Събитието е много интересно за 16-годишният Максим, любител на историческите възстановки и ученик в гимназия „Благовест Сендов“ във Варна, който разбрал за него тази сутрин и направил всичко възможно да присъства на откриването. Максим знае историята за решението на Владислав Варненчик и неговата армия да помогнат на българския народ и трагичната му смърт, но смята, че е загинал като герой.
„Като цяло историята трябва да се помни, защото, мисля че, ако всички политици бяха учили история, щяхме да живеем по-добре.“, смята ученикът.
Битката при Варна е събитие, което не е познато на чуждестранните туристи у нас, каза за Радио Варна Христина Недялкова, екскурзовод и преподавател по туризъм в Икономическия университет.
„Много често, когато говоря с гости на града разбирам, че те са удивени, че е имало такава битка. И освен унгарците и поляците, останалите чужденци не са запознати с този кръстоносен поход. Когато разберат, те са очаровани, че е имало такова събитие. За мен това е един от по-позитивните начини да бъде представено събитието, защото 10 ноември 1444 г. се приема като една трагична дата и е необходимо отново като европейци да имаме един общ поглед върху нещата, който да ни води към бъдещето.“, каза Христина Недялкова.
Фестивалът Рицарите в музея“ се провежда от днес до 5 октомври включително при вход свободен в двора на Археологическия музей. Демонстрациите се провеждат от 12.00 до 18.00 часа и включват турнири по борба с меч и щит, турнир по стрелба с лък, демонстрации на бой с дълги мечове, рицарски и плебейски игри , а посетителите могат да опитат стрелба с лък по мишена, безопасни битки с мечове, игри с умения: хвърляне на безопасни ножове в целта, „забавления с палача“ и сечене на монети.
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..