Как да помагаме на животните в града? Отговорите дава поредицата "Дивите животни на града". Под формата на три книги авторката Елена Павлова и художничката Милена Радева разказват поучителни и образователин истории за обитателите на градските пространства.
Гълъби гнездят по таваните на блоковете, лястовици се заселват под стрехите, прилепи олитават фугите на панелните блокове, а в паркове и градинки шестват таралежи и подскачат от клон на клон катерички. Всички те са "Дивите животни на града", разказва за проекта Елена Павлова.
"Отдавна исках да пиша за случаите с различните фондации, които са за спасяване и рехабилитация на диви животн и птици. По този начин можем да представим и това, което се случва с нашата планета в кратък, съкратен, облекчен вид за деца. За да им кажем всъщност колко видове са изчезнали, как имаме нужда от тяхната помощ. И делото на всеки един, капка по капка, в крайна сметка прави вир, океан. Ако всички помагат по-мъничко, да повдигнат планената и да спасим това, което е останало."
В поредицата авторите говорят за спасяването, за помагането, за свободата, за съвместното съжителство. Както и за начините, по които може да бъде помогнато на животните в града. Средствата от продажбата на книгите са за спасяването на дивите животни в градска среда.
"В момента голяма част от децата живеят в големите градове и общо взето виждат диво животно на картинка. Но и дивите животни се нанасят в градовете, понеже те нямат избор. Ние отрязваме гората, слагаме пътища на поляните, където те живеят. И те няма как да се адаптират към толкова бърза промяна на околната среда. Съответно идват в територията, която е заето от хората. Все по-чедсто можем да видим лисици, борсуци, таралежи, костенурки. За съжаление в градска среда животинките е по-вероятно да се сблъскат с катастрофа, направена от хората."
Изложба с илюстрации от „Дивите животни на града“ е подредена в РБ „Пенчо Славейков“ във Варна. Тя продължава до края на месеца.
Повече в интервюто с Елена Павлова чуйте в звуковия файл.
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..