Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В баничката, картофките със сирене или в шопската салата масово се влагат най-долнокачествените продукти и това също трябва да бъде подлагано на контрол

Активни потребители: Производителите замениха палмовата мазнина в бялото саламурено сирене с вода

Снимка: Ани Петрова, БНР

Имитиращите продукти на бяло саламурено сирене с палмова мазнина са  заместени от свръх-оводнени сирена. Това установи за пореден път пазарна проверка на Асоциация Активни потребители. Въпреки, че през 2021 г. беше приета наредба, която да регулира този проблем, проучването ни 2022 г. показа, че 75 % от тестваните продукти бяха с повишено водно съдържание, т.е. наредбата си остана на хартия, коментира за Радио Варна Богомил Николов.

В наредбата от 2021 г. производителите са задължени да посочват съдържанието на вода. То трябва да е до 60%

Сега решихме отново да проверим какъв е делът на тези ментета и има подобрение – от дванайсет продукта с водно съдържание над 70% м.г. сега са два. Но, делът на тези, които са между 60 и 70% си остава висок и той е над 50% от тези 36 марки, които сме тествали. Трябва да уточним, че марките са подбрани по по-рисков принцип, т.е. по по-ниска цена. Така че, проучването не е представително за пазара, отбеляза Николов.

От тестваните 36 марки само 15 (42%) отговарят на изискването за водно съдържание до 60%, при 19 (53%) то е между 60 и 70%, а при 2 надхвърля 70%. 

Съдържанието на вода над нормата може да крие рискове за здравето

Но фактът, че ние „хващаме“ толкова много нарушения, а Българската агенция по безопасност на храните (БАХБ) не, си остава проблем в България, защото ние вече се уморихме да повтаряме, че контролът може да въведе много бързо ред, стига да поиска, допълни председателят на Активни потребители.

Преди години, когато бяха въведени правила срещу палмовата мазнина и тези продукти се обозначаваха и много бързо изчезнаха от рафтовете. Защото, хората имат или нямат пари, не купуват такива продукти. 

В България има някаква необяснима, неписана омерта, да се поддържат ниски цени за сметка на каквито и да е компромиси в качеството и безопасността, затова и контролните органи не са така активни през годините и отвориха такъв голям проблем, който сега трудно може да бъде разрешен. Казвам трудно, защото самият бранш е разцепен на две и половината са застъпници на производство на точно такива продукти, които не можем да наречем качествени, подчерта Николов.

В наредбата от 2021 г. производителите са задължени да посочват съдържанието на вода. Има и забрана тези продукти с над 60% водно съдържание да се продават насипно, за да може на етикета това обозначение да го има. Другата част на проблема е какво се влага в другите продукти - в баничката, картофките със сирене или в шопската салата масово се влагат най-долнокачествените продукти и това също трябва да бъде подлагано на контрол, подчерта ръководителят на Асоциацията, чиято основна цел е да предоставяне на информация, която подпомага потребителите да се ориентират в пазарната среда.




По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

На 24 май затварят за движение централни булеварди и улици във Варна

Във връзка с тържественото честване на 24 май – Ден на Светите братя Кирил и Методий, на българската  азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, главни булеварди и улици в центъра на Варна ще бъдат затворени за движение. Във връзка с техническото обезпечаване на празничната програма в интервала от 07:50 часа  до приключване на..

публикувано на 22.05.25 в 17:38

Близо 290 млн. лева са предвидени за образование в бюджета на Община Варна за 2025 г.

Близо 290 млн. лева са предвидени за образование в бюджета на Община Варна за 2025 г., което го прави най-голямото перо с относителен дял от 41,7% от общата финансова рамка. Образованието остава водещ приоритет за общината, като средствата по това направление бележат значителен ръст – с 26,4 млн. лева повече спрямо предходната година. Това..

публикувано на 22.05.25 в 16:27

ВиК: Варна няма да има недостиг на вода за сезон 2025

Варна няма да има недостиг на вода за този туристически сезон. Това уверение даде управителят на "Водоснабдяване и канализация - Варна" инж. Веселин Русев, к ойто се срещна с представители на туристическия бранш в присъствието и на проф. Андрияна Андреева, областен управител на Варненска област.  Той допълни, че  язовир "Камчия" е на ръба на своите..

публикувано на 22.05.25 в 15:20

Балчиклии сигнализират за телефонни измамници

Алоизмамниците атакуват и Балчик. Няколко сигнала, че от румънски и скрити номера се звъни на домашни телефони на възрастни хора, за да бъдат изнудват и сплашват. Това заяви балчиклийката Христина Шопова след разговори с нейни близки и клиенти. „Предупредете вашите родители да внимават и да не се  хващат“ – апелира тя.  От пресцентъра на..

публикувано на 22.05.25 в 14:57

Над 48 хиляди гимназисти ще се явят на втория зрелостен изпит

На 23 май, петък, изпити по профилиращ предмет се провеждат едновременно по 30 учебни предмета.  Над 24 000 гимназисти се очаква да се явят на държавния изпит по професионална квалификация и приблизително още толкова - на матура по профилиращ предмет. Началото е в 8.30 часа, като вторият ДЗИ ще се проведе в 411 училища, а изпитът по професия - в 313...

публикувано на 22.05.25 в 14:24

125 блока ще се включват в шествието за 24 май във Варна

125 блока с представители на детски градини, начални, основни, средни и висши училища, центрове за подкрепа за личностно развитие, както културни и научни институти ще се включат в тържественото общоградско шествие по случай 24 май - Ден на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност...

публикувано на 22.05.25 в 14:14

Детски фестивал - За слънчевите деца от MC "Диви деца"

От една страна 25 години са малко. От друга – много. На фона на вечността, са прашинка. В сравнение с човешкия живот 25 години са четвърт век. Което вече звучи мащабно. За рокерите от варненския мото клуб „Диви деца“ те са един миг. На 1 юни мотоциклетистите ще отбележат рождения ден на клуба. С мащабно тържество на бившата циркова площадка. Като подарят..

публикувано на 22.05.25 в 13:50