„Време-пространствени полета“ - изложба от инсталации на Огняна Серафимова е подредена във вътрешния двор на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна. Изложбата е съпътстващо събитие на художествения форум „Изкуството като противодействие“. Откриването е на 10 септември от 18:00 на ул. “Л. Каравелов” 1.
Проектът разглежда темата за паметта и е едно гмуркане във физичния свят от обекти, повърхности, материи, които създават миналото.
Инсталационните обекти представляват три големи метални конструкции – кубове, както и фасада от „ленти-папируси“, в които посетителите могат да надникнат в определено „време-пространствено поле“, да се докоснат до предметността и философските въпроси, провокирани от нея. Текстовете са своеобразно поетично „разкодиране“ и покана към зрителите да попитат себе си, да се „вчувстват“ в творбата (както казва Хайдегер), да се включат в процеса като споделят с автора своите отговори и лични „време-пространствени полета“. На официалното откриване на 10 септември от 18 ч. посетителите могат да напишат на гърба на картички-въпроси своите отговори и да ги пуснат в кутия-хранилище.
Светлана Вълкова разговаря с Огняна Серафимова:
Огняна Серафимова работи предимно в сферата на сценографията и обяснимо подходът й към творбите-инсталации е силно повлиян от материалността като код за създаване на сценична реалност.
Тя е родена във Варна, възпитаник на НУИ „Добри Христов“ и завършва специалност „Сценография“ в Националната художествена академия в София в класа на проф. Красимир Вълканов като бакалавър и проф. Васил Рокоманов като магистър. Има над 15-годишен опит като сценограф на драматични, танцови и куклени представления, видео и филмови продукции, колективни и самостоятелни изложби, и кураторски проекти.
Публиката на Варна я познава от гостуването на високо-технологичния павилион „CONGLOMERATE“, който беше ситуиран на третия етаж в Градската галерия през 2021 г. и който представи българската сценография на Световното сценографско квадриенале в Прага – PQ 2019.
Изложбата ще бъде експонирана до 10.10.2024 г.
Музикалният фестивал РАДАР отново ще се проведе във Варна, тази година - от 7 до 10 август. Основната част от концертите ще се проведат в Археологическия музей, но някои от изпълненията ще бъдат изнесени на в различни локации в града. Винаги се стремим да бъдем в крак с темите и тенденциите. Тази година тема на фестивала е музиката в..
Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението ми..
Броени дни остават до началото на петото издание на фестивала Varna Rock Adventure. Събитието ще се проведе от 7 до 10 август в парка в квартал "Аспарухово", входът е свободен, а концертите ще продължат до 23 часа всяка вечер, съобщиха за Радио Варна организаторите Милен Пенев, Бранимир Мангъров и Невелина Няголова. Tази година сцената е..
Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..
Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм". Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..