За участие в 14-ото издание на международния фолклорен фестивал „Море от ритми“, който се провежда всяка година по това време в Балчик, организиран от сдружение „За Балчик“ с подкрепата на Общината и спонсори, тук са повече от 1200 изпълнители от 17 области на страната, както и от чужбина – Украйна, Босна и Херцеговина, и с участието на почетния гост на събитието – посланичката на Мароко у нас Закия ел Мидауи.
Откриването на 20 септември вечерта с дефиле по централната улица от площад „Рибарски“ до центъра ще се запомни с пъстрите нашенски шевици и уникални ритми, но и с полагане основите на международен културен обмен между Балчик и Кралство Мароко в лицето на Нейно превъзходителство и директора на фестивала Галина Гавраилова. Двете си размениха ценни за сърцето подаръци, символи на традициите и културата на двете държави.
Пред многобройната публика бяха представени 25 традиционни марокански женски облекла, обличани на светски празници и семейни тържества, от които световноизвестният френски дизайнер Ив Сен Лоран черпи вдъхновение години наред. Българска хубост и мароканска традиция показаха момичета от Балчик, които дефилираха в тях, и така пресъздадоха част от културното богатство на африканската страна сред морето от български багри.
„Четири дни Балчик е една картина – българска картина, тази на нашия бит, традиция и култура“ – призова за пореден път Гавраилова да пазим традициите и предаваме на идните поколения.
„Вашата слънчева усмивка носи енергията и духа на Кралство Мароко. Поклон за усилията и енергията да представите тук традиционните облекла на мароканката. Ако силата се носи от мъжа, то красотата и уютът са присъщи на жената. Силно се надявам и вярвам, че 20 септември ще е датата, която ще постави началото на съвместната ни дейност за идващите издания на фестивала“ – пожела Гавраилова на официалния гост прекрасни и незабравими спомени в Белия град.
От своя страна, г-жа Закия ел Мидауи изрази огромното си удоволствие да представи тук своята култура. Поздрави и благодари на организаторите на фестивала и домакините в лицето на общинското ръководство за това, че подкрепят мероприятия, популяризиращи богатството на българската култура. Нейно превъзходителство обеща да отнесе всички емоции и послания в посолството на страната си у нас.
21 и 22 септември са дните за конкурс, жури в състав проф. Даниела Дженева – председател, и членове фолклористите проф. Антон Андонов, проф. Николай Ников, д-р Данислав Кехайов оценява участниците в категориите клубове за народни хора, народно пеене, обработен фолклор, сценична раздумка, автентичен фолклор. Тазгодишните ръководители на ателиета са: за песни доц. д-р Бинка Добрева – Преподавател в ЮЗУ „Неофит Рилски“ гр. Благоевград, народна певица, и за хореографска композиция – Данаил Цолов, директор на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци – Плевен.
На 23 септември е награждаването с галаконцерт, които започват в центъра на града в 10.00 часа, предшествани от дефиле. Ще бъдат излъчени множество специални награди на журито – "Най-артистично дете"; "Най-артистичен детски колектив"; "Най-малък участник на фестивала"; "Най-възрастен участник на фестивала"; "Най-многоброен колектив"; "Най-весел и атрактивен колектив"; "Най-добър вокален педагог"; "Най-добър хореограф"; "За съхраняване на автентичния фолклор"; "Награда на Кмета". По традиция най-личните мома и момък ще бъдат рекламните лица за догодина.
Уличка на занаятите и Музей в куфар с експонати на над 100 години изненадват и тази година участници и гости на фестивала.
Изложба за Варненския халколитен некропол представят в Добрич. Експозицията на изложбени пана и като печатно издание ще бъде подредена в Регионалния исторически музей от 12 февруари от 17 часа. Документалният комикс на Елена Владова (сценарист) и Николай Русев (художник) разказва за откриването на некропола, за направените проучвания и за личностите,..
19 процента ръст на приходите за миналата година са постигнали от Театрално-музикално продуцентски център - Варна. Близо 95 000 са зрителите на операта и на театъра, отчете Даниела Димова, директор на културния институт. 264 са общо спектаклите. Зрителите също са се увеличили, те са 95 000, каза още тя. Тя обаче потвърди, че последния транш от..
На 17 януари започва 17-ото издание на Менар фест. Фестивалът представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино на Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка и запознава българската публика с културата и традициите на ислямския свят. Тази година в програмата има пет акцента, като един от тях е турското кино, каза за..
Музеят за нова история на Варна получи като дарение много ценни артефакти в началото на новата година. Наследниците на българския революционер Ташко Костов дариха за музейната експозиция сабята на войводата, негови лични вещи, ордени, снимки и портрет. Официалното представяне на дарението е на 16 януари, четвъртък, от 10:00 часа в Музея за нова история..
Актьори и служители в Кукления театър „Дора Габе“ в Добрич са останали без хонорари в края на 2024 г. Културната институция е завършила годината с печалба от 200 000 лв., но продължава да чака 40 000 лв. да ѝ бъдат върнати от Министерството на културата. През 2024 г. Държавният куклен театър „Дора Габе“ в Добрич има изиграни 310 представления на..
Първият за годината симфоничен концерт във Варненска опера на 24 януари ще представи творби на Брух и Бетовен в изпълнение на Варненския симфоничен оркестър и албанската цигуларка Абигейла Вощина под диригентската палка на Арто Чифчиян. Спектакълът ще бъде на Основна сцена от 19 часа. Абигейла Вощина е специализирала в престижното Музикално училище..
Арт галерия "Le Papillon" с голямо удоволствие започва новия цикъл на изложбения си календар с експозиция на част от творчеството на Магда Абазова (1923-2011) в камерното пространство Le Petit Papillon от 16 януари до 12 март 2025 г. Селектирана е колекция от 15 картини на емблематичната художничка, наричана " аристократът на..