Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Перперикон - разкриха „град на хобитите“

Последните открития на Перперикон представи пред журналисти ръководителят на разкопките проф. Николай Овчаров. Това са комплекс от жилища от 13-14 век в Южния квартал, вкопани дълбоко в земята, за които местното население е използвало руините от заобикалящите ги антични храмове.

Те са имали само вътрешно лице и не са притежавали извисяващи се стени нагоре. Тепърва на база на малкото средновековни описания от етнографски и фолклорни източници ще се търси как точно са завършвали отгоре. Подобни полуземлянки са били запазени до началото на 20 век, главно в Северна България и те са били без керемиди, с паянтова конструкция и отгоре със слами и пръст.

Проф. Николай Овчаров допълни, че откритите на Перперикон жилища са едностайни, много рядко двустайни, с квадратура между 15 и 22 квадратни метра. В тях е живяло цялото семейство и се е правело всичко – храната, отглеждали са се децата, правело се е брашното.

В комплекса са концентрирани десетина сгради, като в част от тях са открити предмети от бита – хромели (уреди от камък за мелене на зърнени култури) и глинени съдове

И преди на Перперикон археолозите са намирали такива жилища, но не с толкова голяма концентрация на едно място, обясни проф. Овчаров, като допълни, че броят им в целия комплекс е може би около 100. 

По думите му вероятно към средата на 14-и век повечето от тези сгради престават да съществуват. Основание за това ни дава фактът, че некрополът влиза в самите сгради или е по уличките. Допускам, че става дума за черната смърт – голямата чумна епидемия в Европа през 30-40 те години на 14 век, която не е пощадила и България“, каза още той.

А на въпрос защо оприличава откритите жилища на "град на хобитите", проф. Овчаров разказа, че преди няколко месеца е бил в Нова Зеландия, където е видял прочутото селище, декор на снимките на филма "Властелинът на пръстените". Още тогава прави аналогията и обяснява: „Когато Толкин пише тази прочута книга, всички знаем, че тя е била изградена на базата на скандинавската и англосаксонската митология. Публикувано изследване показва, че самите къщи са взети от английското минало."

По думите на проф. Овчаров Толкин е бил на разкопки при британския археолог Мортимът Уилър, който по това време копае в средна Англия селище от Римския период. В това селище – "Лина парк", къщите са били строени в старите римски сгради. "Тези дупки са направили впечатление на Толкин, откъдето най-вероятно идва неговата идея за "град на хобитите", каза още проф. Николай Овчаров.

По публикацията работи: Ваня Славова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Габриела Руменова (Ние, потребителите): Уменията за безопасно и ефективно използване на социалните мрежи е част от медийната грамотност

Използването на социалните мрежи безопасно и ефективно трябва да се съотнася и към понятието медийна грамотност. Социалните платформи се развиват много по-бързо, отколкото групи в обществото ни, които остават силно уязвими към всички техни тъмни страни, включително и към начина на предлагане на сделки. Коментарът е на основателя на онлайн платформата..

публикувано на 24.11.24 в 11:15

Добри са условията за туризъм в планините

Добри са условията за туризъм в планините. Времето е слънчево, съобщиха от Планинската спасителна служба на БЧК, предаде БНР . Планинските спасители предупреждават, че съществува опасност от заледяване. Съветите към туристите са да са добре облечени и да спазват маркировката. Температурите са от минус 5 градуса до минус 10 градуса, снежната покривка е..

публикувано на 24.11.24 в 11:04

Връчиха отличията на лауреатите от НК "Морето, морето, морето..."

На тържествена церемония в Младежки дом – Варна, днес бяха връчени отличията на призьорите в XIX Национален конкурс за компютърна рисунка „Морето, морето, морето…“. Специалната награда на г-н Благомир Коцев, кмет на Варна, отиде при Борил Панчев от школа по графичен дизайн "Велани" при ЦПЛР - Общински детски комплекс, гр. Варна. Специалната награда на..

публикувано на 23.11.24 в 15:16
доц. Наталия Киселова

Наталия Киселова: Трябва да попълним "домовата книга", без да чакаме решението на КС

Има връзка между бавенето на избора на председател на НС и предстоящия избор на нов главен прокурор. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна депутатът от „БСП Обединена левица“ Наталия Киселова. Велислав Величков: Изборът на председател на НС се протаква, за да стане Сарафов главен прокурор Доц. Киселова съобщи, че..

публикувано на 23.11.24 в 13:40
Божидар Божанов

Божидар Божанов: "Санитарният кордон" около Пеевски ще е първа точка в разговорите с ГЕРБ/СДС

В писмото, което ГЕРБ изпратиха днес до ПП/ДБ не се споменават конкретни имена за председател на парламента и премиер. Това каза в предаването „Позиция“ на Радио Варна Божидар Божанов от ПП/ДБ. Той подчерта, че ще се отзоват на поканата за среща с първата политическа сила в Народното събрание и първата точка, което ще предложат за обсъждане ще..

публикувано на 23.11.24 в 13:15
Христо Рафаилов

Христо Рафаилов: С над 13 млн. лв. ще нарастнат приходите след увеличението на такса битови отпадъци

В началото на тази седмица Община Варна предложи актуализация на общински такси и цени на услуги. Сред тях такса битови отпадъци, таксите за технически и административни услуги, строителните разрешителни, таксите за ползване на тротоари и терени за разполагане на строителни материали. Според администрацията, п овишаването на цените не е..

публикувано на 23.11.24 в 12:52

Възстановено е движението по АМ "Тракия"

Напълно е възстановено движението по автомагистрала "Тракия", след верижната катастрофа тази сутрин между тежкотоварен автомобил и четири коли. Повече от три часа трафикът в района на област Пазарджик се пренасочваше през пътен възел Цалапица, което доведе до образуване на опашки от автомобили. При инцидента загина 49-годишна жена от София, а шофьорът на..

публикувано на 23.11.24 в 12:41