Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юри Георгиев - за хвърчилата, чудесата и фестивала по света и у нас

Един бивш военен пилот от Варна продължава да лети, но по много различен начин. Той пуска хвърчила и им се радва истински. Това негово хоби успя да зарази цяла Варна през последните години, а вече и цялото Българско Черноморие. 

Юри Георгиев е човекът, който провежда Фестивала на хвърчилата. Такъв имаше във Варна, тази събота и неделя, на плажа в Аспарухово. 
Стотици любители на хвърчилата от страната и от чужбина изпъстриха небето. Имаше и двойка, пристигнала чак от Китай, за да участва в празника. 
Юри Георгиев ни разказва за хобито си с огромно настроение.
сичко е толкова приказно. Неслучайно сме казали "Въздушни чудеса" - не можем да повярваме, че една пантера или мечка примерно може да лети в небето", обясни идеята за избор на името на фестивала Георгиев.

Хвърчилата, които виждаме всяка година в Аспарухово, както и край река Велека, Варвара, Приморско и Шабла, са професионални. "Те трябва да са направени от хората, които ги демонстрират, или се купуват от специализирани фабрики", допълни Георгиев. 



Един от символите на фестивала е леопардът. Той се държи от други хвърчила, които се наричат пилоти. На фестивала в Аспарухово видяхме още стоножка, октопод, трилобит и др. 
10 са хвърчилата, с които ходи по фестивали Юри Георгиев - във формата на дъга, звезда, диамант и др. "С моя собствена конструкция, която сам съм си измислил. Имам и една пеперуда, която завоюва второ място в Китай - това е голяма чест за мен", посочи той. 



В Китай и Малайзия хвърчилата са религия, а в Индия няма човек, който да не може да ги пуска в небето, допълни Георгиев. Въздушните боеве с хвърчила от Индия са известни в цял свят, но в Европа това изкуство навлиза през 15.-16. век, благодарение на Марко Поло, припомни Георгиев. Във Франция се организират шарени, огромни фестивали на хвърчилата, провеждат се на по няколко километра плажна ивица, и събират почти половинмилионна публика, каза още Юри Георгиев. Там фестивалът продължава около една седмица. 
Фестивалът на хвърчилата у нас се провежда през август, защото "вятърът не може винаги да е с нас", обяснява Юри Георгиев.
С него разговаря Румен Генов:



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Митрополит Йоан: Чрез силата на Възкресението на Спасителя смъртта е унищожена като най-последен враг

Всечестни отци, представители на монашеството, братя и сестри, скъпи чеда на Варненската и Великопреславска епархия,  Христос Воскресе! Всесърдечно поздравяваме всички вас с великия празник на Светата Пасха. Наистина този е „празникът на празниците и тържество на тържествата“ (Пасхален канон, песен 8). Ние празнуваме избавлението на човеците..

публикувано на 20.04.25 в 00:00

Злато за ансамбъла ни

Златен медал в многобоя за българския ансамбъл на световната купа в Баку. Уникално съчетание на обръчи и топки. Българките тотално взривиха залата с играта си.

публикувано на 19.04.25 в 20:09
Шеф Филип Спасов даде важни съвети и трикове за да ни се получи хубав козунака

Шеф Филип Спасов за тайната на хубавия козунак

Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..

публикувано на 19.04.25 в 07:50

Отец Ивалин Славов: Временно сме на земята, временно сме даже и на гробищата

Ивалин Славов е свещеник в Катедралния храм "Успение Богородично" във Варна. Той е роден  в Исакча, Румъния. Майка му е с руски корени, а б аща му е българин. О тец Ивалин е учил и в България, и в Румъния. Завършва Духовната семинария в София и Богословския факултет на университета в Букурещ. Служи в храма в Асеновград, а през 2006 г. Светият синод..

публикувано на 18.04.25 в 07:45

Проф. д-р Христо Кожухаров: Сега живее поколение, което получава всичко веднага - без изчакване, без отлагане

Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна  проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..

публикувано на 17.04.25 в 08:00

Експерт: Не е далеч моментът, в който човекът ще е междупланетен вид

Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..

публикувано на 16.04.25 в 08:05

Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ в ГХГ - Варна

Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април.  Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..

публикувано на 15.04.25 в 08:20