Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Трън в очите" ли са хората с увреждания във Варна?

Доколко хората с увреждания у нас са интегрирани в обществото, имат права като всички останали, имат достъп до обществени места и въобще могат да живеят нормално? 

Потърси ни редовният ни слушател Красимир Вълев, който живее в кв. „Аспарухово“ и който е загубил единия си крак при инцидент и се придвижва трудно с патерици. Решил да отиде на концерт и се обажда по телефона да заяви превоз за трудноподвижни хора, който община Варна осигурява от години. Обажда се на дежурния диспечер, който приема заявките за този превоз на 10 септември сутринта – 24 часа по-рано, както е изискването. Концертът е на ансамбъл „Българе“, който се проведе на 11.09.2024 г. от 20.30 часа в Летния театър във Варна. Заявката на нашия слушател е за отиване и връщане, защото няма как да се прибере след концерта. Дежурният диспечер, обаче, го записва  за транспорт само за отиване на концерта, но не и за прибирането след него, с наясното обяснение, че прибирането е късно.

Според Правилата за извършване на специализиран превоз на трудноподвижви лица на територията на община Варна, работното време на диспечерския център за към звено “Диспечерска служба“ на превозвача и превозите на правоимащите лица е всеки ден от 6.00 до 22.00 часа, включително събота, неделя и официални празници, а през летния период /от м.юни до м.септември/ - до 24.00 часа. Община Варна със своя заповед е утвърдила правила за ползването на такъв транспорт, на който нашият слушател има право.


Красимир Вълев


„Има диспечери, които просто са учтиви, обясняват какво може и какво не. Но има и като този, с когото говорих на 10 септември сутринта, който с хиляди уговорки накрая каза, че ще ни закарат, обаче не могат да ни върнат. ... Макар, че 22.30 – 23.00 часа предполагам най-късно ще свърши концертът.

Орязаха ни толкова права на инвалидите. Аз много обичам концертите и българските изпълнители – Тоника, Щурците, Фондацията и мисля, че имам право да отида на концерт.

Ако толкова сме им трън в очите на община Варна, и на държавата – да го измислят по Здравна каса или на стадиона и да ни приключат и да нямат проблеми с нас. Те май изпитват удоволствие просто да се гаврят и да ни измъчват. Да ни покажат колко са силни и как могат да ни смачкат. Ние инвалидите не трябва да се показваме въобще. Трябва да седим мирно и кротко вкъщи и ...колкото-толкова.“

Отказът може да е заради късния час и с оглед, че има доста счупени коли и сме в намален състав, коментира за Радио Варна случая ръководителят на диспечерската служба Веселин Николов. По неговите думи превозът за концертите бил за събота и неделя, а през седмицата за болници и лечебни заведения. Подобно разпределение, обаче, в правилата за превоза няма. Според чл.4 „Специализираният превоз на трудноподвижни лица се използва за осигуряване на достъп до: а/ здравно обслужване; б/ административно обслужване; в/ учебни заведения и специализирани социални услуги; г/ работни места; д/ културни, спортни и други обществени мероприятия.“ Но Веселин Николов пое ангажимент Красимир Вълев да бъде извозен и след концерта обратно до дома си.



Въпроси по този случай изпратих и до община Варна, откъдето получих писмени отговори. Според тяхната проверка Красимир Вълев е поискал транспорт в 24 часа, а не по-рано и затова му е бил отказан такъв. А в 24 часа е краят на работното време. От началото на тази година до настоящия момент са извършени 8 групови пътувания на лица с увреждания, като 3 от тях са до кк „Златни пясъци, а 5 са извън територията на община Варна. А на въпроса колко случая на поискан превоз от хора с увреждания за културни, спортни и други обществени мероприятия има от началото на тази година до днес – отговорът е, че община Варна не разполага с информация за поискан индивидуален превоз за посещения на културни, спортни и други обществени мероприятия.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Почитаме Свети Харалампий - покровител на пчеларите

На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..

публикувано на 10.02.25 в 07:29

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43