Спешна и неотложна помощ можем да получим безплатно и в страните от Европейския съюз, в Швейцария, Исландия, Лихтенщайн и Норвегия, ако имаме Европейска здравноосигурителна карта /ЕЗОК/. Картата се издава за 15 дни на здравносигурените хора и е безплатна, уточни Юлиян Атанасов от РЗОК-Варна:
"Единствен лекарят обаче преценява дали медицинската помощ, от която се нуждаем, е спешна или не е. В този смисъл мнението е субективно", коментира Атанасов.
Ако ЕЗОК бъде призната, пациентът ще трябва да заплати единствено потребителската такса, дължима от всички местни здравноосигурени лица. Ако по някаква причина, българските здравноосигурени лица са латили необходимите им медицински услуги, то тогава те имат право да подадат документи за възстановяване на направените разходи на място, но задължително трябва да имат оригинален платежен документ - фактура с подпис и печат. ЕЗОК не покрива транспортните разходи с линейка до болнично заведение.
Ако пътуваме в страни извън Европейския съюз е препоръчитeлно да имаме медицинска застраховка, каза адвокатът по застрахователно право Явор Якимов:
„Основните рискове, които покрива медицинската застраховка за чужбина, са стандартните медицински разноски и репатриране, ако се разболее и има летален изход, да бъде прибран в България. Повечето застрахователи предлагат и спешна дентална помощ, понеже в чужбина тези услуги са доста скъпи.“
Якимов сподели, че при пътуване в чужбина сключва медицинска застраховка с покритие от около 10 хиляди евро на член от семейството. Цената на застраховката е около 55 евроцента на ден.
Чуйте повече в прикачения звуков файл.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..