Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социално предприятие поема поддръжката на Римските теми във Варна

Почистването на Римските терми вече е възложено на социалното предприятие „ЕКО Центъра за защитена заетост“ към „Семеен център с Мария“, съобщиха от Регионалния център за развитие на социалната икономика във Варна. 




Работниците ще поддържат археологическите останки и ще ги почистват няколко пъти месечно. В работата ще се включат доброволци и наставници от Комплекса за социални услуги "Слънчевата къща" във Варна и Центъра за социална рехабилитация и интеграция „Чайка".

Служителите на предприятието са преминали през курс за озеленители и имат богат опит след работа с множество обекти, включително и Областната администрация във Варна. 




„Договорът с Регионалния исторически музей е само началото на един дълъг процес, в който държавни и общински структури осигуряват заетост на фирмите, наемащи представители на уязвимите групи. Имаме уверението и на Община Варна, че ще използва всички законови възможности, за да възлага поръчки на социални предприятия. Търсят се възможности и този социален ангажимент на общините да залегне в промените на Закона за обществените поръчки, Закона за защита на конкуренцията и ЗМСМА“, коментира координаторът във Варна Калина Кънчева.

Варна е градът с най-много регистрирани такива предприятия в България - 20. А в Североизточния регион работят 23 от общо 111 социални предприятия в страната.



По публикацията работи: стажант-редактор Елена Атанасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Донко Марков: Морските вълни ме дърпат насам

Младият народен певец от Варна Донко Марков пусна своята нова песен „Съдба“. Неин композитор е Милен Македонски, а по текста е работил Костадин Филипов. Марков  разказа за Радио Варна, че зад това заглавие се крие представата за лятото, морето и Варна като негова мечта, а съвсем наскоро беше и премиерното живо изпълнение на новата му песен в..

публикувано на 20.08.25 в 07:55

Румен Сарандев се завърна с награда от Международния фотосалон в Пловдив

Фоторепортерът на Радио Варна Румен Сарандев завоюва бронзов медал в категория "Фотожурналистика" от 12-ото издание на Международния фотосалон в Пловдив, част от FIAPP. Церемонията по награждаването се проведе в Античния театър в Пловдив.  Снимката, завоювала награда, е направена миналата година от Румен Сарандев, който беше в Украйна като част от..

публикувано на 19.08.25 в 15:20
архив

Близо 800 души от България, Румъния, Украйна и Молдова част от 11-ото издание на "Българско наследство" в Балчик

Близо 800 души от България, Румъния, Украйна и Молдова ще бъдат част от 11-ото издание на Международния форум "Българско наследство", който ще се проведе в Балчик за пореден път от 22 до 24 август, съобщи директорът на форума Маруся Костова .  Срещата ще започне неофициално на 21 август вечерта с опознавателна среща на участниците, а на 22-ри е..

публикувано на 19.08.25 в 14:49

Да заснемеш балерина и готвач под вода - фотографът Юлиян Недев с нов проект

Реални професии, заснети под вода, представя в един от най-новите си проекти фотографът Юлиян Недев. Фитнес инструктор, готвач и балерина са част от моделите, които ще бъдат документирани от Недев, който гостува в сутрешния блок на Радио Варна в Международния ден на фотографията - 19 август. Любопитно е, че за всеки един от участниците това са реални..

публикувано на 19.08.25 в 11:00

Фестивал на хвърчилата и тази година във Варна

Варна ще бъде домакин на поредното издание на Фестивала на хвърчилата. Небето над Варна ще се изпълни с мащабни и артистични хвърчила, а опитни въздушни артисти ще проведат обучение с управляеми модели и демонстрации на синхронно управление под музикален съпровод. Събитието ще се проведе на 30 и 30 август на плаж "Аспарухово".  Пъстроцветни..

публикувано на 19.08.25 в 08:10

Лесна работа: Лято - безкраен празник

Август. Лятото е пъстро, забавно, усмихнато. Ухае на море и протяга топла пясъчна длан, за да успокои забързания ритъм. Предлага весели компании, планове за ваканции, време за жадувани пътувания и рисува онези забележителни залези, които сякаш не поставят романтична точка на деня, а превръщат целия сезон в една огромна порция щастие. Тя започва с..

публикувано на 18.08.25 в 19:51

Безплатно изследват за ХИВ/СПИН във Варна

Община Варна се включва в националната лятна АНТИСПИН кампания „Предай нататък лято без риск“. От 17 до 20 часа днес, 18 август, на входа на Морската градина във Варна, до Слънчевия часовник, доброволци от превантивните клубове към дирекция „Превенции“ ще предоставят на гражданите информация и превантивни материали за ХИВ/СПИН. Медицински..

публикувано на 18.08.25 в 09:02