Министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов ще бъде координатор на изборите на 27 октомври. Това стана ясно от правителственото заседание на служебния министър-председател Димитър Главчев.
Гарантирам, че ще бъдем равноотдалечени от всички политически сили, подчерта в началото на заседанието той, цитиран от БНР.
"Нашата основна цел е организирането на честни, прозрачни и свободни избори“, посочи Главчев. На база на натрупания опит можем само да надградим това, което сме свършили", коментира още той.
Главчев посочи, че новият служебен кабинет ще работи, за да гарантира европейския път на развитие на България, както и с грижа за добрия начин на живот на българските граждани.
"Смятам, че министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов ще осъществява добър диалог с Централната избирателна комисия, което е в основата на добре проведените избори", посочи Главчев.
Според служебния премиер правилата са, за да се спазват, затова и кабинета ще представи пред Европейската комисия кандидатурите за еврокомисар от България, които отговарят на правилата.
Седем са номинациите, които парламентарно представените партии излъчиха: Екатерина Захариева от ГЕРБ-СДС, Юлиян Попов от ПП-ДБ, Искра Михайлова от ДПС, Виктор Папазов на "Възраждане", БСП издигна Драгомир Стойнев и Цветелина Пенкова, ИТН - Велислава Петрова.
От своя страна президентът Румен Радев призова Главчев да избере две жени, за да има истинска конкуренция.
"Всички кандидати за еврокомисар са на изключително високо равнище", обобщи Главчев, който през последните дни разговаря с всички номинирани.
"Всякакви спекулации, че има разпределени ресори, са несъстоятелни", категоричен бе той и припомни, че срокът за подаване на кандидатури е днес. Разпределението става на Европейския съвет.

Утре ще преобладава ясно и слънчево време. След полунощ на места ще се образуват мъгли, но още преди обед и там видимостта ще се подобри. Ще духа слаб до умерен вятър от юг-югоизток, който следобед ще отслабне, на места до стихване. Температурите ще останат без съществена промяна - минимални между 6° и 11°, по Черноморието до 14°, максимални между 18° и..
Сдружението „Ангели на пътя“ организира днес национални протести в памет на Мартин Димитров от село Антон, загинал при нелегална гонка. Демонстрации се проведоха пред съдебните палати в София, Варна и други градове, както и в самото село Антон. Във Варна пред Съдебната палата се събраха само двама души, сред които беше Нели Петрова – майката на..
Палестинци, живеещи във Варна, заедно с членове и симпатизанти на организациите „Конфликт“ и „Студенти за Палестина“, излязоха днес на протест пред Съдебната палата на площад „Независимост“. Демонстрацията беше насочена срещу нарушаването на обявеното примирие в Газа от страна на Израел. Протестиращите носеха плакати с надписи „Мълчанието ви е..
Четиридневната ваканция за учениците около Деня на будителите доведе до засилен трафик по пътищата в страната и даде старт на традиционната акция на "Пътна полиция" - "Зима". Само за първия ден на проверките са установени хиляди нарушения, като са съставени над 3700 фиша и акта. Това съобки комисар Мария Ботева, заместник-директор на "Пътна..
Сдружение „Ангели на пътя“ организира национален протест под надслов „Стига мълчание“. Акцията е насрочена за 12 часа пред съдебните палати в София и в останалите градове на страната. Протестът се организира в социалните мрежи. Организаторите на националния протест, сдружение "Ангели на пътя" заявяват, че акцията е в името на..
В Деня на народните будители Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ беше домакин на единадесетото издание на националното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“. Инициативата събра бъдещи инженери и архитекти от професионалните гимназии по строителство, архитектура и геодезия в страната. Започна XI издание на..
„Провадия-Солницата“, Хераклея Синтика и Малката принцеса от Урвич са финалисти в класацията „Чудо на България за последните 15 години“. Те са избрани от над 100 000 българи, Отличията връчи заместник-министърът на културата Тодор Чобанов, на церемония, която се проведе снощи в Народния театър в София, съобщи „Стандартнюз“. Финалисти в..