Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започва фестивалът на българския игрален филм „Златна роза“

42-рият Фестивал на българския игрален филм „Златна роза“ представя разнообразна селекция от филми, дискусии, книги и

инициативи за млади творци

42-рият Фестивал на българския игрален филм „Златна роза“ ще се проведе във Варна от 19-и до 26-и септември 2024 г. и ще предложи на публиката разнообразна програма от филми, дискусии, книги, инициативи за млади творци и прожекции на открито. Основен организатор на събитието е ИА Национален филмов център, съвместно с Министерството на културата, НДК – клон Варна, Фонд „Култура“ към община Варна и в партньорство с Българската национална телевизия, Българското национално радио и Българската телеграфна агенция.

Фестивалът ще включва 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и 5 сериала в конкурсната програма, както и множество извънконкурсни филми и специални събития. За първи път тази година ще бъде присъдена специална „Награда на Филмаутор за млади автори до 35 години“. Наградата има за цел да отличи и насърчи младите автори, както и да подчертае нуждата от градивна колаборация в създаването на аудиовизуални произведения. Филмаутор вярва, че поощряването на млади творци ще им даде шанс за още по-смели и креативни крачки във филмовото поприще и ще фокусира вниманието им към текущи въпроси относно авторските права. Отличеният филм ще бъде избран от членовете на Управителния съвет на Филмаутор, а наградата ще бъде връчена от председателя на УС на сдружението – Станислав Тодоров-Роги.

Традиционно и тази година фестивалът организира поредица от дискусии, със следните теми: ИЗТОЧНОЕВРОПЕЙСКОТО КИНО НА ГОЛЕМИТЕ ФЕСТИВАЛИ
Дискусия с модератор проф. Божидар Манов; АНТИФАШИЗМЪТ В КИНОТО. ПОЛША И БЪЛГАРИЯ – Дискусия с проф. Войтек Йожвяк и доц. д-р Александър Донев и ЛОКАЛНИ ТАЛАНТИ НА СВЕТОВНИЯ ПАЗАР: ПЪТЕВОДИТЕЛ –с участието на Илинка Теодореску, Симона Теохарова и Дейвид Зицлпергер.

Фестивалът ще бъде домакин и на представянето на няколко книги, свързани с киното. На 22-ри, от 18 часа, в Социалната чайна ще бъде представена книгата „Между два кадъра“ от Деян Статулов. На 24-ти, от 18 часа, в Bookstore ще бъдат представени две книги от Иван Черкелов: „Иван Черкелов. Портрети, разговори, рецензии, спомени“  - съставител Геновева Димитрова и „Иван Черкелов. Сценарии“ – съставител Ирина Черкелова. На 25-ти, в 16.30 ще бъдат представени две книги на Людмил Тодоров във фоайето на ФКЦ - „Посланичката“ – новели и „От какавидата до пеперудата. Непубликувано“ – сценарии.

Нов формат прожекции - Pop-Up-Cineplex/Бягащи кучета ще се проведе в алтернативни пространства извън ФКЦ (Bookstore и ReBonkers). Специалната панорама предлага поглед към новата вълна в българското кино от 90-те години, преосмислени през 2024 г. Инициативата включва култови филми като „Парчета любов“, „Аз, графинята“, „Закъсняло пълнолуние“, „Тишина“, а „Бягащи кучета“ ще бъде представен в специална прожекция с коментар на живо от някои от авторите на филма.

Съпътстващите събития включват и издание на форума „Кино за ученици“ на ARTE URBANA COLLECTIF. В рамките на този формат ще предложим серия от специализирани прожекции за учащи. Филмите ще бъдат последвани от образователни дискусии, които провокират осмислянето им не само като произведения на изкуството, но и част от обществените процеси в България. Зрителите ще получат и ценни знания за различните аспекти на киноизкуството.

