество колективни и общи изложби на дърворезбата у нас. Реализира самостоятелни изложби в София, Виена и Будапеща. Участва в симпозиуми за скулптура в дърво в: Унгария, Швейцария, Босна и Херцеговина, Италия, Германия, Франция, Турция, Сърбия, Румъния, Словения. През 2021 г. е съучредител на Сдружение за изобразително изкуство „Съдът – смисъл и форма”. Подбрани селекции и награди: 2024 – XVII Международно биенале на миниатюрното изкуство в Горни Милановац, Сърбия; 2022 – XXVI Международен източен салон на изкуствата, Люблин, Полша – номинация; 2018 – Наградата на СБХ на биенале „Тенец” Монтана; 2018 – IX Международно биенале на малките форми Плевен, номинация; 2018 – Симпозиум „Облог в Трявна”, първа награда; 2017 – XIX Международно артбиенале Сервейра, Португалия; 2016 г. – VIII Международно биенале на малките форми Плевен, диплом; 2015 – VI Международно биенале Пекин, Китай; 2012 г. – Награда на Столична община, район „Изгрев“ за постижения в областта на визуалните изкуства; 2010 г. – Международен конкурс на Асоциация АЛКАЕСТ, Чита ди Кастелло, Перуджа – Италия, трета награда; 2010 г. – Награда на СБХ на Националната изложба „Дървопластика”, Велико Търново.
Творби притежание на галерии:

Национална галерия София – сбирка приложни изкуства; Художествена галерия „Кирил Петров” Монтана; Художествена галерия „Жорж Папазов” Ямбол; Специализиран музей за резбарско и зографско изкуство, Трявна; Градска художествена галерия Балчик; галерия Вила „Меркел” Еслинген ам Некар Германия; колекция на асоциация АЛКАЕСТ, област Перуджа Италия; колекция от дърворезба и дървопластика на International Wood Culture Society (IWCS) в Ескишехир Турция; колекция на Root Palace Buddha Kingdom cultural zone, Кайхуа Китай.
Резиденции: 2015 – Cite Internationale des Arts, Париж; 1989 – ателие „Вила Меркел”, Еслинген ам Некар, Германия.

Членство: от 1991 – член на СБХ, 1998–2002 – председател на секция „Дърворезба“ към СБХ.

От 2004 г. е доцент в Националната художествена академия, 2020–2024 – зам.-ректор, а от м. февруари 2024 завеждащ катедра „Резба”.
 
Живее и работи в София.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аладжа манастир

Три музея работят на празника във Варна

На 6 септември, когато се отбелязва Денят на съединението на Княжество България и Източна Румелия, както и на 22 септември, Денят на независимостта на България, гражданите ще имат възможност да посетят “Аладжа манастир”, “Побити камъни” и обект “Римски терми”. Музейните обекти са част от Регионален исторически музей – Варна.

публикувано на 06.09.24 в 10:15

Дует Ритон представят концерт-спектакъла "Елате ни на гости" във Варна

Легендарният дует Ритон гостува във Варна на 9 септември. Концерт-спектакълът ще е в Летния театър от 20 часа с групата "Ангелите на Ритон". Събитието е част от турнето им "Елате ни на гости" , което започна през март и ще продължи до 16 октомври. Цялото интервю с дует Ритон чуйте в прикачения звуков файл.

публикувано на 05.09.24 в 11:33

Изложба за Съединението и Независимостта на България във Варненската библиотека

С „Празничен  разказ“  Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ - Варна, отбелязва  две знаменателни дати в историята ни – Съединението на Източна  Румелия с Княжество България (6 септември) и Независимостта на  България (22 септември). Изложбата се откри на 4 септември 2024 г. Тя  проследява знакови събития от изграждането на българската..

публикувано на 04.09.24 в 16:06

Концерт „Ръцете ни вече говорят“ в Балчик, част от фестивала на младите „Виа понтика“

Директорът на Международния фестивал на младите в изкуството „Виа понтика“ Веселин Ранков съобщи за още една инициатива на форума, която ще премине под надслов „Политане“. Датите са 5 и 8 септември и представляват своеобразно антре към големия фестивал от 9 до 15 септември.  Виа Понтика „Политане“ е модул към седемнадесетото издание на международния..

публикувано на 03.09.24 в 16:14

Разходки-пърформанси във "Варна през вековете"

Проектът "Варна през вековете" представя новаторски поглед върху културното наследство на града с поредица от завладяващи "Разходки-пърформанси", които съчетават изкуство с изследване. Артистичният директор и режисьор Ива Панева от Сдружение "Наш свят" работи в сътрудничество по създаването на наратива на пърформанса за Варна с археолога..

публикувано на 03.09.24 в 14:49

Фестивал на хвърчилата предстои край Шабла в събота и неделя

През предстоящите почивни дни в морето край Шабла ще се проведе един от най-красивите фестивали по нашето Черноморие – този на хвърчилата. Пускането на стотици хвърчила в небето ще може да се наблюдава в местността „Малкото море“ между фара на Шабла и с. Тюленово. Във фестивала участие ще вземат любители и професионалисти от България и чужбина...

публикувано на 30.08.24 в 15:37

Варненският театър започва новия сезон с "Последното изкушение на Христос"

Новият сезон на Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров" започва на 2 септември  с премиерата на "Последното изкушение на Христос" по романа на Никос Кзандзакис. Постановката е на режисьора Стайко Мурджев. Драматургичният текст е написан специално за този проект от Димитър Стоянович. Музиката е на композитора Петър Дундаков. В ролята на Исус е Гринго..

публикувано на 30.08.24 в 13:06