Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Йотова: Подобряват се условията за работа на учените в България

| обновено на 25.10.24 в 13:24



Подобряват се условията за работа и заплащането на учените в България, както и тяхната реализация. Това каза за Радио Варна проф. Виолета Йотова, председател на Управителния съвет на Съюза на учените /СУВ/ във Варна по време на заключителната конференция „Науката в служба на обществото – 2024“.  Като постижение тя посочи, че за първи път тази година Министерството на образованието и науката е обявила т.нар. програмни докторантури, които позволяват на докторантите да работят само по своята тема  и да получават адекватно заплащане. Науката като цяло започва да бъде осъзнавана като основен двигател и в нашето общество, отразява се на много неща – като финансирането на изследователските университети и желанието за сдружаване, включително и с университети от чужбина, каза още проф. Йотова. В момента членовете на варненската секция на Съюза на учените е най-голямата в страната с над 350 членуващи в нея.

28-та заключителна конференция „Науката в служба на обществото – 2024” се проведе във Варна.Съорганизатори на форума са Община Варна, Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна, Икономически университет – Варна, ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“, Технически университет – Варна,  Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“, Институтът по рибни ресурси – ССА, Институтът по океанология „Проф. Фритьоф Нансен“ – БАН, Центърът по хидро- и аеродинамика към Института по металознание, съоръжения и технологии „Акад. А. Балевски“ –  БАН. 

Бяха представени два пленарни доклада: „Съвременни грижи за хора с редки заболявания в България и в Европа“ на проф. д-р Виолета Йотова, д.м.н. – директор на Експертен център по редки ендокринни болести към УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна, и „Роботизирана хирургия – от бъдещо в сегашно време“ на доц. д-р Александър Златаров, д.м. – научен изследовател в Център по роботизирана хирургия, Първа клиника по хирургия – УМБАЛ „Св. Марина“.

На заключителната конференция в месеца на науката бяха обявени и традиционните годишни награди на СУВ, чиито носители са утвърдени от Общото събрание. По предложение на секция „Икономически науки“ с грамота и златна значка е отличен проф. д-р Павел Петров – председател на Контролния съвет на СУВ и дългогодишен активен член на организацията, а грамота ще получи проф. д-р Теодорина Турлакова, която активно работи за развитието на младите учени в областта на аграрната икономика. Наградите ще бъдат връчени на ежегодния Бал на учените, който ще се състои на 29.11.2024 г.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

РИМ-Варна създава лаборатория за съхраняване на керамичното наследство в Черноморския район

Регионалният исторически музей във Варна ще създаде иновативна лаборатория за опазване и съхраняване на керамичното наследство в Черноморския район. Новината съобщи доц. д-р Мария Манолова-Войкова, завеждащ отдел "Археология". Дейностите по проекта са финансирани от Национален фонд "Култура".  Тази година предстои закупуването на лазерен профайлър,..

публикувано на 14.02.25 в 15:45

Безплатни прегледи на слуха организират във Варна

Във връзка със Световния ден на слуха - 3 март, за четвърта година Медицинският университет във Варна организира безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха.  Прегледите ще се проведат в периода 17-28.02.2025 г. в сектор „Аудио-вестибуларна и сънна медицина“ в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Освободител“..

публикувано на 14.02.25 в 14:47

От ГЕРБ ще пуснат сигнал до прокуратурата за колите в Морската градина във Варна

Сигнал до прокуратурата и до комисията за конфликт на интереси ще внесат общинските съветници от групата на ГЕРБ във Варна. Поводът е неизпълнение на решение на съда за спиране на движението на автомобили в Морската градина от кмета на града Благомир Коцев. Бившият кмет и настоящ общински съветник Иван Портних уточни, че става..

публикувано на 14.02.25 в 14:21

Археолозите на РИМ-Варна отчетоха резултатите от проучванията си през миналата година

224 нови паметника са постъпили във фондовете на отдел "Археология" на Регионалния исторически музей във Варна.  Обектите на отдел "Археология" (Археологически музей, Аладжа манастир, Големи Римски терми и Малки Римски терми) са посетени от общо 117 866 българи и чужденци. Това отчете днес екипът на РИМ-Варна на професионалния ден на българския..

публикувано на 14.02.25 в 14:15
Кирил Петков

Кирил Петков отива на съд заради ареста на Бойко Борисов

Кирил Петков отива на съд заради ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов на 17 март 2022 година, предаде БНР. Два месеца след като съпредседателя на Продължаваме Промяната се отказа от доброволно от депутатския си имунитет, прокуратурата внесе в Софийския градски съд обвинителния акт срещу него. Предстои да бъде насрочено разпоредително заседание по..

публикувано на 14.02.25 в 12:47

Търси ли се решение на проблема с бездомните кучета в Кранево?

Жители на крайморското село Кранево, община Балчик, алармират за все по-нарастваща популация от бездомни кучета в населеното място. Не са изолирани случаите и на нападнати и ухапани хора. Общината не разполага към момента със свой приют за бездомните животни и има сключен договор за обслужване от частен такъв, намиращ се в областния център Добрич. На..

публикувано на 14.02.25 в 12:43

Руски дрон е ударил АЕЦ "Чернобил", няма опасност от повишена радиация

Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че саркофагът, изграден над останките от четвърти реактор на бившата АЕЦ в Чернобил, е бил ударен от руски дрон тази нощ, при което са били нанесени "значителни щети", според първоначалната оценка, съобщава БНР.  Малко преди изявлението на Зеленски, от Международната агенция за атомна енергия съобщиха,..

публикувано на 14.02.25 в 10:58