Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експерти за договора с „Боташ“: Неизгоден и пример за корупция на високо ниво

Снимка: Алами/Ройтерс

Тази седмица предстоят преговори с компанията „Боташ“ в опит да бъде преразгледан договорът с турския газов оператор. Той беше сключен в началото на 2023 година от служебния кабинет на Гълъб Донев за срок от 13 години. Документът дава възможност на България да използва капацитета за разтоварване на втечнен газ на терминали в Турция и внос на газ чрез "Боташ". Страната ни обаче не внася газ по този договор, но плаща всеки ден. Миналата седмица депутатите поискаха от енергийния министър да предоговори условията за доставка на газ чрез държавната турска компания.

Представители на турската компания ще са в България на 15 август, за да преговорят с „Булгаргаз“, но в същото време от „Боташ“ са изпратили отговор на българското искане за предоговаряне, в което казват, че не се склонни на такова.

Страната ни плаща половин милион долара на ден по този договор, а сумата, която трябва да платим за целия 13-годишен период е 4 милиарда и сто милиона лева. Това съобщи, в интервю за Радио Варна Мартин Владимиров, който е директор на програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията.

„Плащаме, за да използваме газопреносната инфраструктура на Турция, но не го правим. Не купуваме втечнен природен газ. Това е така, защото липсва далновидна политика от страна да българското дружество, което не знае как да оперира на глобалните пазари за втечнен природен газ. Втората причина е, че цената на този газ е доста висока. Третата причина е в конкуренцията – заради липсата на санкции срещу руския природен газ „Газпром“ се възползва от ситуацията и сваля цената. „Боташ“ ще се превърне в посредник на „Газпром“. Количествата руски газ, които в момента се пренасят през Украйна, след 1 януари 2025 година, ще бъдат пресечени по турското трасе. За това наричам този проект „Турски поток 2“.



„Договорът с „Боташ“ е изключително неизгоден за страната ни. Въпросът с цената е от второстепенно значение, важното е, че този документ е пример за политическа и геополитическа корупция на високо ниво“, това коментира за Радио Варна Петко Ковачев – енергиен експерт в Инициативата „Зелени закони“.

 „Ако погледнем по-общо българската държавна енергетика е най-големият корупционен извор в страната. АЕЦ „Белене“, „Козлодуй“, „Южен поток“, „Турски поток“, американските ТЕЦ-ове – всичко това е свързано с корупция, която не е само финансова. По повод корупцията в енергетиката и не само там, ще кажа нещо, което никой не коментира. Имам предвид един от основните неприети закони, заради който не получаваме парите по Плана за възстановяване. Това е законът за хората, които биха съобщили за корупционни и други проблеми в държавните институции. Нашите политици са готови да изгубят 12 милиарда по ПВУ, но да не позволят на честните хора да дават сигнали“, каза още Петко Ковачев и подчерта, че "никой не пита каква е ролята на настоящия енергиен министър за сключването на договора с "Боташ".





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциация "Българска книга": Тази година "Алея на книгата" във Варна няма да има

Традиционното събитие "Алея на книгата" няма да се проведе тази година. Това съобщиха организаторите от асоциация "Българска книга".   Причината, допълват те, е че Експертният съвет по устройство на територията към Община Варна не е разрешил събитието да се проведе на обичайното му място. През последните 15 години „Алея на книгата“ се провеждаше по..

публикувано на 21.07.25 в 17:33

Как и кога можем да изхвърляме едрогабаритни отпадъци във Варна? (ГРАФИК)

Община Варна припомня на гражданите, че функционира площадката за разделно събиране на отпадъци, генерирани от домакинствата. Жителите на Варна имат възможност да предават напълно безвъзмездно различни видове битови отпадъци. Площадката е с адрес: гр. Варна, район „Владислав Варненчик“, ул. „Перперикон“ №11, с работно време: всеки ден от 9:30 до..

публикувано на 21.07.25 в 16:43

Предлагат да бъде удължен срокът за бележките в евро и лева от таксиметровите шофьори

Промяна на Закона за въвеждане на еврото в Република България предвижда срокът за обозначаване в лева и евро на бележките от таксиметровите апарати да бъде удължен до 30 октомври 2025 г. Това са част от промените, предложени от правителството, които вече са внесени в Народното събрание и ще бъдат разгледани преди 8 август т.г., съобщиха от пресцентъра..

публикувано на 21.07.25 в 16:33

Министър Вълчев: Да говорим с факти срещу митовете за еврото

Най-много трябва да разчитаме на гласа и експертизата на учените по отношение на процесите и икономическите перспективи пред страната ни от въвеждането на еврото. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев при откриването на конференцията „Ние и еврото: научни факти срещу митове“. Форумът се провежда в Икономическия университет –..

публикувано на 21.07.25 в 14:43

Пожар затвори магистрала "Тракия"

Пожар е възникнал при 73 км на магистрала „Тракия“ в посока Бургас. Огънят е в близост до бензиностанция. 5 пожарни коли са на място и работят за погасяването на пожара. Няма пострадали хора, няма опасност за населението, предаде бТВ. ОТ Агенция "Пътна инфраструктура" призовават шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост. Заради..

публикувано на 21.07.25 в 14:35

Излезе второто класиране за прием в осми клас

Министерството на образованието и науката публикува второ класиране за прием в 8. клас. Проверката става в системата https://infopriem.mon.bg/ с входящ номер и идентификационен код, съобщиха от пресцентъра на Министерството на образованието и науката.  Записването на класираните ученици ще продължи от 22 до 24 юли включително в училището, в което са..

публикувано на 21.07.25 в 14:32

Заместник-председателите поемат ръководството на ВАС

Днес е последният работен ден на Георги Чолаков като изпълняващ функциите ръководител на Върховния административен съд. От утре той излиза в двумесечен отпуск, а до избора на нов временен ръководител, начело на институцията, ще са заместник-председателите Мариника Чернева и Любомир Гайдов, съобщава БНР.  До това се стигна заради приетите в началото..

публикувано на 21.07.25 в 14:12