Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Коста Стоянов от "Възраждане" ще внесе питане до МРРБ за новата библиотека във Варна

Питане до служебния министър на регионалното развитие ще внесе Коста Стоянов - народен представител от партия "Възраждане ", по повод изграждането на нова сграда на Регионалната библиотека във Варна. 

Въпреки че от Общината съобщиха, че е открита строителната площадка и е започнало прокопаването за ВиК комуникациите за библиотеката, според Стоянов все още няма избран изпълнител на строителството. Той и общинските съветници от партията коментираха ,че Община Варна няма готовност за реализацията и финансирането със сто милиона лева, гласувани за Варна за инфраструктурни проекти. 

Първоначално проектите са били 51, а сега от тях са останали 40. Това става след поредна актуализация, припомни хронологията Стоянов. По думите му, голяма част от проектите са отпаднали, а предложението за това е било внесено от народен представител на ПП-ДБ в деня на сесията на Общинския съвет, в 17 часа и 58 минути. 

Основните проекти, които отпадат, са този за нова учебна база на Математическата гимназия; реконструкцията на улица "Вяра" - от бул "Сливница" до бул. "Цар Освободител"; основен ремонт на ул. "Магнолия" - улица, свързана с изграждането на Математическата гимназия, подчерта Стоянов. Той съобщи още, че отпадат и всички предложени спортни проекти. На тяхно място, допълва Стоянов, се появяват пет нови проекта, сред които са проектът за реконструкцията на пътен възел на бул. "Владислав Варненчик" с бул. "Република"  (за 20 милиона лева) и проектът за реконструкция на пътен възел бул. "Васил Левски" с бул. "Осми приморски полк" - спирка "Явор" - на стойност 95 милиона лева. 

"В мандата на ГЕРБ имахме най-скъпия булевард с над 130 милиона лева - бул. "Васил Левски". Сега явно ще имаме най-скъпия пътен възел в света - за почти 100 милиона лева", подчерта Коста Стоянов. 

"През декември беше приета инвестиционната програма на всички общини, в това число и на Община Варна. Тогава можеше веднага да се започне работа по тях. Имаше разрешение за строеж, можеше да се избере изпълнител, а за тези, за които нямаше, можеше да се започнат процедури за проектиране", каза още той. 

Политиците от "Възраждане" призоваха кмета Благомир Коцев да спре да контактува със съветниците само чрез социалните мрежи и медиите и да поеме отговорността за реализацията на обектите.

Припомняме, че мнозинството от общинските съветници не гласува на сесия необходимите средства за т. нар. доклади за съответствието, което е задължително за изпълнението на проектите. 

Подробностите чуйте в звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодор Славев

Теодор Славев за казуса с вота: Прокуратурата действа в интерес на управляващите

Пораждат се съмнения, че има политическо влияние върху прокуратурата след активирането й с искането от Конституционния съд да предостави всички документи по делото за законността на вота за 51-вото Народно събрание. Действията й може да са в интерес на управляващото мнозинство. Това мнение изказа политологът Теодор Славев от Българския институт за правни..

публикувано на 11.03.25 в 19:10

Нови камбани бият в храма в Суворово

Храм "Възнесение Господне" в Суворово вече има нови камбани. Те бяха осветени днес след празничен водосвет в двора на църквата. Над 100 местни жители и фирми, сред които и много мюсюлмани, се включиха в събирането на необходимите около 20 хиляди лева. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното..

публикувано на 11.03.25 в 17:29

Полицаи от Добрич и Варна задържаха опасни шофьори на АМ "Хемус" след 50 км гонка (ВИДЕО)

Полицаи от Добрич и Варна преследваха автомобил 50 км преди да успеят да арестуват шофьора и пътника на автомагистрала "Хемус". По-рано през деня в ОД на МВР Добрич е получен сигнал за рисков шофьор на пътя, а часове по-късно автомобилът е засечен от автопатрул в село Стожер, община Добричка. Малко преди 8 часа тази сутрин в Областната дежурна част..

публикувано на 11.03.25 в 17:17

Оспорват в съда вдигането на общински такси във Варна

Областният управител на Варна оспорва в съда вдигането на общински такси. В Административен съд-Варна е образувано дело срещу решение на Общински съвет - Варна за актуализиране на цените. Припомняме,  Общинският съвет във Варна на последното си заседание на 27 февруари отмени своето решение за увеличение на цените за част от общинските такси и  услуги,..

публикувано на 11.03.25 в 17:13

Общината обмисля закупуване на нови микробуси за хора с увреждания

Да бъдат заложени допълнителни средства в новия бюджет на Община Варна за няколко специализирани микробуса за безплатен превоз на хора с увреждания ще предложат от общинската администрация. Това кза заместник-кметът с ресор "социални дейности" Снежана Апостолова.  Тя посочи, че няма промяна в сега действащите правила от наредбата на дирекцията по..

публикувано на 11.03.25 в 16:20
Изпълнителният директор на „Информационно обслужване“ Ивайло Филипов

Директорът на "Информационно обслужване": Има изчезнали гласове за всички партии

Председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова свика извънредно Председателски съвет и заседание на Народното събрание, на които тече изслушване на ръководителите на Централната избирателна комисия и на "Информационно обслужване".  Има изчезнали гласове за всички политически партии - и за "Величие", заяви изпълнителният директор на..

публикувано на 11.03.25 в 15:57
Венцислав Върбанов

Българската агрохранителна камара настоява за въвеждане на държавни стандарти и засилен контрол върху храните

Българската агрохранителна камара настоява за връщане на държавните стандарти и засилен контрол върху храните. Оттам ще настояват за възстановяване на нормалните търговски отношения с хранителни продукти и въвеждане на държавни стандарти. Това коментира за Радио Варна Венцислав Върбанов – председател на Българската агрохранителна камара и..

публикувано на 11.03.25 в 15:21