Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радио Варна представя: Лулите като част от изкуството

Първата по рода си изложба на лули се проведе във Варна съвсем скоро. Благодарение на ентусиазма на варненски любители на лули, които организираха тази изложба, за да отпразнуват първия си рожден ден като клуб, успяхме да обърнем внимание на лулите, не само като средство за пушене, но и като произведение на изкуството. 

Повечето хора, които сме виждали с лули, от миналото да до днес, са били все мъже с изискан стил. Едни от най-известните любители на класическата лула са Жан-Пол Сартр, Годфри Харолд Харди, Винсент Ван Гог и Марк Твен, както и литературният герой Шерлок Холмс.

Пушенето на лула е табиет, но и изкуство... Сред най-известните майстори на лули у нас са Георги Тодоров - Гец от Сопот, д-р Десислав Гечев от Русе и Георги Бояджиев от София.

Специален гост на любителската изложба на лули във Варна бе Георги Бояджиев, с когото ви срещаме в това издание на предаването Радио Варна представя.



В света на пушенето, лулата представлява не само средство за удоволствие, но и истинско изкуство. В предаването Радио Варна представя ви срещаме с един от българските майстори на лули, Георги Бояджиев, за да споделим историята на неговия път в занаята, материалите, които използва, и актуалните тенденции в производството на лули.
Георги Бояджиев, който е на 52 години, има над 20 години стаж като майстор-лулар. Първата си лула купува от будка на ул. "Витошка" в столицата. С времето започва да колекционира лули и открива, че се предлагат предварително подготвени блокчета за изработка. „Всичко започна от нищо,“ споделя той. Без формално образование в областта, майсторът развива своя занаят, като се учи сам на практиката в изработката на лули.

Когато става въпрос за материалите, най-често използваното дърво е брияр, което расте в Средиземноморието. Процесът на обработка на брияра е дълъг и изисква внимание, тъй като изкуственото сушене може да влоши качеството на дървесината. В допълнение, за изработката на лули се използват и други материали като акрил и ебонит (вулканизирана гума), които са особено важни за части като устието на лулата.

Майсторът предпочита класическите форми на лули, вдъхновени от английската и датската школа, известни със своето внимание към детайлите и функционалността. „Най-простите лули всъщност са най-трудни за изработка,“ споделя Геоги Бояджиев. Работата с лули изисква не само умения, но и разбиране на историята и културата, свързани с тях.

Въпреки че в миналото лулите са се свързвали с висок социален статус, днешната популярност на пушенето на лули е променлива. В Азия, например, лулите се считат за признак на изтънченост и образование. Георги Бояджиев сподели, че колекционирането на лули може да бъде начин на живот, особено за сериозните производители. Производството на лули не е лесно начинание. Майсторът произвежда между 20 и 40 лули на месец и е имал шанса да се запознае с колекционери от цял свят. За него, работата е не само хоби, а и бизнес, който изисква постоянство и умения за маркетинг. „В днешно време, информацията е много достъпна, което улеснява начинаещите,“ казва той.
В България майсторите на лули са малко. Георги Бояджиев познава петима колеги, които работят в бранша, и въпреки че занаята може да се счита за конкурентен, те си помагат помежду си, обменят опит и съвети.
  • Трима са най-известните майстори на лули у нас. Това са Георги Тодоров - Гец от Сопот, д-р Десислав Гечев от Русе и Георги Бояджиев от София. Д-р Гечев има защитена докторантура на тема „Лули“ в Катедрата по „Промишлен дизайн“ към Русинския университет. Васил Тасев, който живее в Англия също прави първите си стъпки в изработката на такива лули. 
Производството на лули е не само занаят, но и форма на изкуство, която изисква дълбоко разбиране на материалите и традициите. За майсторите, това е път, по който се стремят да усъвършенстват своите умения и да предадат на следващите поколения богатството на тази култура, споделя още Георги Бояджиев. 

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл по-горе.  





Снимки: Георги Бояджиев - личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"На светло" на Рождество Христово с Емилия Николова

Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи тържествена архиерейска света литургия на Рождество Христово. По Коледа месим, за да се смесим, казва Росица Проданова, която е сертифициран хлеботерапевт. "Хлябът е символ на Бога и затова помирява." Медът в българската традиция е начало, единство и семейство. Твърдението е на..

публикувано на 25.12.24 в 12:53
автор: Васил Н. Василев

НА СВЕТЛО на 24 декември със Светлана Вълкова

За осма поредна година кампанията „Споделен хляб“ помага на стотици нуждаещи се в област Добрич да посрещнат коледните и новогодишни празници с храна на трапезата За символиката на свещите и суеверията ще научим от протойерей Симеон Николов от русенския храм „Свето Успение Богородично“ Всяка събота в Приюта за бездомни кучета в с...

публикувано на 24.12.24 в 11:44

"Новият ден" на 24 декември

Ще ви срещнем с  Димитринка Георгиева –  директор на училище "Любен Каравелов" във варненския кв. Аспарухово, която направи училището по-добро място за децата от ромски произход, украинските деца и деца със СОП (специални образователни потребности). Тя е отличена в категорията човек на годината От нея може да се научат много как едно училище от..

публикувано на 24.12.24 в 07:01

На 23 декември в "От другата страна" по Радио Варна

На 23 декември в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Myles Kennedy (ALTER BRIDGE, SLASH FEATURING MYLES KENNEDY AND THE CONSPIRATORS). Представяне на дебюта на SPACEWEAVER "We Were Here All Along" – разговор с Николай Маринов. Валери Славчев за новия албум на ХОРИЗОНТ "Измислени истини". Живко Манев и Божидар Божидаров..

публикувано на 23.12.24 в 14:25

НОВИЯТ ДЕН на 23 декември с Мариела Димитрова

В последния работен ден преди Рождественските празници едни от най-натоварените обекти са офисите на куриерските фирми. Има ли опашки тази сутрин, минути след отварянето им, получаващите или изпращашите пратки в последния момент са повече? – Репортаж в 8.10 часа. Как да разпознаем качественото месо за Коледа, дали е прясно и каква част от..

публикувано на 23.12.24 в 06:07

В „Гравитация нула“ на 20 декември

В "Гравитация нула" на 20декември с Мартин Николов -   Успешна година за киносалоните – говори председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев; -   Изложба „Зима“ на Марина Борисова в „Галерия 12“; -   „Смъртоностна събота“ – криминален роман на Димитър Цолов; -   Сборник разкази „Измерения..

публикувано на 20.12.24 в 13:33
Chart

#789 ТОП 20 (20.12-27.12.2024)

публикувано на 20.12.24 в 08:36