Проектът за новата сграда на МГ "Д-р Петър Берон" във Варна отново е върнат за финансиране в списъка с проектите по инвестиционната програма на Министерство на финансите (МФ). Това съобщи за Радио Варна зам.-кметът Диан Иванов.
Крайният срок за това беше 30 август.
Оттук нататък следва процедура по одобрение на списък на МФ от парламента. Варненската общинска администрация вече е сключила споразумение за финансирането на проекта с Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Новата сграда на гимназията ще струва 100 млн. лв., каза Иванов. Толкова е стойността на количествено-стойностната сметка, направена от проектантите. Съгласно споразумението на общината с МРРБ, сумата за строителството ще бъде отпускана на четири пъти. Първата вноска ще е 20 млн. лв. каза зам.-кметът.
Преди да се стигне до започване на строителство на новата Математическа гимназия обаче има ред други неща, които ще трябва да бъдат свършени.
Първото от тях е теренът в района на Техникумите във Варна да бъде върнат отново на държавата, а след това поискан отново. Теренът беше прехвърлен за срок от 5 години през март 2019 г. на Варна с условието, че новата сграда на МГ трябва да бъде построена за толкова време. Зад каузата за новата сграда на МГ Варна застанаха и от едноименната фондация, които осигуриха набирането на средства за създаването на проекта за кампуса.
Реално, новата сграда трябва да бъде построена върху терен от два имота. 5-годишното право на собственост върху единия от тях изтече през април тази година, а за другия имот е изтекло още през 2021 г.
Законът предвижда, ако даден проект не бъде реализиран в рамките на 5-те години, предоставеният терен да бъде върнат на държавата, но няма законова процедура как това да стане. Няма обаче и законова възможност да се иска продължаване на срока на предоставяне на терените. В същото време, за да започне строителство на новата сграда на МГ, общината трябва да е собственик на имота. Така, за да бъде изрядна общината, се налага законовото връщане на имота - това ще стане до броени дни, и последващото му искане отново, каза Диан Иванов.
По думите му, до началото на новата учебна година ще бъде внесено в Министерски съвет искането за повторното предоставяне на терена в района на Техникумите.
Кога обаче ще бъде взето решение от МС с оглед на политическата ситуация у нас, никой не може да каже.
Въпреки това паралелно ще се работи по обществената поръчка за избор на изпълнител на строежа, каза Иванов.
До две седмици се очаква тя да бъде обявена.
Проектът за новата сграда вече е съгласуван с ВиК, напреднала е процедурата с ЕРП, но от Агенцията по кадастъра за момента отказват да одобрят проекта и с обединяването на двата парцела в района на Техникумите в един, за да бъде реализиран строежа. Обяснения за това към този момент не са дадени, поясни още зам.-кметът на Варна Диан Иванов.
Припомняме, че идейният проект за сградата е дело на австрийско архитектурно бюро, а концепцията е дарение на община Варна от Фондация МГ "Д-р Петър Берон".
Новата гимназия трябва да бъде част от образователен кампус, с няколко сгради с обща РЗП от 20 000 кв. м., паркови пространства и с фокус върху извънкласни дейности по технологии, спортни игрища, лаборатории и др. За последните 40 години в Североизточна България няма построено ново училище. След приключване на строителството на новата Математическа гимназия, тя ще е най-модерното учебно заведение в страната.
Всичко това като описание обаче трябва да бъде готово до 31 декември 2026 г., каза Диан Иванов.
Целият разговор с него може да чуете в звуковия файл.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..