Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Извънредна сесия на ОбС- Добричка, решават за референдум за ветропарк

Снимка: БГНЕС

Общинският съвет на Община Добричка ще заседава днес извънредно. Поводът е внесената от кмета на общината Соня Георгиева докладна записка за свикването на местен референдум във връзка с инвестиционните намерения за изграждането на ветроенергийни паркове на територията на общината. На проведеното обществено обсъждане миналата седмица на доклада по Оценка на въздействието на околната среда за един от проектите, засягащ селата Славеево, Одърци и ПчЕлино ясно пролича сред присъстващите негативното им отношение към тези инвестиционни намерения, както и нежеланието на хората да се запознаят в детайли с проекта и неговите характеристики.

Общественото обсъждане на доклада по ОВОС и приложенията на доклада върху инвестиционно предложение за изграждането на ветроенергиен парк „Изгрев“ и съпътстващата техническа инфраструктура в землищата на селата Славеево, Пчелино и Одърци се проведе на 27 август. Ден по-късно заседава Общинският съвет на Община Добричка. В края заседанието кметът Соня Георгиева съобщи решението си спорният въпрос около ветрогенераторите да бъде решен на местен референдум. В изказването си Соня Георгиева подчерта, че срещу нея и общинската администрация е оказан натиск, отправени са били и заплахи, че общината ще бъде лишена от целеви средства, ако проектите не бъдат одобрени. Кметът се закани и че ако това продължи, ще информира за проблема прокуратурата и служебния министър-председател.

А какви са настроенията сред местното население пролича именно на общественото обсъждане, на което представителите на експертния състав, изготвил доклада по ОВОС и фирмата инвеститор не бяха оставени да представят своите данни.  Общественото обсъждане е част от всяко подобно инвестиционно намерение и има за цел местното население да бъде максимално информирано.

В началото на общественото обсъждане представителят на фирмата инвеститор и възложител на Доклада по ОВОС Ивайло Атанасов се опита да даде повече подробности относно компанията и конкретния проект за ветроенергиен парк. Изказването му беше многократно прекъсвано от присъстващите в залата със забележки, че хората са достатъчно информирани, че говорещите в залата са платени от фирмата инвеститор и доверие към тях населението няма. Все пак Ивайло Атанасов до известна степен успя да обясни и за ползите за местните общности и готовността за инвестиции в детските градини, училища, читалища.

По време на обсъждането стана ясно, че докладът по ОВОС вече е преминал през РИОСВ Варна и има положително становище от екоинспекцията.

Пламен Семерджиев – ръководител на колектива от независими експерти, изготвили доклада за ОВОС, също се опита да внесе повече яснота. Той посочи, че настоящият доклад е получил положителна оценка от всички компетентни органи, което потвърждава всички резултати и заключения. Семерджиев напомни, че обществените обсъждания имат само информационен характер и решения по време на тях не се взимат. Той обобщи какво включва проектът и обясни, че изграждането на ветропарка не се разглежда само като локална инвестиционна инициатива, а като част от по-широк обхват от мерки, чрез които нашата държава предвижда постигането на заложените цели по тази национална стратегия и поетите ангажименти към Европейската комисия.

На фона на викове в залата и подсвирквания думата се опита да вземе проф. Павел Зехтинджиев, който да даде своето становище по отношение на екологичните последствия от инвестиционното намерение.

И професор Зехтинджиев не беше оставен да продължи от викове в залата на недоволни от инвестиционното намерение жители на селата.

Ние сме против изграждане на ветропаркове върху земеделски земи, казаха хората. Вие искате да унищожите хубавата обработваема земя на България, каза друга присъстваща и посочи, че тази технология е остаряла.

Според инвестиционното намерение фундаментите за обслужващите площадки се предвижда да заемат средно до 4.5 дка за всеки генератор, а за изграждане на повишаващата станция са необходими до 10 дка. Общо за всички съоръжения това прави около 115 дка застроена площ или приблизително 4.6 процента от имотите, засегнати от проекта. От фирмата обясниха още, че всички строителни дейности се извършват след отнемане на хумусния слой и те няма да се отразят на качествата на почвата.
А дали общинските съветници ще одобрят докладната за свикването на местен референдум на 27 октомври ще стане ясно днес на заседанието им с начален час 11.00.
Повече по темата чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Райнова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Окончателно: Таксата за платено обучение да не надвишава 60% от издръжката на студент в държавна поръчка

Народното събрание записа окончателно, че таксата в платената форма на обучение на студентите във висшите учебни заведения не може да превишава 60% от издръжката на студент в държавна поръчка, съобщава БНР.  С промените в Закона за висшето образование е прието, че за студентите в заварено положение размерът на таксите на обучение не може да бъде..

публикувано на 24.07.25 в 14:16
80-ото издание на Галата - Варна е през август.

Над 230 участници записани до днес за маратона "Галата - Варна"

Над 230 души са записани до този момент за 85-ото издание на „Маратон Галата – Варна“. Събитието ще се проведе 10 дни по-късно поради неблагоприятни метеорологични условия, каза за Радио Варна кап. I-ви ранг Камен Кукуров от организационния комитет на събитието. „Искаме да „излъжем“ морето, за да случим на хубаво време“, обясни той. Маратонът ще..

публикувано на 24.07.25 в 13:15

Глобата за пътници без билет да бъде увеличена от 30 на 40 лева

Учениците от частни училища без акредитация от Министерството на образованието и науката да могат да се възползват от правото на безплатно пътуване в градския транспорт във Варна. Това предложение за промени в Наредбата за реда и условията за пътуване в обществения транспорт на община Варна беше разгледано от постоянната комисия по наука и..

публикувано на 24.07.25 в 13:15

По ваш сигнал: Районът между улиците "Хан Пресиян" и "Густав Вайганд" е опасен

Лошо е състоянието на улиците "Хан Пресиян" и "Густав Вайганд", коментира за Радио Варна Станимир Митев, който живее от години в района заедно със семейството си. Възмутен съм от всичко, което се случва тук , допълни той. По думите му улица "Густав Вайганд" не е ремонтирана отдавна, а в полуразрушени къщи постоянно влизат бездомници. Големи парчета..

публикувано на 24.07.25 в 13:10

Графити артисти рисуват част от стената на вълнолома на Морска гара

Артисти рисуват част от стената на вълнолома на Морска гара. Идеята за начинанието е на младежите на варненската графити агенция „The Graffs“, която по-рано този месец се ангажира с изрисуването на подлеза на Районния съд с картини от живота и делото на Капитан Петко войвода.  За изпълнението на проекта агенция „The Graffs“ е предоставила..

публикувано на 24.07.25 в 12:18
Румен Радев

Румен Радев връща за ново обсъждане промените в Закона за здравното осигуряване

Президентът Румен Радев връща за ново обсъждане в Народното събрание разпоредби от Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване, съобщиха от пресцентъра на държавния глава, цитирани от БНР . Измененията на чл. 59 от Закона за здравното осигуряване водят до възстановяване на лимитите при предоставянето на медицинска помощ...

публикувано на 24.07.25 в 12:00
Весела Караиванова - Начева

Весела Караиванова-Начева е новият управител на НОИ

Весела Караиванова-Начева е новият управител на Националния осигурителен институт.  Тя бе избрана със 141 гласа "за", 48 бяха "против", а 4 бяха "въздържал се". Неин заместник ще е Ивайло Здравков. Той бе подкрепен със 118 гласа "за".  Кандидатурите на Караиванова и Здравков бяха издигнати съвместно от ГЕРБ и БСП. Те бяха и единствените предложения за..

публикувано на 24.07.25 в 11:19