Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вятърната енергия в Черно море - възможност или заплаха?

Снимка: АП/БТА

Няма съмнение, че офшорните вятърни паркове имат потенциал, но когато говорим за изграждането на такива в българската акватория на Черно море, въпросът не е в това колко е полезен вятъра, а дали и колко духа, т.е. дали духа постоянно. Това коментира по време на дебат по темата „Вятърната енергия в Черно Море - възможност или заплаха?“ Александър Николов – бивш министър на енергетиката от квотата на ИТН в правителството на Кирил Петков.

Основните примери, които се дават по отношение на възможностите за развитие на вятърната енергия в морето са от Северно море и от Каспийско море, но ако там духа постоянно, в Черно море не е така, което води до съмнения за устойчивостта на една подобна инвестиция.

Другият възникващ проблем е демографията – фактор, за който рядко говорим или визираме, но който пряко влияе при планирането на каквито и да било инвестиции.

България е сред страните с най-бързо топящо се население в света, до 2050 г. прогнозите са, че българското население ще намалее с малко над една пета спрямо сегашните около 7 млн. души.
Отделен фактор е и структурата на населението, т.е. застаряването, което означава изоставане на страната не само, заради икономиката, каза Николов.

Според него т.нар. декарбонизация на Европа и в частност на България, за да е добре направена, предполага фокусиране върху изграждане на малки енергийни общности и оползотворяване на огромното количество имоти – частни, държавни, общински или индустриални, които да станат енергийно независими. Това означава например изграждането например на индустриални зони, които да са енергийно независими, поставянето на фотоволтаични панели на много повече места и др., посочи Николов.

Важно е обвързването на енергийните източници с потребителите на място.

Много е важно според него и къде и как се правят офшорни паркове – за поставянето на перки, без значение дали на сушата или в морето, се изискват 3-годишни изследвания на височина, посока на вятъра, сила и др.

У нас такива изследвания няма.

Не е ясно и какъв тип биха могли да бъдат потенциалните перки, как ще бъдат инсталирани предвид спецификата на Черно море, което е затворено и на 100 м. от повърхността наситено със сероводород.

Не може – категоричен е Николов, когато говорим за Черно море, да се базираме на данни от Северна Европа.

Още повече, че според него, слънчевата радиация у нас е по-висока от държавите в тази част на континента, вкл. и от Румъния, която има идеи за подобни паркове, а ние стоим като държава много добра по отношение на енергията от фотоволтаици.

Има значение и какви са разходите на индустрията в Европа при реализацията на подобни енергийни инвестиции, и у нас, каза Николов.

Според д-р Мария Трифонова, преподавател в катедра „Икономика и управление по отрасли“ на Софийския университет, офшорната вятърна енергия има голям потенциал и изграждането на паркове ще доведе до ръст на заетостта.

1 гигават парк дава 10 хил работни места. Данните, на които тя се базира обаче са от Великобритания и на база офшорни паркове в Северно море.

Ще има и пари, които ще бъдат за пристанищните мощности, които ще обслужват корабите, които ще са ангажирани със сервиза на парковете, смята Трифонова.

Според нея, Варна и Бургас могат да се превърнат в енергийни центрове, защото в това отношение са много активни Румъния и Турция. Последната обаче – припомням, не е държава членка на ЕС и там действат други регулации.

По думите на Трифонова, само 1 процент от акваторията на България е предназначена за изграждането на офшорни паркове.

Защо продължаваме да говорим за офшорни вятърни паркове при условие, че има изключително много неясни моменти, които касаят екологията, свързаността със сушата и електропреносната мрежа, разходите за изграждане, технологията, цените и стигнем в един момент и до военния риск в Черно море? Чуйте коментара на Александър Николов в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

59-годишна жена е с множество изгаряния след пожар във Варна

59-годишна жена е пострадала при пожара, възникнал в жилищна сграда на ул. "Кавала" 20 във Варна.  Сигнал за инцидента е подаден малко преди 17.00 часа . Пострадалата е откарана в болнично заведение с множество изгаряния.  Пламъците вече са потушени.  Изясняват се причините, довели до пожара, съобщават от полицията. 

публикувано на 08.04.25 в 18:31

Десетки във Варна се включиха в протестно шествие за 9% ДДС за ресторантите

Десетки варненци, работещи в заведения, преминаха в поредно протестно шествие от общината до входа на Морската градина заради искането си ДДС да се върне на 9 процента, вместо сегашните 20. Те носеха плакати с надписи "Защо? –Чехия-10 процента, Полша-8, Люксембург - 3,България 20 ?“. Протестиращите заявиха, че ще продължават протестите си, утре в София..

публикувано на 08.04.25 в 18:20
Богдан Милчев

Богдан Милчев: Трябва да има пълна реорганизация на ДА "Безопасност на движението по пътищата"

Не можем да променим нито една система в държавата, когато хората и структурите не се променят с години. Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" не е сменяла ръководителя си от създаването й след трагедията в Своге. Не е изпълнила и нито една точка от заложените в доклад мерки за намаляване на пътния травматизъм след катастрофата през..

публикувано на 08.04.25 в 18:10

Асоциация "Родители" против намаляването на дните на отсъствие от училище по семейни причини

Асоциация "Родители" и Българската педиатрична асоциация изразяват категорично несъгласие с предложението на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" за намаляване наполовина на разрешените дни отсъствия на учениците по семейни причини - от 15, колкото са в момента на 7-8, предаде БНР. В общо становище на двете асоциации пише, че това би принудило..

публикувано на 08.04.25 в 16:52

Хотелиерите във Варна с искане автобусите до курортите да имат курсове до по-късно през лятото

До дни хотелиерският бранш ще изготви писмено искане за удължаване на графика на линия 409 или линии 209Б (бърз), 109 и 9. По думите им това се налага от една страна от нуждите на персонала, който работи на смени, а от друга – от невъзможността на туристите да пътуват от и до центъра на града в часовете след полунощ.  Общинската администрация,..

публикувано на 08.04.25 в 16:19

Повече дела за домашно насилие отчита Варненският окръжен съд

Ръст на въззивните дела по Закона за домашно насилие отчита Варненският окръжен съд. У величението е с 43 на сто.  Общо свършените дела са 5162.  66 са съдиите по щат там, но 57 са реално работещите заради командировани в други съдилища. Това коментира председателят на ВОС Цвета Павлова, която заедно с колегите си от трите отделения, отчете дейността..

публикувано на 08.04.25 в 14:38
Инж. Йордан Вълчев

Разпитаха председателя на АПИ за катастрофата край Телиш

Председателят на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Йордан Вълчев е бил извикан на разпит заради тежката катастрофа, в която загина 12-годишната Сияна, предаде БНР. От него са били изискани документи, свързани с изграждането и поддържката на пътя Луковит - Плевен, за който, както стана ясно, са били подавани десетки сигнали, че е проблемен, научи..

публикувано на 08.04.25 в 14:28