И накрая, във фестивала влиза и издание на „Предизвикателството“  - формат, който ангажира млади и амбициозни творци, като им предоставя платформа за изява и съревнование. Участниците ще бъдат предизвикани да създадат кратък филм на зададена тема в рамките на определено време. Най-добрите продукции ще бъдат оценявани от жури, съставено от утвърдени професионалисти – Веселка Кирякова (продуцент), Симеон Венциславов (сценарист), Николай Мутафчиев (режисьор и продуцент) и Кристина Верославова (актриса и продуцент), а победителите ще получат ценни награди и възможността да представят своите творби на престижни кинофестивали.


По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

46-и пехотен Добрички полк представя България на възстановка в Словакия

46-и пехотен Добрички полк ще представи българската военно-историческа реконструкция на международна възстановка в Словакия. На 21 септември в Калинов ще бъде пресъздадено първото сражение за освобождението на Чехословакия от нацистка окупация през Втората световна война. 46-и пехотен Добрички полк е единственият български военно-исторически клуб,..

публикувано на 19.09.24 в 14:26

"Не затваряй очи" на филмовия фестивал "Златна роза" във Варна

Българският игрален филм „Не затваряй очи“ е един от акцентите на филмовия фестивал "Златна роза" във Варна през тази година. Филмът е създаден през 2024 по едноименния роман на Мартин Ралчевски, който е и негов сценарист. „Не затваряй очи“ се представя като начало на българското православно кино и като „Филм за силата на вярата, любовта и..

публикувано на 19.09.24 в 14:24

"Дедал" приема деца за новата учебна година

Приемът за предстоящите учебни занятия в школа "Дедал" ще е на  28 септември, събота от 9 до 13 часа  в художественото ателие на школата, намиращо се на бул. "Съборни" 24, ет. 7 Обучението ще се провежда по програмата на екипа за 2024-2025 година  с мотото "Фарът на Дедал свети". Реализирането й се финансира с лични средства и средства от дарения, а за..

публикувано на 19.09.24 в 07:03

84 години от връщането на Балчик в пределите на Майка България (21 септември 1940 г.)

По повод празника на града, освобождението от румънска окупация, на 21 септември на едноименния централен площад от 10.00 часа започва церемония по издигане на националния флаг на Република България, с участието на представителна част  и Представителния духов оркестър на Военноморските сили. Пред Паметника на героите, паднали за Отечеството, ще бъдат..

публикувано на 18.09.24 в 17:53

Изложба на Николай Русев, посветена на тракийски царе, във Варна

Художникът Николай Русев представя във Варна изложба, посветена на тракийски царе. Тя включва художествени портрети и панели от комикса „Тайната на Котис I“.   Портретите на тракийски царе са част от музейната сбирка на Етнографски комплекс Златоград. Те са предоставени специално за случая от неговия създател и управител, инженер Александър..

публикувано на 18.09.24 в 12:08

Японският епос „Шогун“ с най-много награди „Еми“

76-ите награди „Еми“ бяха раздадени късно снощи в Лос Анджелис.  Японският епос „Шогун“ на FX влезе в историята със своите 18 награди „Еми“ - най-много, печелени някога от сериал за един сезон, включително за най-добра драма, най-добър актьор и най-добра актриса. „Хакери“ на HBO предизвика изненада, като взе приза за най-добър комедиен сериал пред..

публикувано на 16.09.24 в 08:58

Пленер "Европейски хоризонти": Художници от България, Турция, Румъния и Полша с излияния в балчишката галерия

Симеон Кръстев, Росен Кавръков, Йордан Йорданов, Димитър Евстатиев, Айнур Каплан, Габриел Дима, Агата Грендович, Анна Босек. Това са имената на осемте художници, участващи в 16-ото издание на международния пленер "Европейски хоризонти" в Балчик. Авторите, които са от България, Полша, Румъния, Турция, представят изкуството си до края на месеца в..

публикувано на 13.09.24 в 16:31