За последните 7 години в акредитираните лаборатории на БАБХ са направени над 10 хиляди изследвания на пчелен мед. Оказва се, че пробите, в които е установено наличие на забранени лекарства са само 5, поясни за Радио Варна д-р Иван Иванов, началник отдел „Лабораторни дейности“ към ОДБХ във Варна.
"Това на фона на изследваните проби е 0.2 процента. Пробите, в по-голямата си част са от внос от трети страни и самоконтрол от клиенти", каза още д-р Иванов. Отклонения се установяват и по други показатели като съдържание на вода, ХМФ (хидроксиметилфурфурол) и диастазна активност. Общо броят на пробите в цялата страна, в които са установени отклонения по тези показатели, са около 115 или малко над 1% от всички изпитвания.
За последните 2 години в лабораторията на ОДБХ-Варна са установени 5 проби с отклонения, каза д-р Костадинка Маринова, началник отдел "Контрол на храните". В нито една от тях обаче не е установено съдържание на лекарствени препарати.
"Две от тези пет проби са със завишено количество на вода, а останалите три - на ХМФ", поясни д-р Маринова и допълни, че завишението на нормите при тези показатели не е опасно за човешкото здраве, но пък удря по качеството на меда. Пчелният мед с отклонения не се допуска до пазара като такъв, а може да бъде насочен за производство на козметични продукти или сладкарски изделия.
Медът с наличие на забранени лекарствени препарати обаче е опасен за здравето и затова се унищожава.
Димитър Димитров е пчелар от дълги години и отглежда над 250 кошера в землището на село Засмяно. Има и собствен магазин за мед и пчелни продукти. Проблем за него и останалите български производители обаче е вносния мед от Украйна, Китай и други страни извън ЕС, който, по думите му подбива българския пазар и е по-некачествен от натуралния български мед. Димитров се съмнява, че пробите, в които са били открити забранени лекарствени препарати са именно от вносен мед.
"Например, в Украйна могат да се ползват антибиотици съвсем свободно. И когато такъв мед се смеси с наш мед, който е хубав и чист, нормално е да се появят и някакви аномалии", поясни Димитров.
"Най-честата причина за попадане на забранени лекарствени препарати в меда е при влагането им при борба със паразитни или бактериални заболявания на пчелното пило", поясни д-р Иван Иванов.
Предпоставка за по-високото съдържание на вода в меда е когато той не е още достатъчно узрял. Високото съдържание на ХМФ пък се дължи на загряването на меда на по-висока от допустимата температура, която е до 40 градуса, каза пчеларят Димитър Димитров. Това се прави за да има медът търговски вид и да няма кристализация, въпреки че според Димитров тя е естествен процес, който гарантира, че медът е истински.
Той посъветва да не правим това и в домашни условия. Не са редки случаите, в които се установяват и завишени нива на захароза в меда.
"Това вече може да се получи при недобросъвестни колеги. По време на основната паша на пчелите, наливат захарни сиропи за да получат по-голямо количество мед, да увеличат добива", обясни пчеларя.
Всички тези несъответствия обаче не могат да бъдат установени без обстоен лабораторен анализ. Или казано по друг начин – нито потребителите, нито дори експерти не могат с просто око да определят дали медът е истински или не. А според Димитър Димитров по-хубав и качествен от българския мед няма, въпреки че в последните години се наблюдава тенденция, българите да консумират все по-малко мед. Той припомни полезните свойства на меда, които са за целия организъм.
"Билковият мед помага за белите дробове, за кашлици. Букетът е полезен при стомашно-чревни заболявания. Лавандулата пък успокоява нервите. Това е елексир за човешкия организаъм", каза още Димитър Димитров.
Чуйте повече в репортажа на Иван Барбов
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...
142 срещу 132 са издадените актове за раждане през 2024 спрямо предходната година. Това показват справките на дирекция Гражданска регистрация и административно обслужване в община Балчик. Първият издаден акт за раждане за 2025-а е в регистъра от дата 2 януари, но момченцето Николай Асенов е роден на 22 ноември миналата година в Полша. В балчишкото..
Новородените в АГ-болницата във Варна са повече момчета (957) и по-малко момичета (924). Тази тенденция се запазва през последните няколко години. С имена Александър, Георги, Иван и Калоян се кръщават най-често момчетата, родени през 2024-та година. А при момичетата в първата част от класацията са: Никол, Александра, Валерия, Виктория и..
На 8 януари се празнува Денят на родилната помощ, известен още като Бабинден - (по стар стил празникът е на 21 януари, по нов - на 8 януари). Бабинден е един от големите народни женски празници, посветен на "бабите" - жените, които помагали при раждане на младите булки и невести, които са раждали. Обредността през този ден е подчинена главно на..