Прогноза за времето през август 2024 г.
ОБИЧАЙНОТО
През август времето се определя най-често от антициклонална циркулация. Продължителността на слънчевото греене е само с около 15 часа по-малка от тази през месец юли. Средномесечните температури са 20-22° – за вътрешността на района, а за крайбрежието са 22-24°. На места абсолютно максималните температури са регистрирани именно през август. Количеството на валежите намалява, месечната суми варират между 30 и 50 мм, за Черноморието 20-35 мм. Броят на дните с валеж е 3-5, по характер те са типично летни – краткотрайни, понякога проливни.
Вълнението на морето е предимно 2 бала, поради бризовата циркулация в следобедните часове се увеличава до 3 бала. Температура на морската вода започва да се понижава, в отделни райони до 23-25°.
ПРОГНОЗАТА
Тази година през август се очаква средните температури да бъдат около и над нормата. Най-ниските температури през месеца ще бъдат между 10° и 15°, а най-високите – между 35° и 40°.
В по-голямата част от страната месечната сума на валежите през август ще е около и под нормата.
През повечето дни от месеца времето ще бъде предимно слънчево, сухо и горещо.
В часовете около и след обяд ще се развива купеста облачност, но валежи ще има само на отделни места, ще бъдата предимно с краткотраен характер, с в голям процент придружени от гръмотевици. По-голяма вероятността за такъв тип валежи ще има през втората седмица от месеца. Те ще бъдат последвани и от краткотрайно относително захлаждане.
Много по-високи от обичайните ще бъдат температурите през първото десетдневие, особено през първите дни, когато дневните на места ще са около и малко над 40°, а минималните ще са над 20°. Впоследствие ще се понижат, но с голяма вероятност до края на месеца ще останат над климатичните норми.
Денят ще намалее от 14 часа и 10 минути на 1-ви август до 12 часа и 53 минути на 31-ви.
Новолунието е на 8-ми, а пълнолунието на 22-ри август.
НИМХ-филиал Варна
В периода от 8 до 10 април 2025 г. представители на общините Поморие, Бяла, Балчик, Каварна и Шабла взеха участие в международно обучение в Истанбул, Турция , организирано в рамките на проект FoodWISE – финансиран от Европейския съюз чрез програма INTERREG NEXT Black Sea Basin. Фокусът на обучението беше поставен върху борбата с разхищението на..
Фестивал на занаятите в Балчик от 17 до 21 април 2025г.Той ще бъде на крайбрежната алея пред „Двореца“.Събитието е организирано от Държавен културен институт „Двореца“, „Добрички панаир“ АД и Фолклорен танцов клуб "Добруджанци". Откриването ще бъде на 17 април от 11:30 ч с разнообразна програма – музикални изпълнения на възпитаници на Национално училище..
Най-старият в Европа солодобивен и градски център „Провадия-Солницата“, отваря врати за посетители през предстоящите празнични дни, съобщава БТА. Любителите на праисторията могат да посетят археологическия обект през почивните дни около Великден, от 1 май до Гергьовден, както и на 9, 10 и 11 май. Обиколките ще започват на всеки кръгъл час, като..
С изкуствения интелект вече можем да правим почти всичко. В това число и създаването на песен. От няколко дни в социалните мрежи се появи парче на английски език, посветено на най-известната птица във Варна – пеликанът Стойчо. Той стана хит с обиколките си из Морска гара и по плажната ивица, както и с честото си посещение на различни заведения...
Чаят е втората най-консумирана напитка в света, след водата. А знаете ли, че едно съвсем случайно падане на листо във вряща вода преди около 5000 години в Китай бележи началото на историята на чая. За откривател се смята император Шен Нонг. Именно в китайската планина Ууи се отглежда редкия вид чай Da Hong Pao, който е най-скъпия в света и един грам..
На Цветница е празникът на град Провадия. По традиция се организира панаир на занаятчии, като за втора поредна година той ще само в района на минералните бани. Надсловът и тази година е „ Изберете българското!“. В музикалната програма тази година са включени два концерта. На 12 април от 19.30 часа в центъра на града концерт ще изнесат..
Православната църква отбелязва днес празника Лазаровден, който винаги е в предпоследната събота преди Великден. В календара на християнската църква той е свързан с един от най-интересните евангелски сюжети – с възкресението на Лазар. На Лазаровден църквата отбелязва с празнична литургия възкресението на Лазар, както и паметта на свети мъченик Лазар..