Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Деменцията и болестта на Алцхаймер - все по-често срещани при напредване на възрастта

Снимка: Pixabay


През месец септември в цял свят се говори повече по темата за превенция на заболяването Алцхаймер и синдром като деменцията. На 21.09. в Морската градина във Варна ще се проведе скрининг на хора, желаещи да се подложат на няколко въпроса относно евентуално заболяване или синдром, обясни за Радио Варна проф. д-р Ара Капрелян – началник на направление Неврологични клиники в УМБАЛ „Св.Марина" във Варна и шеф на Първа клиника по нервни болести в нея. Целогодишно в университетската болница се провеждат такива тестове сподели проф. д-р Капрелян.

Болестта на Алцхаймер е една от формите на деменция, каза още проф. д-р Ара Капрелян. Деменцията не е заболяване, тя е синдром. Деменцията се развива вследствие на няколко заболявания, най-честата причина това е болестта на Алцхаймер. Между 50 и 70% от заболелите от дементен синдром всъщност страдат от болест на Алцхаймер. Първите признаци са свързани с нарушение на паметта, нарушение на вниманието, конценрацията, наблюдават се и промени в говора, каза още проф. д-р Капрелян. Основният фактор за развитието на тези нарушения и последващ синдорм на деменция и болест на Алцхаймер на първо място е възрастта. С напредването на възрастта нараства и процентът на болните с дементен синдром и с болест на Алцхаймер, добави проф. д-р Капрелян. След 65-годишна възраст до 75-годишна възраст страдащите от дементен синдром е между 3 и 6%. От 80 до 89г. процентът нараства до 30%. В момента в световен мащаб, страдащите от деменция са над 55 млн. Всяка година 10 млн. души се регистрират с този синдром, а на всеки 3 секунди се регистрира един нов случай, алармира проф. д-р Капрелян. Така според данните, които отразяват евентуална прогноза през 2050г. цифрата от 55 млн. се очаква да нарастне до 130-150 млн. Едно от обясненията е именно нарастването на възрастта в населението в глобален мащаб.  

В рамките на експертни комисии, които работят с НЗОК и са на територията на големите университетски болници у нас, включително и в УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, ежегодно се извършват скринингови програми с цел превенция на дементен синдром и болест на Алцхаймер. 

На 21 септември, на входа на Морската градина във Варна, между 10:00ч. и 15:00ч. проф. д-р Ара Капрелян и екипът му ще правят такива скринигови невропсихологични тестове и консултации. Поканата е хора, които имат желание да проведат този тест, да заповядат и да научат повече за първите белези и проявления на деменцията и болест на Алцхаймер. 


,



Болестта на Алцхаймер е прогресивно заболяване и протича в няколко фази. Това означава, че структурите и химията в мозъка се повреждат все повече с напредването на възрастта. Като следствие от това способността на човека да помни, разбира, общува и размишлява постепенно намалява. Основните симптоми са едни и същи през цялото време на заболяването, но се задълбочават с напредване на годините, като постепенно се появяват и нови.
Симптоми на болестта на Алцхаймер:
Загуба на паметта, конкретно скорошната памет
Проблеми с изразяването и общуването
Трудност при заучаване на нови задачи
Неспособност за размисъл
Цялостно объркване, дезориентация във време и/или пространство
Трудност с абстрактно мислене, пропуски в преценката
Трудност при извършаването на познати дейности
Поставя предмети на грешно място
Промени в поведението и личността
Рязка смяна на настроенията
Липса на инициативност/апатия
Видове симптоми:
При болестта на Алцхаймер симптомите биват два основни типа – когнитивни, т.е. свързани с паметта, и не-когнитивни, т.е. свързани с други физически и поведенчески прояви. Когнитивните и не-когнитивните нарушения обуславят градиращо намаляващата способност на болните да се справят с дейностите в живота – от най-рутинни до по-сложни. Развитието на симптомите се дължи на структурни изменения в различни центрове на мозъка и мозъчната кора. Колкото повече се задълбочават тези изменения, толкова по-силно се изразяват симптомите в живота на пациента, което постепенно води до пълната им зависимост от околните. В началото болните не могат да се справят с комплексни задачи и нови дейности, като най-чести са грешките при справяне с финанси, трудности при ползване на телефон и на градски транспорт. С прогресирането на болестта се нарушава изпълнението на всички дейности до степен на невъзможност за самообслужване.
Когнитивни симптоми
Те засягат основно паметта – епизодичната и семантичната памет, с последващи дезориентация за време и място, при относително съхранена краткосрочна памет. Характерно е нарушението на речевите функции с афазия и обедняване на речниковия запас, на гнозиса и праксиса. Екзекутивните функции представляват сложна психична активност, която включва способностти за инициатива, планиране и регулация на поведението, и когнитивна пластичност. Дефицитът на тези способности е тясно свързан с прогресията на заболяването, но се счита, че той се явява още в началото и значително допринася за задълбочаване разстройството на паметта. Вниманието при болестта на Алцхаймер е нарушено още в ранния стадий като се засягат разпределеното и отчасти селективното внимание, докато поддържащото внимание е относително запазено. Този дефицит се проявява при контрола на нови, нерутинни ситуации с цел по-ефективно поведение чрез реализация на едновременно извършване и бързо превключване между различни дейности.
Не-когнитивните симптоми
Те са свързани с разстройство във възприятията и с промяна в поведението и в личностно-емоционалните изменнения. Депресията е най-често срещаният симптом от тази категория. Между 15% и 40% от пациентите с Алцхаймер страдат от депресия. При 15-20% от случаите тя се появява като симптом в ранната фаза на заболяването – в рамките на първите 3 години. По-редки нарушения в тази категория са тревожност, раздразнителност, агресия и други подобни катастрофични реакции, които представляват внезапен емоционален изблик, провокиран от неуспех. Характерни са при по-тежка когнитивна (умствена) увреда и по-напреднал стадий. Вторият по честота психопатологичен симптом са делюзиите (40%). Те представляват фалшиви идеи, за които болните не могат да бъдат разубедени, постоянни са и влияят значимо върху поведението им с прояви на агресивност. Най-чести са делюзиите с нарушена идентификация. Срещат се и халюцинации, които са предимно зрителни и по-рядко слухови; те са свързани с по-бърза прогресия на заболяването и също водят до промяна в поведението.
Информация: alzheimer-bg.org



