Очаквано ниски добиви реализират стопаните в област Добрич от пролетните култури слънчоглед и царевица.
Причината е в липсата на валежи от селскостопанско значение по време на развитието на посевите, съчетани с екстремно високите температури през лятото.
Очаква ли се недостиг на пазара от слънчоглед при увеличените мощности на преработвателните заводи и ниските добиви при повишено търсене ще се отразят ли на цената на маслодайната култура, чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Райнова:
Ситуацията се връща към това, което е било преди войната в Украйна, категорична е Радостина Жекова, но какво ще се случи с цената на слънчогледовото семе е трудно да се прогнозира, защото тя не се формира на пазарен принцип и според търговската логика.
Преди жътвената кампания цената на слънчогледовото семе е била 900 лв. за тон. По време на жътва, когато традиционно цената пада, тя е около 830, 840 лв. за тон. В момента слънчогледът се търгува на около 870 лв. за тон. Според Радостина Жекова никой на този етап не би могъл да прогнозира колко евентуално би поскъпнала маслодайната култура на световния пазар.
Синът на 48-годишната жена, чието тяло беше намерено с порезни рани пред блок 6 в квартал "Чайка" във Варна е най-вероятният извършител на убийството. Откриха тяло на жена зад блок в квартал "Чайка" Днес ще бъде гледана мярката му за неотклонение, съобщиха източници от разследването. Стана ясно, че с металдетектори е открит ножът, с който..
Над 250 акта е съставила полицията на родители, чиито деца са били установени при полицейски проверки във вечерните часове на обществени места това лято във Варна. Децата са били непридружени от родител или от пълнолетно лице, упълномощено с декларация от родител. Това обяви Надежда Русева, инспектор за борба срещу противообществените..
От 20 ноември 2025 г. във Варна започва да функционира новата зона за платено кратковременно паркиране „Зелена зона“. От тази дата потребителите ще бъдат таксувани чрез изпращане на SMS на номер 1353 или чрез мобилното приложение Mpark. Това съобщи на пресконференция заместник-кметът Илия Коев. По думите му двумесечният гратисен период се дава, за да..
Ръководството на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) уведоми Главна дирекция “Борба с организираната престъпност” (ГДБОП) и Дирекция “Киберпрестъпления” в Министерство на вътрешните работи (МВР) заради продължаващите опити за измама от името на НЗОК. Органите на МВР са информирани за установените от НЗОК модели на измама по e-mail и чрез sms...
Председателят на Народното събрание ще посети Балчик в празничния за града 21 септември – когато се навършват 85 години от възвръщането му в пределите на България. Визитата е по покана на областния председател на БСП Сияна Фудулова, общински съветник от Балчик. Програмата на централния площад започва в 10.00 часа с церемония по издигане на..
За седмица във Варна задържаха 42-ма души при акция срещу разпространението на наркотици, съобщават от варненската полиция. На територията на ОДМВР - Варна се проведе специализирана полицейска операция по линия „Престъпления свързани с наркотичните вещества“,по повод началото на новата учебна година. Криминалистите разбиха една лаборатория за..
За пета поредна година по повод Деня на Независимостта на България – 22 септември, варненското туристическо дружество „Владислав Варненчик” заедно с Дирекция „Спорт“ към Община Варна организират Черноморски поход Варна - Балчик. Сборният пункт ще бъде пред бензиностанцията на УМБАЛ „Св. Марина“ на 22 септември (понеделник) в 7:30 часа. Поема се по..