Тази седмица предстоят преговори с компанията „Боташ“ в опит да бъде преразгледан договорът с турския газов оператор. Той беше сключен в началото на 2023 година от служебния кабинет на Гълъб Донев за срок от 13 години. Документът дава възможност на България да използва капацитета за разтоварване на втечнен газ на терминали в Турция и внос на газ чрез "Боташ". Страната ни обаче не внася газ по този договор, но плаща всеки ден. Миналата седмица депутатите поискаха от енергийния министър да предоговори условията за доставка на газ чрез държавната турска компания.
Представители на турската компания ще са в България на 15 август, за да преговорят с „Булгаргаз“, но в същото време от „Боташ“ са изпратили отговор на българското искане за предоговаряне, в което казват, че не се склонни на такова.
Страната ни плаща половин милион долара на ден по този договор, а сумата, която трябва да платим за целия 13-годишен период е 4 милиарда и сто милиона лева. Това съобщи, в интервю за Радио Варна Мартин Владимиров, който е директор на програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията.
„Плащаме, за да използваме газопреносната инфраструктура на Турция, но не го правим. Не купуваме втечнен природен газ. Това е така, защото липсва далновидна политика от страна да българското дружество, което не знае как да оперира на глобалните пазари за втечнен природен газ. Втората причина е, че цената на този газ е доста висока. Третата причина е в конкуренцията – заради липсата на санкции срещу руския природен газ „Газпром“ се възползва от ситуацията и сваля цената. „Боташ“ ще се превърне в посредник на „Газпром“. Количествата руски газ, които в момента се пренасят през Украйна, след 1 януари 2025 година, ще бъдат пресечени по турското трасе. За това наричам този проект „Турски поток 2“.
„Договорът с „Боташ“ е изключително неизгоден за страната ни. Въпросът с цената е от второстепенно значение, важното е, че този документ е пример за политическа и геополитическа корупция на високо ниво“, това коментира за Радио Варна Петко Ковачев – енергиен експерт в Инициативата „Зелени закони“.
„Ако погледнем по-общо българската държавна енергетика е най-големият корупционен извор в страната. АЕЦ „Белене“, „Козлодуй“, „Южен поток“, „Турски поток“, американските ТЕЦ-ове – всичко това е свързано с корупция, която не е само финансова. По повод корупцията в енергетиката и не само там, ще кажа нещо, което никой не коментира. Имам предвид един от основните неприети закони, заради който не получаваме парите по Плана за възстановяване. Това е законът за хората, които биха съобщили за корупционни и други проблеми в държавните институции. Нашите политици са готови да изгубят 12 милиарда по ПВУ, но да не позволят на честните хора да дават сигнали“, каза още Петко Ковачев и подчерта, че "никой не пита каква е ролята на настоящия енергиен министър за сключването на договора с "Боташ".
Натоварено е към този час движението по основните артерии в града. На бул. "Сливница" има лека катастрофа между лек и тежкотоварен автомобил с материални щети, видя репортер на Радио Варна. Вследствие на инцидента се образуват колони от автомобили в посока от центъра към кварталите.
Община Добричка обмисля инициирането на нов референдум във връзка с инвестиционните намерения за изграждането на ветроенергийни паркове на територията ѝ. През 2024 г. общинската администрация подготвяше провеждането на референдум, заедно с парламентарните избори на 27 октомври, който беше отменен ден преди датата за местното допитване. Като..
В два козметични салона във Варна откриха празна ампула от ботокс и ампули с хиалуронова киселина. Проверки са извършени в 15 обекта. Това каза д-р Петър Янев-директор на дирекция "Медицински дейности" в Регионалната здравна инспекция във Варна. Вече тече разследване, но студиата за красота не са затворени. Тези обекти са предназначени за предоставяне..
Предстои изграждането на два STEM кабинета в Основно училище "Антим I" в Балчик. Единият ще бъде по математика и информационни технологии за 5-7 клас, а другият - по природни науки за децата от начален курс, съобщават от учебното заведение. Двата STEM кабинета по проект "Изграждане на училищна STEM среда" са на..
И в аптеките да се извършва т.нар. сдвояване с приложението е-здраве. Тази възможност беше обсъдена между министъра на електронното управление Валентин Мундров и председателя на УС на Българския фармацевтичен съюз /БФС/ Димитър Маринов. Понастоящем приложението може да инсталира всеки, който има електронен подпис, в противен случай сдвояването се..
В община Балчик има 11 детски градини, в които са обхванати общо 572 деца. Всичките шест училища в общината са средищни и в тях се обучават 1264 ученици от първи до 12. клас. Центърът за специална образователна подкрепа (ЦСОП) с интернат "Академик Тодор Самодумов" - село Кранево е преобразуваното..
Народното събрание одобри на първо четене забраната на вейповете. С решението се забранява продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози, продажбата и рекламата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори или техни аналози, предаде БНР. ГЕРБ-СДС предложиха проект за решение за..