Тази седмица предстоят преговори с компанията „Боташ“ в опит да бъде преразгледан договорът с турския газов оператор. Той беше сключен в началото на 2023 година от служебния кабинет на Гълъб Донев за срок от 13 години. Документът дава възможност на България да използва капацитета за разтоварване на втечнен газ на терминали в Турция и внос на газ чрез "Боташ". Страната ни обаче не внася газ по този договор, но плаща всеки ден. Миналата седмица депутатите поискаха от енергийния министър да предоговори условията за доставка на газ чрез държавната турска компания.
Представители на турската компания ще са в България на 15 август, за да преговорят с „Булгаргаз“, но в същото време от „Боташ“ са изпратили отговор на българското искане за предоговаряне, в което казват, че не се склонни на такова.
Страната ни плаща половин милион долара на ден по този договор, а сумата, която трябва да платим за целия 13-годишен период е 4 милиарда и сто милиона лева. Това съобщи, в интервю за Радио Варна Мартин Владимиров, който е директор на програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията.
„Плащаме, за да използваме газопреносната инфраструктура на Турция, но не го правим. Не купуваме втечнен природен газ. Това е така, защото липсва далновидна политика от страна да българското дружество, което не знае как да оперира на глобалните пазари за втечнен природен газ. Втората причина е, че цената на този газ е доста висока. Третата причина е в конкуренцията – заради липсата на санкции срещу руския природен газ „Газпром“ се възползва от ситуацията и сваля цената. „Боташ“ ще се превърне в посредник на „Газпром“. Количествата руски газ, които в момента се пренасят през Украйна, след 1 януари 2025 година, ще бъдат пресечени по турското трасе. За това наричам този проект „Турски поток 2“.
„Договорът с „Боташ“ е изключително неизгоден за страната ни. Въпросът с цената е от второстепенно значение, важното е, че този документ е пример за политическа и геополитическа корупция на високо ниво“, това коментира за Радио Варна Петко Ковачев – енергиен експерт в Инициативата „Зелени закони“.
„Ако погледнем по-общо българската държавна енергетика е най-големият корупционен извор в страната. АЕЦ „Белене“, „Козлодуй“, „Южен поток“, „Турски поток“, американските ТЕЦ-ове – всичко това е свързано с корупция, която не е само финансова. По повод корупцията в енергетиката и не само там, ще кажа нещо, което никой не коментира. Имам предвид един от основните неприети закони, заради който не получаваме парите по Плана за възстановяване. Това е законът за хората, които биха съобщили за корупционни и други проблеми в държавните институции. Нашите политици са готови да изгубят 12 милиарда по ПВУ, но да не позволят на честните хора да дават сигнали“, каза още Петко Ковачев и подчерта, че "никой не пита каква е ролята на настоящия енергиен министър за сключването на договора с "Боташ".
Токът за бита да поскъпне с 9 процента от първи януари. Това предложение на енергийния регулатор ще бъде обсъдено днес от производителите и търговците на енергия, синдикати и потребителски организации. Предвижданото увеличение е извънредно, прави се в средата на регулаторния период и се обяснява с по-голямото потребление на ток и..
ПС Долапкулак е с авария и ще остави без водоподаване с. Драганово, с. Войсил, с. Опанец, с. Богдан и с. Дончево. Добрич: ул. Зорница; ул. Генерал Попов Тервел: с. Зърнево Крушари: с. Абрит; с. Лозенец
• 8:00 ч. до 16:30 ч.- с. Водица. • 9:00 ч. до 17:00 ч.- Дългопол – ул. Здравко Бомбов • 9:00 ч. до 11:00 ч. и от 13:00 ч. до 17:00 ч.- с. Кривня, с. Равна, с. Неново, с. Черковна, с. Овчага и в района на Вилна зона Провадия и Фазанария. • 9:00 ч. до 17:00 ч. - с. Снежина и с. Градинарово. • 8:00 ч. до 17:00 ч. - Варна: ул. Братя..
Днес ще e предимно слънчево и топло за периода. Вятърът ще е слаб до умерен от запад-северозапад, но постепенно до края на деня ще се обърне от югозапад и юг и почти ще стихне. Максималните температури ще са между 10° и 15°, за Варна около 12°. Вълнение на морето 1-2 бала. Температура на морската вода 9°-12°.
До края на седмицата цялата документация за обявяването на обществената поръчка за новата сграда на Математическата гимназия във Варна ще бъде комплектована. Това каза по време на благотворително събитие на фондация МГ Д-р Петър Бврон арх. Ива Динева от българските партньори на австрийското архитектурно бюро, които направиха проекта за сградата...
Синята зона работи. Могат да се изпращат СМС-и на номер 1352, абонаментите също са валидни. Това съобщава кметът на Варна Благомир Коцев във Facebook. Предстои да възстановим пълната функционалност на системата, която включва ново мобилно приложение и електронни портфейли, посочва той. Гражданите могат да са спокойни, че средствата в електронните им..
Увеличение на такса „Битови отпадъци“ прие на днешното си заседание Общинският съвет в Добрич. През месец ноември съветниците одобриха и двойно увеличение на данък „Сгради“. Предложението на кмета на община Добрич Йордан Йорданов беше увеличението на такса "Битови отпадъци" да е с 30%, като при 100% събираемост приходите за местната..