В последните години обществото на любителите на планината все повече се разраства и много наши сънародници предпочитат контакта с природата, отколкото този с натоварените, а и често скъпи хотелски комплекси.
Ако сте решили да наемете хижа за няколко дни в планината, е важно да отделите достатъчно време да се подготвите добре, като не пренебрегвате особеностите на този вид туризъм, препоръчват от онлайн платформата „Ние, потребителите“.
„За да си осигурите максимално близки до очакванията ви преживявания, особено ако нямате много опит в този вид туризъм, посветете достатъчно време да се запознаете с неговите специфики. Разгледайте няколко специализирани страници и групи в социалните мрежи за планинари, за да почерпите от техния опит“, препоръчва основателят на „Ние, потребителите“ Габриела Руменова пред туристическото списание „Дестинация България“.
Руменова насочва и към сайта на Планинската спасителна служба (ППС), където туристите могат да прочетат полезна и професионално подготвена информация за тяхната безопасност в планината – от избора на подходящи дрехи и обувки, през необходимите храна и течности, до задължителната екипировка и правилното поведение при движение в група и преходи в планината. Там може да се открият и практични съвети за какви опасности да следите постоянно и как можете да избегнете някои от тях, както и какви са актуалните метеорологични условия във всяка от планините в България.
„Преди да пристъпите към резервация за настаняване в конкретна хижа, прегледайте различни предложения и какви условия можете да очаквате в един или друг обект. Вероятно знаете, че при хижите и заведенията за хранене към тях категорията се означава не със звезди, както е при хотелите и другите заведения за хранене и развлечения, а с еделвайси. Броят на еделвайсите може да е един или два. По категоризацията ще се ориентирате за условията в мястото за настаняване. Те са пряко свързани с изграждането, обзавеждането и оборудването, обслужването и предлаганите там услуги. Характерно за хижите е, че имат предимно общи спални помещения и стаи с над 4 легла, като за категория "Един еделвайс" се допуска наличие на двуетажни легла в общите спални и по изключение и нарове.“, разяснява експертът.
Справка в Националния туристически регистър на официалната интернет страница на Министерство на туризма ще верифицира категоризацията на разглежданите от вас хижи, а евентуалните отзиви в мрежата за наскоро споделени впечатления от туристи ще дадат по-ясна представа за условията и обслужването там.
Не разчитайте да направите резервацията при пристигане в хижата, а се погрижете за това много по-рано. Особено по-популярните са запазени много напред във времето. Следва да имате предвид и това, че някои от тези туристически обекти са в експлоатация през цялата година, но други са сезонни и работят само през определен период от годината, обръща внимание още Габриела Руменова.
Полезно е да знаете също така, че при пристигането на място на самия туристически обект трябва да е поставена табела с информация за неговите вид и категория, а вътре следва да има ценоразпис за цената на нощувката и на други туристически услуги.
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..
За девета поредна година в навечерието на Великден в Добрич обявиха започването на кампанията „Споделен хляб“. Тя се организира от Клуба за народни танци „Жътвари“ и Фондация „Милостиво сърце“. Целта на инициативата е да се подпомогнат за предстоящите празнични дни най-нуждаещите се в област Добрич. Кампанията „Споделен хляб“ е насочена към..
Напълно завършени и готови за провеждане на занимания на открито са осем детски площадки и едно спортно игрище в двора на детска ясла №2 „Моряче“ в на ул. „Рупи“ №2 в кв. „Чайка“. Бившата санаториална ясла е една от последните във Варна, където досега липсваха сертифицирани според европейските стандарти за качество и безопасност открити зони за..
Световно космическо парти ще се проведе за първи път във Варна. Събитието, което се организира от Площад "Наука" и Астро клуб за любители - Варна, е предвидено за 12 април, събота. Събитието е благотворително, а всички средства от билети ще отидат за подкрепа на каузата на "Площад Наука" да подобрява гражданската информираност и общественото..
96-годишна жена дари 100 хиляди лева на болницата в Димитровград. Решението да дарят парите от продажбата на апартамент семейство Йотови взимат след като губят дъщеря си по време на пандемията от Ковид, съобщи бТВ. „Какво можем да направим с толкова много пари. Решихме, че след като ги вземем ще ги дарим за благотворителност“, обясни 96-годишната..
В началото на тази седмица екипът и доброволците от Общинския приют за безстопанствени животни в с. Каменар съобщиха добрата вест, че още шест кученца са намерили своите осиновители през изминала седмица и вече се радват на топъл дом и любящи семейства. По тяхна информация съдбите и бъдещето на четириногите, настанени в центъра, продължават да..