Маска на калоун за Halloween е забранена за продажба в Европейския съюз и са разпоредени мерки по изтеглянето на партидите от пазара заради прекомерна концентрация на фталат, информират от онлайн платформата „Ние, потребителите“.
Става дума за химическото съединение бис(2-етилхексил). Лабораторните тестове са измерили стойност 40,96% от теглото. Това несъответствие е в нарушение на Регламента REACH. Фталатите са използват за придаване на гъвкавост на пластмасите, а натрупването им в организма може да доведе до увреждане на репродуктивната система на детето. Опасната маска Fancy-dress mask с номер на модела 30356000001 е произведена в Китай, а Кипър съобщава за съществуващия химически риск.
Заради същите рискове е издадено разпореждане за изтегляне от пазара на надуваема играчка Skoczek във формата на куче с номер на модела F5052 и баркод 2281300797267. Произведените партиди съдържат дибутил фталат (DBP) и диизобутил фталат (DIBP) с измерени стойности съответно до 11,2% и 2,1% от теглото. Играчката е от Китай, а сигналът е подаден от Полша.
Полша информира и за модел кукла Барби с бранд M&Z. Материалите, от които е изработена, също съдържат наднормени количества фталати: бис(2-етилхексил) фталат (DEHP) и дибутил фталат (DBP), като измерените стойности са съответно до 0,84% и 0,94% от теглото. Опасното изделие може да бъде идентифицирано по номера на модела: YL106 и баркода: 5908287008052.
Забранена е и детска играчка във формата на масивен слон Electric Plush Toy Elephant с бранд Ximi-V. Неговите батерии са лесно достъпни и при повреда крият химически риск и опасност от изгаряния. Освен това кафявият текстилен повод има възел, който децата могат лесно да го увият около врата си и да се задушат. Продуктът не отговаря на изискванията на Директивата относно безопасността на детските играчки и на съответния европейски стандарт EN 71—1. Играчката е китайска и е докладвана от Франция. Номерът на модела е 777-9, партидният номер е 2204180026, а баркодът 6936706410970.
Твърде висока миграция на бор от детска играчка във вид на слуз Unicorn poop super cool poopie slime с измерена стойност до 3600 mg/kg е причина за изтеглянето от пазара и потребителите. Поглъщането или контактът с прекомерно количество бор може да навреди на здравето на децата чрез увреждане на репродуктивната система. Продуктът е с бранд Toy's company import, номер на модела 70864, партиден номер 2331CF2470864 и баркод 3701384570864.
Инициативата „Правосъдие за всеки“ организира протест под надслов „Вън Сарафов, бухалката на Пеевски!“. Той се провежда тази вечер пред Съдебната палата и ще премине в шествие до историческата сграда на Народното събрание и до Орлов мост, съобщава БНР. Протестът е провокиран от решението на Прокурорската колегия да остави безсрочно Борислав Сарафов..
Ози Озбърн, легендарният фронтмен на Black Sabbath и една от най-емблематичните фигури в рок музиката, почина на 76-годишна възраст, предаде Гардиън. Семейството му съобщи: „С дълбока скръб, която думите не могат да опишат, съобщаваме, че нашият любим Ози Озбърн почина тази сутрин. Той беше заобиколен от семейството си и любов. Молим за уважение към..
Тежък пътен инцидент е възникнал снощи около 21.40 ч. на спирка „Севастопол“, посока центъра на Варна, съобщават от пресцентъра на Министерството на вътрешните работи. По първоначални данни, 19-годишен водач на „Опел Астра“ блъснал спрелия пред него л.а. „Дачия Лоджи“, който пък от своя страна ударил стоящия пред него л.а. “Тесла“. В резултат на удара..
Два леки автомобила са изгорели и два са с щети, след като в едната е възникнал пожар пред блок 21 в квартал "Владислав Варненчик" във Варна. Няма пострадали хора, съобщи Николай Костадинов, кмет на района.
Катастрофа между лек автомобил и микробус е възникнала около 14 часа днес на бул. "Цар Освободител" във Варна, срещу голям автомагазин, съобщиха от пресцентъра на варненската полиция. Лекият автомобил е управляван от 37-годишна жена, която движейки се посока жк „Владислав Варненчик“, в близост до пешеходната пътека, губи управление и навлиза в..
Правителството иска до края на следващата седмица в парламента да бъдат приети промените в Закона за еврото. Това заяви премиерът Росен Желязков, цитиран от БНР, на свиканото от него заседание на Механизма за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото в България. "Затова до ваканцията на парламента този..
Полицаи са помогнали на човек със симптоми на инфаркт, който е бил в задръстване на магистрала "Хемус", съобщиха от МВР. По първоначални данни около 11 часа в тръбата на тунел "Витиня", в посока Варна, са се ударили камион и две коли, предаде БТА. Цветелин Хубанов и Георги Жеков са получили сигнал, че в образувалото се задръстване в посока София на..