Преди няколко дни светещо тяло в небето развълнува жители на Западна България и от няколко населени места хората публикуваха в социалните мрежи видео клипове на преминаващи в небето светещи неидентифицирани обекти. Някои се радваха на красивата гледка и предполагаха, че това е близо преминаваща комета, други си пожелаваха желания, а трети бяха притеснени, че може да се случи нещо опасно. Какво беше наблюдавано в небето с просто око и заснето с телефоните на хората – отговор потърсихме от астроном.
Светещите тела, които са били наблюдавани с просто око преди няколко дни над Западна България не са комети, категорична е Ева Божурова, старши учител в Народната астрономическа обсерватория с планетаруим „Николай Коперник“ във Варна. По нейните думи кометите не се появават по този начин в небето – като изневиделица и не преминават с такава скорост, те са много далеч от Земята и можем да ги наблюдаваме месеци наред.
Най-вероятно това е било или космически боклук или метеорно тяло, но е трудно да се каже, защото двете са неразличими. Има начин който може да докаже какво точно е преминало, но той е невъзможен за изпълнение, каза още Ева Божурова и обясни, че за него е необходимо преминаващите обекти да бъдат заснети от няколко места, за да се определи тяхната точна траектория и да им се направят спектрални изследвания за химическия състав. Но начинът е невъзможен, защото никой не знае кога и къде ще се появи нещо подобно.
Космически боклуци падат от десетки години на Земята, обясни още Божурова. Най-често те са различни детайли от космически апарати, които безконтролно са пускани в орбита около Земята – като например предмети изтървани от космонавтите от Международната космическа станция /МКС/ или спътници, които след като са обикаляли около Земята достатъчно дълго време, падат в земната атмосфера, защото при спътниците на ниска околоземна орбита, които летят на няколкостотин километра височина в земната атмосфера, не може да се говори за пълен вакуум. Те все още са в най-горните разредени, но със съществена за тях плътност атмосферни слоеве. И ако нямат двигатели, с които да маневрират и да си коригират непрекъснато орбитата, което важи в повечето случаи за автоматичните спътници, след време, поради триенето с тази разредена атмосфера, по спирала тръгват надолу към Земята и в крайна сметка изгарят в горните атмосферни слоеве.
Подобни отломки или т.нар.космически отпадъци не са опасни за хората, но са опасни за космическите апарати и за космонавтите в орбита около Земята, посочи Божурова. На ниска околоземна орбита въпросните отломки се движат със скорост около 7 км в секунда, а това е скорост 10 пъти надвишаваща скоростта на куршум от автомат Калашников. Космонавт излязъл в открития Космос от МКС, където непрекъснато има екипажи, ако има крайно лошата съдба да бъде пронизан от такъв космически отпадък, няма да оживее, каза още Ева Божурова.
Хиляди сателити има в орбита около Земята и стават все повече, а това няма да доведе до нищо добро, според нея. В момента има разработки за проекти, които са насочени към чистенето на космическите боклуци, но към днешна дата ефективни действия няма, защото начинанието е много скъпо.
В събота, 26 април, с велопоходи в София, Пловдив, Бургас и Варна Българската асоциация по хемофилия насочва общественото внимание към проблемите на хората с хемофилия и повишава информираността за рядкото заболяване. Началният час на спортните събития е 11.00 часа, а всеки с велосипед може да включи без регистрация или такса. Във Варна..
На 22 април е Международният ден на Земята. В продължение на 55 години това е сред водещите световни кампании в повишаването на осведомеността и предприемането на действия по критично важни екологични проблеми. Целта на кампанията е да обърне внимание на чистота на въздуха, океаните, почвата, екосистемите, дивите животни и човешкото здраве и на..
Светли вторник, като част от Великденската седмица, води основанието си от Възкресение Христово. В първите векове на християнството, вярващите особено тържествено празнували цялата седмица след Великден, подчертавайки така значението на Възкресението на Господа. През тези дни християните си припомнят не само Възкресението на Спасителя, но и първите..
Честито Възкресение! Приемаме празника по различни начини. Ето още един: да почетем силата и очарованието на живота. Денят е красив. Ухание на пролет, лежерно чувство, приятни срещи с близки хора и всички хубави неща, които добавят още към това очарование. Прегръдки, топли думи, добра трапеза, препълнени сърца. Вдъхновяваме погледа си със..
Десетки деца със своите родители се включиха в празничното Великденско състезание за деца в двора на храма "Свети Архангел Михаил" във Варна. Репортаж на Даниела Стойнова: Отец Георги Стоименов -предстоятел на храма, заедно с двама аниматори, организираха състезание за намиране на скрити боядисани яйца в двора на храма, както и за..
Папа Франциск си е отишъл, днес, на втория ден на Великден. На светъл ден, в мрачен свят. Той беше от светлата страна, благ и добър. Имах щастието да го срещна за малко. Историята е такава. Случи се да бъда на една аудиенция за 24 май. Пътувах отнякъде сам, хванах самолет от Берлин и на летището виждам един професор, теолог от Йезуитския орден,..
На втория ден след Великден според православната традиция започва Светлата седмица - време, в което се прославят светите апостоли и Света Богородица. Светлата седмица е време, в което Възкресението на Исус Христос донася просветление за всички и надежда за вечен живот. Седмицата се свързва и с първите появи на Христос сред..