Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парламентът отхвърли предложението за въвеждането на един учебник за клас

Автор:
Снимка: БГНЕС, архив

Парламентът отхвърли предложението на БСП за въвеждане на само един учебник за всеки клас, предаде БНР. 

Срещу промените в Закона за училищното и предучилищното образование гласуваха 77 депутати, 26 се въздържаха. Законопроектът беше подкрепен от 87 народни представители от „Възраждане“, ИТН, БСП и 20 от независимите.

Идеята за един учебник е изключително полезна за всички в образователната система - ученици, учители и родители, изтъкна един от вносителите Георги Свиленски.

"Говорим за нашите деца, за българските деца, да учат един предмет от един учебник, да знае какво преподава учителя, да знае какво трябва да чете ученика, да знае родителят ако има две деца, че трябва да им преподава едно и също нещо, а не на едното да говори едно, на другото - друго", коментира Свиленски.

Проблемът не е в броя на учебниците, които са средно по 2.5 на предмет, а в учебните програми, заяви председателят на Комисията по образование Красимир Вълчев.

"Учебниците следват учебната програма. Да, учебниците могат да бъдат представени по различен начин, могат да бъдат изказани по различен начин, но в крайна сметка децата усвояват едно и също образователно съдържание. Преминавайки от едно училище в друго, те не започват да учат различни неща, а учат едно и също. Да, имаме проблем с учебните програми. Прекалено амбициозни са откъм знания, респективно прекалено неамбициозни откъм формиране на умения. По част от дисциплините, особено видно по математика, учениците препускат. Не остава време за затвърждаване на знания, за упражнения", каза бившият министър на образованието.

НС отхвърли и предложението от Парламентарната група на ПП-ДБ Кирил Петков и Елисавета Белобрадова да бъдат избрани за членове на Комисията за превенция и противодействие на корупцията.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Атанасов е Будител на годината 2025

Мартин Атанасов е носителят на приза "Будител на годината 2025"

Статуетката „Аз Буки Веди“ и титлата Будител на годината 2025 бяха присъдени на Мартин Атанасов – създател на „Черна писта“, интерактивната карта на катастрофите в България, която постави пътната безопасност в центъра на общественото внимание. Атанасов обяви, че преотстъпва наградата си на всички млади хора, които „показват какво може България“ –..

публикувано на 01.11.25 в 16:21
Бранимир Балачев

Бранимир Балачев: Бюджетът ще бъде внесен в НС в средата на следващата седмица

Бюджетът за следващата година ще влезе за обсъждане в Народното събрание най-вероятно в средата на следващата седмица. Това съобщи в предаването „Позиция“ на Радио Варна депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той прогнозира, че 2026-а ще е трудна година за фиска. „2027 година също ще бъде тежка. Ще трябва да се подхожда много отговорно по..

публикувано на 01.11.25 в 14:29
Силви Кирилов

Здравният министър подкрепя увеличаването на заплатите на младите медици

Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов заяви във Варна по повод отпуснатите в бюджета за следващата година 260 милиона евро за заплатите на медиците, че е за увеличаване на възнагражденията и това е негово верую, но проблемът е в диспропорциите в здравеопазването, защото за него са важни, както учените в сферата, така и..

публикувано на 01.11.25 в 14:10
Никола Рахнев

Никола Рахнев: Будителите ни вдъхновяват и ни карат да бъдем по-добри

В Деня на народните будители, за 12-та поредна година Българското национално радио организира церемонията "Будител на годината 2025". Номинирани са десет личности и организации. Церемонията ще бъде излъчена от 15 часа в дигиталните платформи на БНР, както и по БТВ. 10 личности и организации в надпреварата "Будител на годината 2025" на БНР..

публикувано на 01.11.25 в 13:33
Ина Лулчева

Ина Лулчева: Няма юридически основания за задържането на Благомир Коцев

Няма юридически основания за задържането на Благомир Коцев. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ единият от адвокатите на варненския кмет Ина Лулчева. По думите й, делото срещу Коцев има политически характер и постава сериозния въпрос за независимостта на правосъдието. Лулчева заяви, че не разбира защо обвиненията срещу кмета са..

публикувано на 01.11.25 в 12:46

Проф. Андрияна Андреева: Областна управа - Варна ще извършва наблюдение на реките и деретата в региона с дрон

Областна администрация - Варна ще закупи дрон, с който ще се извършва наблюдение на деретата и реките в региона, като допълнение на физическите проверки на водните обекти. Устройството ще дава ясна и пълна картина от труднодостъпни участъци. Това каза областният управител на област Варна проф. Андрияна Андреева в обзорното предаване на Радио..

публикувано на 01.11.25 в 12:45

Започна XI издание на състезанието за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“

С оригинална инженерна задача и много вдъхновение във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ днес започна единадесетото издание на националното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“. По традиция събитието се провежда на 1 ноември – Деня на народните будители, и събира най-добрите ученици от професионалните..

публикувано на 01.11.25 в 12:32