Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заради новите промени и дигитализацията:

Експерт: Възможно е поскъпване на шофьорския курс

Колко полезни за бъдещите шофьори ще са симулаторите ако станат задължителна част от курса?

Снимка: karambezopasno.com
Приетите още миналия месец нови промени в шофьорските курсове и дигитализацията в обучението и изпитите за книжка ще намалят драстично сивия сектор в бранша. Това каза за Радио Варна Красимир Георгиев от Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България. Промените обаче е възможно да доведат и до поскъпване на курса, каза още Георгиев, но не се нае да прогнозира с колко.

"Нещо, което касае човешкото здраве и човешкия живот е безценно", категоричен беше Георгиев. "Ако искаме да имаме качествени водачи, трябва много да се "потим" в шофьорския курс. Това означава амортизация, по-честа смяна на автомобили, на кабинети, учебни пособия и други", обясни експертът.

Според Георгиев школите, които предлагат по-ниски от обичайните цени за курса, го правят за сметка на броя часове и съответно качеството на обучението.

90% от школите у нас са в сивия сектор, допълни още експерта.

"В момента инструкторите са в ролята на автошкола без да има разрешение за това. И тук се появява сивият сектор, което означава да се събират само едни такси от курсистите и да не се инвестира нито една стотинка, защото няма как да се инвестира от субект, който е сив", коментира Красимир Георгиев. По думите му, именно автоинструкторите от сивия сектор са тези, които протестират срещу новите промени в шофьорските курсове и изпити.

Съгласно новата наредба инструкторите ще отбелязват началото на обучителния час и упражненията, а курсистите ще потвърждават готовността си да започнат. В края на всеки урок системата ще отразява дали е отработено планираното упражнение, колко са изминатите километри и каква е развитата скорост. Това категорично ще намали произшествията по пътя, включително и тези с участието на млади шофьори, смята Георгиев. 

Също така, курсистът ще може да се явява на изпит не повече от четири пъти за шест месеца, предвиждат още промените. При неуспех – ще трябва да заплати нов курс.

Красимир Георгиев приветства и идеята за въвеждане на автомобилните симулатори в обучението на бъдещите шофьори, по примера на други европейски държави. В България такива симулатори вече има в някои школи, но те са само пожелателни. 

Чуйте повече в репортажа на Иван Барбов в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Малките жестове

Има една колоритна история, в която тимуроци /герои на автора Аркадий Гайдар/ запретват ръкави да правят добрини. В разгара на начинанието забелязват възрастна жена, която стои на улицата и замислено се взира в отсрещния тротоар. В духа на всепоглъщащото и необятно добро, те я пренасят отсреща, с две думи: помагат й да пресече. Вярно: старицата..

публикувано на 17.02.25 в 17:00

Варненската опера с ателиета за деца всеки месец

„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика.  Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец.  Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..

публикувано на 17.02.25 в 10:27

В Каварна ще отбележат 152-годишнината от гибелта на Левски

Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..

публикувано на 16.02.25 в 10:52

В село Изгрев коронясаха царе на лозята и троскота, избраха и царица на мотиката

В суворовското  село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..

публикувано на 14.02.25 в 18:30

Зарязване на лозята - първа от поредицата прояви за 70-годишнината на Ботаническата градина в Балчик

Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..

публикувано на 14.02.25 в 14:52

Зов за помощ: 37-годишна жена се нуждае спешно от средства за животоспасяващо лечение

37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ.  След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..

публикувано на 14.02.25 в 13:55
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Изказаното слово има чудодейната способност да лекува раните ни

До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..

публикувано на 14.02.25 в 11:20