Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Все по-често ще виждаме падането на космически боклуци на Земята

2
интернет

Преди няколко дни светещо тяло в небето развълнува жители на Западна България и от няколко населени места хората публикуваха в социалните мрежи видео клипове на преминаващи в небето светещи неидентифицирани обекти. Някои се радваха на красивата гледка и предполагаха, че това е близо преминаваща комета, други си пожелаваха желания, а трети бяха притеснени, че може да се случи нещо опасно. Какво беше наблюдавано в небето с просто око и заснето с телефоните на хората – отговор потърсихме от астроном.



Светещите тела, които са били наблюдавани с просто око преди няколко дни над Западна България не са комети, категорична е Ева Божурова, старши учител в Народната астрономическа обсерватория с планетаруим „Николай Коперник“ във Варна. По нейните думи кометите не се появават по този начин в небето – като изневиделица и не преминават с такава скорост, те са много далеч от Земята и можем да ги наблюдаваме месеци наред.

Най-вероятно това е било или космически боклук или метеорно тяло, но е трудно да се каже, защото двете са неразличими. Има начин който може да докаже какво точно е преминало, но той е невъзможен за изпълнение, каза още Ева Божурова и обясни, че за него е необходимо преминаващите обекти да бъдат заснети от няколко места, за да се определи тяхната точна траектория и да им се направят спектрални изследвания за химическия състав. Но начинът е невъзможен, защото никой не знае кога и къде ще се появи нещо подобно.

Космически боклуци падат от десетки години на Земята, обясни още Божурова. Най-често те са различни детайли от космически апарати, които безконтролно са пускани в орбита около Земята – като например предмети изтървани от космонавтите от Международната космическа станция /МКС/ или спътници, които след като са обикаляли около Земята достатъчно дълго време, падат в земната атмосфера, защото при спътниците на ниска околоземна орбита, които летят на няколкостотин километра височина в земната атмосфера, не може да се говори за пълен вакуум. Те все още са в най-горните разредени, но със съществена за тях плътност атмосферни слоеве. И ако нямат двигатели, с които да маневрират и да си коригират непрекъснато орбитата, което важи в повечето случаи за автоматичните спътници, след време, поради триенето с тази разредена атмосфера, по спирала тръгват надолу към Земята и в крайна сметка изгарят в горните атмосферни слоеве.

Подобни отломки или т.нар.космически отпадъци не са опасни за хората, но са опасни за космическите апарати и за космонавтите в орбита около Земята, посочи Божурова. На ниска околоземна орбита въпросните отломки се движат със скорост около 7 км в секунда, а това е скорост 10 пъти надвишаваща скоростта на куршум от автомат Калашников. Космонавт излязъл в открития Космос от МКС, където непрекъснато има екипажи, ако има крайно лошата съдба да бъде пронизан от такъв космически отпадък, няма да оживее, каза още Ева Божурова.

Хиляди сателити има в орбита около Земята и стават все повече, а това няма да доведе до нищо добро, според нея. В момента има разработки за проекти, които са насочени към чистенето на космическите боклуци, но към днешна дата ефективни действия няма, защото начинанието е много скъпо.

Диди Куманова, Фейсбук

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворителен бал събира средства за талантливи деца от Добрич

Дамският клуб „Майчина грижа“ в Добрич организира тази вечер своя традиционен благотворителен бал. Целта е събирането на средства за финансово подпомагане на стипендиантите на клуба, които са даровити деца в неравностойно материално положение или с един родител. Жените от клуба осигуряват стипендии за около 30 деца всяка година. Благотворителният..

публикувано на 22.11.24 в 06:30

Отбелязваме Международния ден на корейската туршия кимчи

На днешната дата се отбелязва Международния ден на известната корейска туршия кимчи. Кимчи е известно корейско ястие с ферментирало зеле и зеленчуци. Приготвянето на кимчи и споделянето на зимнина, както и цялостната празнична атмосфера и вълнение е наречено "кимджанг". От 2013 г. "кимджанг" е практика, включена в Списъка на ЮНЕСКО за..

публикувано на 22.11.24 в 06:22

Осми национален студентски фолклорен фестивал ще се проведе във Варна

На 22 и 23 ноември 2024 г. във Варна ще се проведе Осмият национален студентски фолклорен фестивал „Срещи на приятелството“. Събитието дава възможност за сценична изява на български и чуждестранни студенти, както и за създаване на трайни творчески контакти и взаимоотношения между тях. Фестивалът има за цел да спомогне за съхраняване на българската..

публикувано на 21.11.24 в 15:47

Арменската православна общност във Варна има своя нов духовен водач

Отец Армен Мелконян е новият духовен водач на  Арменската православна общност във Варна.  Отец Армен Мелконян, с кръщелно име Саркис Мелконян, е роден на 20 март 1971 г. в град Камишли, Сирия. Той получава началното си образование в Националното училище „Ефрат“ в родния си град и продължава богословското си обучение в Зарахианската семинария..

публикувано на 21.11.24 в 13:50
Снимката е илюстративна.

Спасиха видра, затворена в маза в кв. "Аспарухово"

Спасиха видра, затворена в маза на цех за мебели в кв. "Аспарухово". Сигнал за бедстващото животно е подаден в Регионалната инспекция по околната среда и водите, съобщават оттам. Екипи на екоинспекцията и Центъра за защита на природата и животните в Добрич участваха в акцията. Видрата е намерена с изпилени до кръв нокти от опитите й да се освободи два..

публикувано на 21.11.24 в 10:58

Биткойнът надхвърли 95 000 долара за първи път

Биткойнът за първи път преодоля бариерата от 95 000 щатски долара, все още подкрепян от „ефекта Тръмп“, предаде БГНЕС. Пазарът очаква по-гъвкаво законодателство и икономически политики, които биха били благоприятни за него при бъдещата администрация на САЩ, предаде АФП. Най-голямата по капитализация криптовалута преодоля тази бариера около 01:24 ч. по..

публикувано на 21.11.24 в 10:47

Най-младата баба у нас на 28 години

В България най-младата баба е на 28 години. Това казва д-р Антонио Душепеев, който оглавява родилното отделение в бургаската университетска многопрофилна болница, съобщава БНР. Само през миналата година там има 149 раждания на непълнолетни момичета. Сред младите майки има и 11-годишно момиче. "Има огромна вероятност детето на детето, което е родило..

публикувано на 21.11.24 в 10:18