Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Трън в очите" ли са хората с увреждания във Варна?

Доколко хората с увреждания у нас са интегрирани в обществото, имат права като всички останали, имат достъп до обществени места и въобще могат да живеят нормално? 

Потърси ни редовният ни слушател Красимир Вълев, който живее в кв. „Аспарухово“ и който е загубил единия си крак при инцидент и се придвижва трудно с патерици. Решил да отиде на концерт и се обажда по телефона да заяви превоз за трудноподвижни хора, който община Варна осигурява от години. Обажда се на дежурния диспечер, който приема заявките за този превоз на 10 септември сутринта – 24 часа по-рано, както е изискването. Концертът е на ансамбъл „Българе“, който се проведе на 11.09.2024 г. от 20.30 часа в Летния театър във Варна. Заявката на нашия слушател е за отиване и връщане, защото няма как да се прибере след концерта. Дежурният диспечер, обаче, го записва  за транспорт само за отиване на концерта, но не и за прибирането след него, с наясното обяснение, че прибирането е късно.

Според Правилата за извършване на специализиран превоз на трудноподвижви лица на територията на община Варна, работното време на диспечерския център за към звено “Диспечерска служба“ на превозвача и превозите на правоимащите лица е всеки ден от 6.00 до 22.00 часа, включително събота, неделя и официални празници, а през летния период /от м.юни до м.септември/ - до 24.00 часа. Община Варна със своя заповед е утвърдила правила за ползването на такъв транспорт, на който нашият слушател има право.


Красимир Вълев


„Има диспечери, които просто са учтиви, обясняват какво може и какво не. Но има и като този, с когото говорих на 10 септември сутринта, който с хиляди уговорки накрая каза, че ще ни закарат, обаче не могат да ни върнат. ... Макар, че 22.30 – 23.00 часа предполагам най-късно ще свърши концертът.

Орязаха ни толкова права на инвалидите. Аз много обичам концертите и българските изпълнители – Тоника, Щурците, Фондацията и мисля, че имам право да отида на концерт.

Ако толкова сме им трън в очите на община Варна, и на държавата – да го измислят по Здравна каса или на стадиона и да ни приключат и да нямат проблеми с нас. Те май изпитват удоволствие просто да се гаврят и да ни измъчват. Да ни покажат колко са силни и как могат да ни смачкат. Ние инвалидите не трябва да се показваме въобще. Трябва да седим мирно и кротко вкъщи и ...колкото-толкова.“

Отказът може да е заради късния час и с оглед, че има доста счупени коли и сме в намален състав, коментира за Радио Варна случая ръководителят на диспечерската служба Веселин Николов. По неговите думи превозът за концертите бил за събота и неделя, а през седмицата за болници и лечебни заведения. Подобно разпределение, обаче, в правилата за превоза няма. Според чл.4 „Специализираният превоз на трудноподвижни лица се използва за осигуряване на достъп до: а/ здравно обслужване; б/ административно обслужване; в/ учебни заведения и специализирани социални услуги; г/ работни места; д/ културни, спортни и други обществени мероприятия.“ Но Веселин Николов пое ангажимент Красимир Вълев да бъде извозен и след концерта обратно до дома си.



Въпроси по този случай изпратих и до община Варна, откъдето получих писмени отговори. Според тяхната проверка Красимир Вълев е поискал транспорт в 24 часа, а не по-рано и затова му е бил отказан такъв. А в 24 часа е краят на работното време. От началото на тази година до настоящия момент са извършени 8 групови пътувания на лица с увреждания, като 3 от тях са до кк „Златни пясъци, а 5 са извън територията на община Варна. А на въпроса колко случая на поискан превоз от хора с увреждания за културни, спортни и други обществени мероприятия има от началото на тази година до днес – отговорът е, че община Варна не разполага с информация за поискан индивидуален превоз за посещения на културни, спортни и други обществени мероприятия.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Зоопаркът във Варна кандидатства за евросредства за обновяване на пространството

Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...

публикувано на 08.01.25 в 15:25

Първото бебе на Балчик все още се чака, първият издаден акт е на дете от Полша

142 срещу 132 са издадените актове за раждане през 2024 спрямо предходната година. Това показват справките на дирекция Гражданска регистрация и административно обслужване в община Балчик. Първият издаден акт за раждане за 2025-а е в регистъра от дата 2 януари, но момченцето Николай Асенов е роден на 22 ноември миналата година в Полша. В балчишкото..

публикувано на 08.01.25 в 15:05
Светлана Радева

Продължава тенденцията да се раждат повече момчета във Варна

Новородените в АГ-болницата във Варна са повече момчета (957) и по-малко момичета (924). Тази тенденция се запазва през последните няколко години. С имена Александър, Георги, Иван и Калоян се кръщават най-често момчетата, родени през 2024-та година. А при момичетата в първата част от класацията са: Никол, Александра, Валерия, Виктория и..

публикувано на 08.01.25 в 09:33
Снимка: Facebook/ Българските корени

Бабинден по нов стил се отбелязва днес

На 8 януари се празнува Денят на родилната помощ, известен още като Бабинден - (по стар стил празникът е на 21 януари, по нов - на 8 януари). Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагали при раждане на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на..

публикувано на 08.01.25 в 08:36

Варненският зоопарк призовава гражданите да дарят коледните си елхички

Общинският Зоопарк във Варна напомня за своята дългогодишна инициатива „Второ приложение на коледните и новогодишни дръвчета” и призовава гражданите, които са използвали живи дръвчета за украса да ги дарят за храна на животните. Кампанията се провежда за единадесета поредна година и е с цел да намери най-подходящото и полезно приложение на елхичките,..

публикувано на 07.01.25 в 15:22

102-годишният именик Иван Караджов: До тази възраст се стига без завист и с доброта

18 768 варненци празнуват на Ивановден, сочи справка на дирекция "Информационно и административно обслужване" към Община Варна. Името Иван носят 5743 варненци, а 2043 дами са с името Иванка. Сред празнуващите имен ден са още: с името Ивайло – 2582 души, Калоян – 1707, Ивелина – 1603, Йоана – 999, Ивелин – 776, Ваня – 750, Йоанна – 379, Ивайла – 342..

публикувано на 07.01.25 в 13:40

Росен Марков с нестандартна форма на протест

Варненският зевзек Росен Марков с поредна нестандартна форма на протест. Този път недоволството на варненеца е провокирано от връщането на 20% Данък общ доход върху хляба, както и поскъпването на тока и природния газ. Председателят на партията на българските мъже заяви, че в знак на протест ще татуира мъжкото си достойнство или казано с латинското му..

публикувано на 07.01.25 в 12:56