Доколко хората с увреждания у нас са интегрирани в обществото, имат права като всички останали, имат достъп до обществени места и въобще могат да живеят нормално?
Потърси ни редовният ни слушател Красимир Вълев, който живее в кв. „Аспарухово“ и който е загубил единия си крак при инцидент и се придвижва трудно с патерици. Решил да отиде на концерт и се обажда по телефона да заяви превоз за трудноподвижни хора, който община Варна осигурява от години. Обажда се на дежурния диспечер, който приема заявките за този превоз на 10 септември сутринта – 24 часа по-рано, както е изискването. Концертът е на ансамбъл „Българе“, който се проведе на 11.09.2024 г. от 20.30 часа в Летния театър във Варна. Заявката на нашия слушател е за отиване и връщане, защото няма как да се прибере след концерта. Дежурният диспечер, обаче, го записва за транспорт само за отиване на концерта, но не и за прибирането след него, с наясното обяснение, че прибирането е късно.
Според Правилата за извършване на специализиран превоз на трудноподвижви лица на територията на община Варна, работното време на диспечерския център за към звено “Диспечерска служба“ на превозвача и превозите на правоимащите лица е всеки ден от 6.00 до 22.00 часа, включително събота, неделя и официални празници, а през летния период /от м.юни до м.септември/ - до 24.00 часа. Община Варна със своя заповед е утвърдила правила за ползването на такъв транспорт, на който нашият слушател има право.
„Има диспечери, които просто са учтиви, обясняват какво може и какво не. Но има и като този, с когото говорих на 10 септември сутринта, който с хиляди уговорки накрая каза, че ще ни закарат, обаче не могат да ни върнат. ... Макар, че 22.30 – 23.00 часа предполагам най-късно ще свърши концертът.
Орязаха ни толкова права на инвалидите. Аз много обичам концертите и българските изпълнители – Тоника, Щурците, Фондацията и мисля, че имам право да отида на концерт.
Ако толкова сме им трън в очите на община Варна, и на държавата – да го измислят по Здравна каса или на стадиона и да ни приключат и да нямат проблеми с нас. Те май изпитват удоволствие просто да се гаврят и да ни измъчват. Да ни покажат колко са силни и как могат да ни смачкат. Ние инвалидите не трябва да се показваме въобще. Трябва да седим мирно и кротко вкъщи и ...колкото-толкова.“
Отказът може да е заради късния час и с оглед, че има доста счупени коли и сме в намален състав, коментира за Радио Варна случая ръководителят на диспечерската служба Веселин Николов. По неговите думи превозът за концертите бил за събота и неделя, а през седмицата за болници и лечебни заведения. Подобно разпределение, обаче, в правилата за превоза няма. Според чл.4 „Специализираният превоз на трудноподвижни лица се използва за осигуряване на достъп до: а/ здравно обслужване; б/ административно обслужване; в/ учебни заведения и специализирани социални услуги; г/ работни места; д/ културни, спортни и други обществени мероприятия.“ Но Веселин Николов пое ангажимент Красимир Вълев да бъде извозен и след концерта обратно до дома си.
Въпроси по този случай изпратих и до община Варна, откъдето получих писмени отговори. Според тяхната проверка Красимир Вълев е поискал транспорт в 24 часа, а не по-рано и затова му е бил отказан такъв. А в 24 часа е краят на работното време. От началото на тази година до настоящия момент са извършени 8 групови пътувания на лица с увреждания, като 3 от тях са до кк „Златни пясъци, а 5 са извън територията на община Варна. А на въпроса колко случая на поискан превоз от хора с увреждания за културни, спортни и други обществени мероприятия има от началото на тази година до днес – отговорът е, че община Варна не разполага с информация за поискан индивидуален превоз за посещения на културни, спортни и други обществени мероприятия.
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..