Проектът за новата сграда на МГ "Д-р Петър Берон" във Варна отново е върнат за финансиране в списъка с проектите по инвестиционната програма на Министерство на финансите (МФ). Това съобщи за Радио Варна зам.-кметът Диан Иванов.
Крайният срок за това беше 30 август.
Оттук нататък следва процедура по одобрение на списък на МФ от парламента. Варненската общинска администрация вече е сключила споразумение за финансирането на проекта с Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Новата сграда на гимназията ще струва 100 млн. лв., каза Иванов. Толкова е стойността на количествено-стойностната сметка, направена от проектантите. Съгласно споразумението на общината с МРРБ, сумата за строителството ще бъде отпускана на четири пъти. Първата вноска ще е 20 млн. лв. каза зам.-кметът.
Преди да се стигне до започване на строителство на новата Математическа гимназия обаче има ред други неща, които ще трябва да бъдат свършени.
Първото от тях е теренът в района на Техникумите във Варна да бъде върнат отново на държавата, а след това поискан отново. Теренът беше прехвърлен за срок от 5 години през март 2019 г. на Варна с условието, че новата сграда на МГ трябва да бъде построена за толкова време. Зад каузата за новата сграда на МГ Варна застанаха и от едноименната фондация, които осигуриха набирането на средства за създаването на проекта за кампуса.
Реално, новата сграда трябва да бъде построена върху терен от два имота. 5-годишното право на собственост върху единия от тях изтече през април тази година, а за другия имот е изтекло още през 2021 г.
Законът предвижда, ако даден проект не бъде реализиран в рамките на 5-те години, предоставеният терен да бъде върнат на държавата, но няма законова процедура как това да стане. Няма обаче и законова възможност да се иска продължаване на срока на предоставяне на терените. В същото време, за да започне строителство на новата сграда на МГ, общината трябва да е собственик на имота. Така, за да бъде изрядна общината, се налага законовото връщане на имота - това ще стане до броени дни, и последващото му искане отново, каза Диан Иванов.
По думите му, до началото на новата учебна година ще бъде внесено в Министерски съвет искането за повторното предоставяне на терена в района на Техникумите.
Кога обаче ще бъде взето решение от МС с оглед на политическата ситуация у нас, никой не може да каже.
Въпреки това паралелно ще се работи по обществената поръчка за избор на изпълнител на строежа, каза Иванов.
До две седмици се очаква тя да бъде обявена.
Проектът за новата сграда вече е съгласуван с ВиК, напреднала е процедурата с ЕРП, но от Агенцията по кадастъра за момента отказват да одобрят проекта и с обединяването на двата парцела в района на Техникумите в един, за да бъде реализиран строежа. Обяснения за това към този момент не са дадени, поясни още зам.-кметът на Варна Диан Иванов.
Припомняме, че идейният проект за сградата е дело на австрийско архитектурно бюро, а концепцията е дарение на община Варна от Фондация МГ "Д-р Петър Берон".
Новата гимназия трябва да бъде част от образователен кампус, с няколко сгради с обща РЗП от 20 000 кв. м., паркови пространства и с фокус върху извънкласни дейности по технологии, спортни игрища, лаборатории и др. За последните 40 години в Североизточна България няма построено ново училище. След приключване на строителството на новата Математическа гимназия, тя ще е най-модерното учебно заведение в страната.
Всичко това като описание обаче трябва да бъде готово до 31 декември 2026 г., каза Диан Иванов.
Целият разговор с него може да чуете в звуковия файл.
С големите християнски празници и църквите стават по-посещавани. Да запалим свещ, да се помолим, изповядаме, за прошка. Тези ритуали са свързани с паленето на свещ. През 15 век Свети Симеон Солунски казва, че „чиститият восък означава чистотата и незлобивостта на хората, които го принасят в църква. Той се принася в знак на нашето разкаяние за..
За осма поредна година кампанията „Споделен хляб“ помага на стотици нуждаещи се в област Добрич да посрещнат коледните и новогодишни празници с храна на трапезата. Благотворителната инициатива се организира от Фондация „Милостиво сърце“ и Клуба за народни танци „Жътвари“ и е подпомогната от десетки дарители. В събирането на средствата участие вземат..
Николай Александров бе отличен с наградата на Община Варна за най-хубава коледна украса. Неговата градинка зад блока се превърна в празнично вълшебство, привличайки погледите на малки и големи. Николай споделя, че поддържа градинката си целогодишно, като я украсява с особено старание всяка Коледа. „Това ми е хоби. Обичам да я поддържам и..
Къде и кога пристигат подаръците от Дядо Коледа? Едва ли има по-важен въпрос тези дни. Истината е, че истинският, а не кой да е Дядо Коледа има способностите да дарява по всяко време на годината. Как е възможо това разбираме в предаването за приключения и пътешествия "Хоризонти" с автор и водещ Иван Симеонов. Тайната могат да научат малки и големи,..
Работилница за стъклени елхови играчки радва малки и големи у нас и тази година. Тя се ръководи от човек, който прилича досущ на Дядо Коледа. Казва се Мирослав Димитров и е с ведра усмивка, дълга брада и несъмнено носи коледния дух. И то не само на Рождество. Домът на Мирослав целогодишно е украсен с коледните играчки, които по една или друга причина..
В очакване на Коледа. Тази нагласа прави всичко по-сияйно, тържествено и желано. Дори с най-досадните делнични задачи се справяме мотивирани и с повече лекота. Дали причината е в светлинките, които празнично танцуват по прозорците наоколо, в блестящата украса на коледните елхи, в списъците с подаръци, в магията на песните, към които отново се..
107 са децата, отглеждани в приемни семейства във Варна, сочат данните на Агенцията за социално подпомагане за месец ноември тази година. Това нарежда Варна на първо място според статистиката за броя на приемните семейства в България. В Хасково децата, отглеждани в приемни семейства, са 93, най-малко са те в общините Ямбол и Силистра, съответно 12 и..