Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Три пъти на връх Ботев за един ден

Снимка: Константин Костадинов

Връх Ботев не е от най-високите. Разбира се, че е първенецът на Стара планина, но в сравнение с върховете в Рила и Пирин изостава като височина. И въпреки това е по-лесно да се качите на Мусала и Вихрен, отколкото на връх Ботев. Защото няма преход, който да е по-кратък от 5 часа. Независимо дали изкачването е от Южна или Севена България. Въпреки продължителността на преходите, има любители на планината, които изпробват собствените си физически граници. Като Констанитн Костадинов от Плевен.

Представете си следната картина – туристическата спалня на връх Ботев. Препълнена. А навън мъглата е толкова гъста, че може да се реже с нож. В някакъв момент вратата се отваря и вътре влиза младеж, бурно посрещнат от съдържателя на спалнята с вика – „Ей, този вече за трети път се качва на Ботев днес“.

На мен ми трябваха седем часа, за да стигна отново до върха от хижа "Триглав". Поинтересувах се, кой е младежът. Оказа се от Плевен и планинското бягане му е страст.

"Бягам от скоро. В парк "Кайлъка", където ходя да тренирам, минаваха едни момечта сутрин в шест часа. Тичаха. Заприказвах се с тях, поканиха ме някой път да побягам с тях. И така почнах. Малко на шега."

Започва да ходи с тях в планината. Всеки свободен час е горе. Докато не решава, че ще опита за един ден три пъти да качи първенеца на Стара Планина – връх Ботев.

"Това ми беше една от целите за годината. Лично си я поставих да го кача три пъти. През връх Млечен чал, където е малко по-трудно. Повече денивелация. Целта ми беше да събера 5 000 метра положителна денивелация в рамките на деня. Понеже там процента на наклона е за по-малко километри доста голям. И реших, че ще мога да ги направя в рамките на 45 километра." 

Обикновено при състезанията по планиско бягане подобна денивелация се постига за двойно повече километри, споделя опита си Константин Костадинов. За да осъществи идеята си, тръгва от паркинга под хижа "Плевен".

"По стръмната пътека към хижата. През пистата нагоре, през Млечен чал, заслон "Ботев", върха. Цялото нещо ми отне към 15 часа с почивките. Имах си съпорт. Едни приятели дойдоха за първите две качвания. Времето към края беше малко по-лошо. Вие видяхте сам, че имаше вятър и мъгла горе. Но надолу всичко беше наред и успях да го завърша успешно, както си го бях планирал."

За две години Константин Костадинов е качвал връх Ботев 14 или 15 пъти. Последните три в един ден за 15 часа.

Повече в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

След успеха на "Гунди": Силна година за българските киносалони

Силна година изпращат българските киносалони. Това се дължи до голяма степен и на успеха на филма "Гунди - легенда за любовта", излязъл в средата на октомври. Това обобщи за Радио Варна  председателят на Асоциацията на българските киносалони Божидар Илиев. Той   е съсобственик на новата киноверига, която ще отвори врати във Варна на 21 декември. Деветте..

публикувано на 17.12.24 в 10:28
Иван Костов

Иван Костов: Ако проектобюджетът за 2025 година бъде приет, ни очаква втора Виденова зима

Ако проeктобюджетът за 2025 година бъде приет, следващата година дефицитът ще нарасне лавинообразно, бедните ще станат още по-бедни, а богатите - по-богати. Такава прогноза направи Иван Костов - бивш министър на финансите и бивш министър-председател. Той сравни ситуацията с 1994 година и времето на правителството Жан Виденов, когато по думите му е..

публикувано на 16.12.24 в 18:45

Детският учител има отговорната задача да насърчава децата да творят

Помагалото „Феноменът художествена деформация в детското изобразително творчество" – научно издание, предназначено за учители от специалността „Предучилищна и начална училищна педагогика“, както и за широк кръг читатели, излезе на бял свят, след като в средата на тази година от общинския бюджет на Балчик бяха отпуснати средства за издаването му...

публикувано на 16.12.24 в 08:15

Михаил Луков, ПП/ДБ: Няма яснота с милионите, които отиват към фирма "Градски транспорт"-Варна

Няма ясна представа какво се случва със средствата, отпускани за общинското предприятие „Градски транспорт“, каза за обзорното предаване „Позиция“ общинският съветник от ПП/ДБ Михаил Луков. Според него одитът на дружеството е описал една позитивна картина, която не отговаря на действителността. „Има много критики към ТАСРУД, но те си изпълняват..

публикувано на 14.12.24 в 15:34
Пламен Димитров

Пламен Димитров, КНСБ: Ако бюджетът за 2025 година не бъде приет до 19 януари, държавата ще блокира

Обяснението на синдикалния лидер на КНСБ Пламен Димитров защо имаме такава предложена макрорамка на бюджет 2025-та е, че вината е на депутатите, които тази пролет гласуваха единодушно разходи, които сега се питат "от къде са?".   В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция" той припомни, че тогава те са гласували изменение на закона на МВР,..

публикувано на 14.12.24 в 14:57

Ивайло Костадинов, ИТН: В предизборната кампания на Благомир Коцев нямаше предложение за повишаване на местните данъци и такси

Местните данъци и такси не трябва да се вдигат според варненските представители на ИТН. В обзорното предаване „Позиция“ Ивайло Костадинов припомни, че такава е била позицията и на самия кмет Благомир Коцев в началото на неговия мандат. „Ако това намерение,  което предлагат днес от администрацията, присъстваше в предизборната му платформа, дали..

публикувано на 14.12.24 в 14:42

Авторите на документалния филм "Чистота или смърт" и техните герои се срещат с варненската публика

Документалният филм „Чистота или смърт“, разказващ за зависимостите от алкохол, наркотици и хазарт, ще има премиера във Варна този петък, 13 декември, от 19:00 часа в зала „Европа“ на Фестивалния и конгресен център. Шест герои застават с лицата си пред камера, за да споделят своите лични истории. Документалната лента имаше премиера и..

публикувано на 13.12.24 в 06:45