В дружеството „Пазари“ ЕАД са апортирани само два имота, а са отдавани под наем още осем. Общинският съвет във Варна не е одобрил правилник за дейността на „Пазари“ ЕАД и как да се отдават под наем имоти. То не притежава никакви вътрешни правила за събиране и отчитане на приходите с разписан ред и отговорни лица, каквито са изискванията на закона.
Това са част от констатациите на Вътрешния одит, които кметът Благомир Коцев получи от звеното, което е направило проверки за периода 1 януари 2022 г. – 30 септември 2024 г. в различни дружества, съобщават от общинския пресцентър.
Припомняме, че кметът поиска от всички 16 общински дружества информация за щатни състави, заплати, функции, процеси и др., както и одити. Той подчерта, че данните от одитите ще бъдат представени на Общинския съвет, за да се вземат мерки за оздравяване.
Според резултатите от първия етап на одита в „Пазари“ ЕАД, имотите, които то може да отдава под наем, са тези, които са апортирани в капитала на дружеството - Колхозния пазар и Пазар „Чаталджа“. Но се оказва, че то е отдавало под наем още 8 други площадки – „Владислав Варненчик“, „Младост“, „Цветя – пазар Катедралата“, Пазар „Чаталджа“ – цветя (тротоар), Пазар „Часовника“ при ул. „Русе“, гробище с. Тополи и др., които не са апортирани в капитала на дружеството. Какви приходи са получили, в какъв период от време, кой и как ги е администрирал - това очакваме одитът да установи в следващите етапи, коментира още кметът на Варна.
Малко преди одитирания период Общинският съвет е предоставил за оперативно управление площадките „Цветен пазар“, Пазар „Чайка – паркинг Делфинариум“ и пазар на ул. „Елин Пелин“, но за останалите липсва всякаква информация как са предоставени на „Пазари“ ЕАД и как така за тях са събирани приходи без основание, ред и правила, утвърдени от ОбС, посочи още Коцев.
Тепърва одитът на дружеството ще изясни за какви суми и за какъв период от време са констатираните нарушения и дали видът им е такъв, че да поражда задължение за информиране на компетентните органи извън Община Варна.
Цялостната реконструкция на пътя Аспарухово-Галата във Варна ще бъде завършена на 30 октомври. В момента над 50 работници са в горната част на съоръжението, а от 15 септември ще се работи по долната част. Това съобщи заместник-кметът Димитър Кирчев ,който беше на проверка с екипа си, в присъствието на кмета на района Ивайло Маринов и Христо..
Община Варна подготвя писмо до министър на младежта и спорта Иван Пешев с искане за съдействие при решаването на възникналите затруднения при поддръжката на Плувен комплекс „Приморски“ и евентуалния риск близо 4000 деца и младежи да останат без необходимата база за тренировки за продължителен период от време. Искането е подкрепено от голяма част от..
Община Варна спира административното производство по проекта за строеж на жилищни сгради на терена на бившето военно поделение в землището на кв. „Галата“, район „Аспарухово“. Поводът са жалби и сигнали от граждани и неправителствени организации за неправомерно изсичане на дървета и опасения за активизиране на свлачищни процеси, неспазване на..
Зоната за кратковременно паркиране т.нар. „синя зона“, която функционира в централната градска част на Варна, ще бъде безплатна за жителите и гостите на града на празника на морската столица 15 август - Св. Успение Богородично, съобщават от ОП „Общински паркинги и синя зона". Община Варна призовава водачите на автомобили да спазват правилата за..
Сцената, на която ще се проведе големият празничен концерт за Деня на Варна, вече е изградена. Тя се намира в пространството около Пантеона в Морската градина, а в момента се извършват финални дейности по монтажа на осветлението и тестването на звуковата и мултимедийната техника. За по-добра видимост на публиката ще бъдат поставени и два големи..
На ден се налагат по 10 глоби за нередовни пътници в градския транспорт. 50% от случаите са за пътници, купуващи електронен билет при появата на контролиращия редовността на пътуващите. Това каза директорът на общинското дружество ТАСРУД Георги Киряков. При проведени проверки е установено, че това е честа практика. Пътникът се е качил четири спирки..
Новата билетна система ще бъде въведена до края на годината. До тогава трябва да приключат монтажните дейности на оборудването. Това каза Георги Киряков, директор на общинското предприятие ТАСРУД. Новите валидатори вече ще позволяват разплащане с банкова карта. Друга новост е, че при повече пътувания, които надхвърлят цената на целодневен билет,..