Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Голям интерес в област Добрич към дейностите по сдвояване на пациентското досие с мобилно устройство

Мобилното приложение "еЗдраве" осигурява на всеки българин възможността за персонализиран достъп до личното му електронно здравно досие. Най-важното, което трябва да знаят желаещите, е, че за да бъде сдвоено здравното им досие с мобилния телефон, се изисква единствено да инсталират предварително приложението, което се случва напълно безплатно от Google Play или App Store. Освен това те трябва да носят със себе си лична карта. Не се изисква да притежават личен електронен подпис (КЕП), както досега. 

Във връзка с надграждането на платформата през месец септември стартира новият модул "Дългосрочна грижа за пациента", както и новият начин за сдвояване на електронното пациентско досие с мобилно устройство - в офисите на Регионалната здравна инспекция (РЗИ), Регионалната здравноосигурителна каса, и "Информационно обслужване" АД, съобщават от Министерството на здравеопазването, инициатор на информационна кампания за популяризиране на електронното здравно досие и приложението eЗдраве. Няма краен срок.

За целта този месец експерти към Регионалната здравна инспекция са по общини в Добричка област, като досега бяха организирани приемни в град Добрич и Добричка, Крушари и в Каварна, на 19 и 20 септември в Балчик, в община Генерал Тошево - 24.09.2024 г.; община Тервел - 26-27.09.2024 г.; община Шабла - 30.09.2024 г. Сдвояването се извършва в работни дни, в часовия диапазон 10-16 часа. 

Новата функционалност подпомага предоставянето на персонална грижа и помощ за потребителите на здравни услуги, като им напомня чрез нотификация какво им се полага в рамките на профилактичните прегледи, покрити от НЗОК, а въвеждането на новия модул ще окаже положителен ефект върху здравните показатели на населението, подчертават от Регионалната здравна инспекция в Добрич.

Подробностите чуйте в звуковия файл:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов опит за глобален пакт срещу пласмасовата заплаха 

Преговарящите ще предприемат нов опит за постигане на глобален пакт за замърсяване с пластмаса на преговорите, откриващи се във вторник в Женева, но са изправени пред дълбоки разногласия относно това как да се справят с опасността за здравето и околната среда.  Замърсяването с пластмаса е толкова повсеместно, че микропластмаси са открити на..

публикувано на 02.08.25 в 16:45

В неделя - слънце и облаци

През нощта облачността във вътрешността ще намалее до ясно, ще бъде почти тихо. По крайбрежието ще има разкъсана облачност със слаб до умерен северен вятър. Минималните температури ще са от 16° до 21°, за Варна около 20°. Утре ще преобладава слънчево време, следобед с временни увеличения на облачността. Вятърът ще е слаб до умерен вятър от..

публикувано на 02.08.25 в 15:32

Задържаха румънския шофьор, причинил катастрофата на Прохода на Републиката

Районната прокуратура във Велико Търново задържа за 72 часа и повдигна обвинение на румънския шофьор, който в петък причини катастрофата в северната страна на Прохода на Републиката, при която пострадаха 10 възрастни и деца.  Положителна проба за наркотици на единия от румънските шофьори от катастрофата в Прохода на Републиката По информация на..

публикувано на 02.08.25 в 13:33
Снимката е илюстративна

Извънредно положение в 39 гръцки общини заради сушата

В 39 гръцки общини е обявено извънредно положение поради сушата. Евросъюзът оказва финансова помощ срещу бедствията. "По време на много високите температури от чешмите течеше кал, не достига вода дори за битови нужди", съобщават кметовете на 39 общини в Гърция. Те искат не само стратегия от страна на правителството, но и реализация спешно на..

публикувано на 02.08.25 в 13:29

Близо 40 издателства в новия фестивал "Море от книги"

Варненско издателство се зае със задачата да организира новия литературен фестивал "Море от книги", след като миналата седмица стана ясно, че традиционната "Алея на книгата" няма да се проведе. Новото книжно изложение ще се проведе на мястото, определено от Община Варна - пешеходната централна зона на булевард  „Княз Борис I“. Близо 40 са..

обновено на 02.08.25 в 11:43

НЗОК: 306 деца са получили безплатни антибиотици

306 деца до 7-годишна възраст в цялата страна са получили 341 рецепти с безплатни антибиотици още през първия месец от пълното им заплащане от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), съобщиха от Касата. Рецептите са изписани от 95 лекари и са изпълнени в 124 аптеки. Данните са въведени в Националната здравноинформационна система и са предоставени..

публикувано на 02.08.25 в 11:27
За да се получи еко сертификат „Син флаг“ един плаж трябва не само да има чиста вода, но също така да отговаря на още 32 критерия относно чистотата, управлението на околната среда и организация, образование и информация за околната среда, безопасност за посетителите и услуги, както и за защита на природата, на брега и крайбрежната зона.

Дванадесет гръцки плажа останаха без отличието "Син флаг" заради бетонирани чадъри

На Халкидики в Гърция тече разчистване на плажовете от неправомерно поставени частни чадъри. В същото време 12 гръцки плажа загубиха своя "Син флаг". Това са плажове, които полагат специални усилия в опазването на околната среда.Тази година Гърция е на второ място в света по броя на плажове със "Син флаг" - 623. Това са 15% от чистите морски..

публикувано на 02.08.25 в 09:48