Как да помагаме на животните в града? Отговорите дава поредицата "Дивите животни на града". Под формата на три книги авторката Елена Павлова и художничката Милена Радева разказват поучителни и образователин истории за обитателите на градските пространства.
Гълъби гнездят по таваните на блоковете, лястовици се заселват под стрехите, прилепи олитават фугите на панелните блокове, а в паркове и градинки шестват таралежи и подскачат от клон на клон катерички. Всички те са "Дивите животни на града", разказва за проекта Елена Павлова.
"Отдавна исках да пиша за случаите с различните фондации, които са за спасяване и рехабилитация на диви животн и птици. По този начин можем да представим и това, което се случва с нашата планета в кратък, съкратен, облекчен вид за деца. За да им кажем всъщност колко видове са изчезнали, как имаме нужда от тяхната помощ. И делото на всеки един, капка по капка, в крайна сметка прави вир, океан. Ако всички помагат по-мъничко, да повдигнат планената и да спасим това, което е останало."
В поредицата авторите говорят за спасяването, за помагането, за свободата, за съвместното съжителство. Както и за начините, по които може да бъде помогнато на животните в града. Средствата от продажбата на книгите са за спасяването на дивите животни в градска среда.
"В момента голяма част от децата живеят в големите градове и общо взето виждат диво животно на картинка. Но и дивите животни се нанасят в градовете, понеже те нямат избор. Ние отрязваме гората, слагаме пътища на поляните, където те живеят. И те няма как да се адаптират към толкова бърза промяна на околната среда. Съответно идват в територията, която е заето от хората. Все по-чедсто можем да видим лисици, борсуци, таралежи, костенурки. За съжаление в градска среда животинките е по-вероятно да се сблъскат с катастрофа, направена от хората."
Изложба с илюстрации от „Дивите животни на града“ е подредена в РБ „Пенчо Славейков“ във Варна. Тя продължава до края на месеца.
Повече в интервюто с Елена Павлова чуйте в звуковия файл.
Варненският драматичен театър „Стоян Бъчваров“ учредява в края на септември свой международен фестивален форум. Първото издание на Международния черноморски театрален фестивал (МЧТФ) ще се проведе в морската столица от 24 до 28 септември. Фестивалният слоган „Театърът се вълнува“ търси асоциативно емоционален паралел между изкуството и морето...
Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..
Концертът „Разходка из Виена“ ще бъде представен на 19 юли, събота, от 18 ч. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“. Организатор на събитието, което събира на варненска сцена двете талантливи пианистки с успешна концертна и преподавателска кариера в САЩ и Европа - Венета Нейнска и Пепрон Пилибосян , е Общоарменският благотворителен съюз..
Във Варна е подредена финалната изложба от 18-ия Международен фотографски салон. Най-силните и въздействащи творби са показани на пана в пространството между Фестивалния и конгресен център и сградата на бившия хотел „Одесос“. Или с други думи - площад „Антон Новак“. Днес е официалното откриване. Присъдени са 121 награди – индивидуални и..
„Тютюн“ – най-гледаната постановка на Варненския драматичен театър, удостоена с Награда Варна за 2022 г., излиза на откритата сцена на Летния театър на 1 септември. Калин Врачански е в ролята на Борис Морев, а Александра Майдавска талантливо изгражда образа на Ирина в разтърсващия и чувствен спектакъл за невъзможната любов на фона на жестокостта на..
122 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание ще бъдат отбелязани на 19 юни във Варна. Програмата започва в 10 часа в парка на район "Аспарухово" с официално откриване и заупокойна молитва и продължава с фолклорна програма. Организатори на събитието са Македонското културно-просветно дружество "Гоце Делчев" и Регионалното тракийско..
Навръх рождения си ден почина младият писател Иво Христов, който от години се бореше с рядко заболяване, което образуваше тумори в главния и гръбначния мозък. - неврофиброматоза тип 2 "Вместо да отпразнуваме 24 години живот, се прощаваме с него. Болката е неописуема. Трудно е да повярваме, че го няма. Сърцата ни са натежали, а думите – безсилни",..