"Нещо, което касае човешкото здраве и човешкия живот е безценно", категоричен беше Георгиев. "Ако искаме да имаме качествени водачи, трябва много да се "потим" в шофьорския курс. Това означава амортизация, по-честа смяна на автомобили, на кабинети, учебни пособия и други", обясни експертът.
Според Георгиев школите, които предлагат по-ниски от обичайните цени за курса, го правят за сметка на броя часове и съответно качеството на обучението.
90% от школите у нас са в сивия сектор, допълни още експерта.
"В момента инструкторите са в ролята на автошкола без да има разрешение за това. И тук се появява сивият сектор, което означава да се събират само едни такси от курсистите и да не се инвестира нито една стотинка, защото няма как да се инвестира от субект, който е сив", коментира Красимир Георгиев. По думите му, именно автоинструкторите от сивия сектор са тези, които протестират срещу новите промени в шофьорските курсове и изпити.
Съгласно новата наредба инструкторите ще отбелязват началото на обучителния час и упражненията, а курсистите ще потвърждават готовността си да започнат. В края на всеки урок системата ще отразява дали е отработено планираното упражнение, колко са изминатите километри и каква е развитата скорост. Това категорично ще намали произшествията по пътя, включително и тези с участието на млади шофьори, смята Георгиев.
Също така, курсистът ще може да се явява на изпит не повече от четири пъти за шест месеца, предвиждат още промените. При неуспех – ще трябва да заплати нов курс.Красимир Георгиев приветства и идеята за въвеждане на автомобилните симулатори в обучението на бъдещите шофьори, по примера на други европейски държави. В България такива симулатори вече има в някои школи, но те са само пожелателни.
Чуйте повече в репортажа на Иван Барбов в звуковия файл
В периода от 8 до 10 април 2025 г. представители на общините Поморие, Бяла, Балчик, Каварна и Шабла взеха участие в международно обучение в Истанбул, Турция , организирано в рамките на проект FoodWISE – финансиран от Европейския съюз чрез програма INTERREG NEXT Black Sea Basin. Фокусът на обучението беше поставен върху борбата с разхищението на..
Фестивал на занаятите в Балчик от 17 до 21 април 2025г.Той ще бъде на крайбрежната алея пред „Двореца“.Събитието е организирано от Държавен културен институт „Двореца“, „Добрички панаир“ АД и Фолклорен танцов клуб "Добруджанци". Откриването ще бъде на 17 април от 11:30 ч с разнообразна програма – музикални изпълнения на възпитаници на Национално училище..
Най-старият в Европа солодобивен и градски център „Провадия-Солницата“, отваря врати за посетители през предстоящите празнични дни, съобщава БТА. Любителите на праисторията могат да посетят археологическия обект през почивните дни около Великден, от 1 май до Гергьовден, както и на 9, 10 и 11 май. Обиколките ще започват на всеки кръгъл час, като..
С изкуствения интелект вече можем да правим почти всичко. В това число и създаването на песен. От няколко дни в социалните мрежи се появи парче на английски език, посветено на най-известната птица във Варна – пеликанът Стойчо. Той стана хит с обиколките си из Морска гара и по плажната ивица, както и с честото си посещение на различни заведения...
Чаят е втората най-консумирана напитка в света, след водата. А знаете ли, че едно съвсем случайно падане на листо във вряща вода преди около 5000 години в Китай бележи началото на историята на чая. За откривател се смята император Шен Нонг. Именно в китайската планина Ууи се отглежда редкия вид чай Da Hong Pao, който е най-скъпия в света и един грам..
На Цветница е празникът на град Провадия. По традиция се организира панаир на занаятчии, като за втора поредна година той ще само в района на минералните бани. Надсловът и тази година е „ Изберете българското!“. В музикалната програма тази година са включени два концерта. На 12 април от 19.30 часа в центъра на града концерт ще изнесат..
Православната църква отбелязва днес празника Лазаровден, който винаги е в предпоследната събота преди Великден. В календара на християнската църква той е свързан с един от най-интересните евангелски сюжети – с възкресението на Лазар. На Лазаровден църквата отбелязва с празнична литургия възкресението на Лазар, както и паметта на свети мъченик Лазар..