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Яир Галили - съдов специалист

Съдовият хирург д-р Яир Галили: Има ефективно и щадящо медицинско лечение на венозните заболявания

Д-р Яир Галили е световно известен съдов специалист. През 1988г. завърша медицина в Университет Бен Гурион, Негев През 1997г. придобива специализация по ултразвукова диагностика и терапия в Общата хирургия, Университет Уейк Форес, САЩ През 1998г. специализира Обща хирургия в Болница Ихилов, Тел Авив През 2000г. придобива специалност по..

обновено на 29.11.24 в 14:32

Намибия - земя, недокосната от човечеството

Фотографът Сандро Арабян представя в Градската художествена галерия “Борис Георгиев” – Варна до 30 ноември 2024 г. своята самостоятелна изложба “Намибия / Природата”. Фотографиите в нея са уловили мигове от две пътувания в африканската страна, които авторът предприема заедно със своята майка - уважаваната художничка проф. Десислава Минчева. Артистичният..

публикувано на 29.11.24 в 07:30

Björn Johansson (ARCTIS): Ако музиката е страстта ви, последвайте я без да се занимавате с нищо друго

Интервю с Björn Johansson (ARCTIS) ARCTIS са нова група, създадена от музиканти, със стаж в метъл музиката. Само преди дни бандата издаде едноименния си дебют. На 28 ноември ARCTIS ще го представят и пред българските фенове, защото групата прави турне като съпорт на APOCALYPTICA. Китарисът на ARCTIS Björn Johansson даде специално интервю за..

публикувано на 28.11.24 в 07:05

Виолета Тончева след фестивала "Interferences": Впечатлени сме от високата театрална култура на румънската публика

Варненският драматичен театър взе участие в Деветото издание на Международния театрален фестивал "Interferences" в Клуж-Напока в Румъния. Във форума се включиха членове на Съюза на театрите от Европа, а варненските актьори се представиха със спектакъла "Както ви харесва" на Шекспир, в режисура на Габор Томпа, президент на Съюза на театрите в Европа...

публикувано на 27.11.24 в 08:45

Tom Englund (EVERGREY, REDEMPTION, SILENT SKIES): Изследваме празнотата

Интервю с Tom Englund (EVERGREY, REDEMPTION, SILENT SKIES) В средата на 2024 година шведските прогресари EVERGREY издадоха изследванията си върху празнотата под формата на албума „Theories of Emptiness“. На 29 ноември бандата ще го представи и на българските си фенове, с подкрепата на алтернативната метъл банда KLORG и швейцарската..

публикувано на 27.11.24 в 07:25

Експерт: Фалшивите сайтове-двойници за онлайн пазаруване са с правописни грешки в името

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври, сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Това каза  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Занимава се също с експертизи по компютърна криминалистика към Съда и..

публикувано на 26.11.24 в 09:30
Даниел Стефанов

Политологът Даниел Стефанов: Всеки опит на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ да правят мнозинство с други партии поотделно е игра

Елементарните сметки за мнозинство за съставяне на правителство сочат, че най-логично е то да е формирано от коалициите ГЕРБ-СДС и "Продължаваме промяната - Демократична България". Всеки опит да се прави мнозинство с други партии около едната от двете коалиции е игра. Това каза политологът Даниел Стефанов в предаването на Радио Варна Post Factum. Той..

публикувано на 26.11.24 в 08:25