От важно значение за трафика е т.нар "зелена вълна", за която статистиката показва, че ако шофьор попадне в нея, чакането по светофарите намалява с 20%.
Постигането на тази "зелена вълна" обаче е труднопостижимо във Варна, смята Диан Драганов, председател на местната структура на Съюза на българските автомобилисти.
"Светофарите са много различни и тази зелена вълна много трудно може да бъде постигната и затова продължаваме да виждаме доста големи опашки по нашите светофари. Някои от светофарите работят и на две вълни, от изток на запад и от запад на изток свети. Едни от кръстовищата са урегулирани на две, а другите на четири отделни секции и там е вече почти невъзможно да се получи този синхрон между светофарите. Това също е фактор, който много затруднява тази зелена вълна", коментира Драганов и допълни, че тя може да бъде постигната само с добра координация между светофарите. Според него обаче, координацията е сложен процес, който изисква доста задълбочен анализ.
По думите на експерта, булевард "Васил Левски" е облекчил до голяма степен трафика в града, който според него е сравнително спокоен с някои изключения.
Драганов напомни, че кръговите кръстовища са добра алтернатива на светофарите, особено на кръстовища с по-бърз трафик. Той е на мнение, че светофарите с броячи са от по-голяма полза за шофьорите, отколкото мигащите.
"Така шофьорите могат да преценят дали ще имат време да преминат или ще трябва да спрат малко по-рано. Тези броячи ни помагат да разберем, че имаме примерно 2 секунди за да спрем, а не 2 секунди за да преминем", коментира Драганов.
Той приветства и решението светофарът след кръговото на "Почивка" да бъде пуснат отново, тъй като по думите му, той намалява риска от пътни инциденти.
Чуйте повече в звуковия файл
Софийският градски съд гледа искането за промяна на мярката за неотклонение на кмета на Варна Благомир Коцев днес. Заседанието започва в 10.30 часа, показва справка в графика на съда. В същия час пред Съдебната палата в столицата започва и протест в подкрепа на Коцев. Протест в подкрепа на Благомир Коцев организират в София преди съдебното заседание..
Три охранителни фирми са се присъединили към платформата срещу нарушителите на пътя, създадена от Областната дирекция на МВР във Варна, в партньорство с неправителствени организации. Това съобщи съобщи старши комисар Красен Торимацов - директор на Областната дирекция на полицията в морската столица. С видеорегистраторите от автомобилите си тези фирми..
Членове на Гражданско движение "Боец", депутати от "Продължаваме промяната" и десетки граждани са се събрали пред сградата на Министерството на вътрешните работи в столицата с искане за оставка на министър Даниел Митов заради случая в Русе и позицията на Министерството, съобщава БНР. И зключително засилено е полицейското присъствие в района...
До първия учебен ден - 15 септември, ще приключи работата по първия участък от пътя към квартал "Галата" - от разклона за "Галата" до разклона за местност Боровец. Това съобщи заместник-кметът Димитър Кирчев по време на заседание на Постоянната комисия по благоустройство и комунални дейности към Общинския съвет във Варна днес. В събота започва..
Ахмед Доган създава нова партия след разцеплението в ДПС. Името на втория му политически проект е "Алианс за права и свободи". Вече е сформиран инициативен комитет за регистрация на формацията. За председател на Инициативния комитет е избран Танер Али, негов заместник ще бъде Димитър Николов, а секретар - Танзер Юсеинов. Днес се проведе..
Община Балчик изпълнява процедура за поемане на автогаровото обслужване, съобщи кметът на Белия град Николай Ангелов. До лицензирането на новата автогара, Общинският съвет определи адресът и на ул. „Варненска“ 1 да бъде обявен като автоспирка, която да е начална, междинна и крайна спирка по маршрута на междуселищните автобусни линии. Тя ще се..
На 20 септември (събота) на две локации в града ще бъдат поставени отново специални контейнери на „Кроношпан България“ за събиране на дървесни отпадъци, образувани от домакинствата – дървесни плоскости, мебели (шкафове, гардероби, маси, столове – без текстилна част), врати, дървесни опаковки. Местата са: район „Приморски“ - паркинг пред УМБАЛ „Света..