Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Военен ритуал по повод Архангелова задушница в Мирча вода

Снимка: Министерство на отбраната


Военен ритуал по случай църковния празник Архангелова Задушница ще се проведе днес от 11:00 часа на Международното военно гробище Мирча вода, област Констанца Румъния. Събитието се организира за втори път по инициатива на Министерството на отбраната и със съдействието на посолството на Република България в Букурещ.
На военния ритуал ще присъстват посланикът на България в Румъния Радко Влайков, военният  аташе в Румъния, представители на румънската организация „Култ към героите“, както и група от курсанти от Националния военен университет във Велико Търново, посочи главният експерт от Министерството на отбраната Радослав Симеонов.

Международното военно гробище Мирча вода е едно от малкото запазени извън територията на България, в което е обособено място с гробове на български войници. В него са погребани останките на около 150-170 български войници, участвали в Първата световна война на Добруджанския фронт.


По публикацията работи: Иван Барбов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Златна есен

Слънце и облаци се редуват днес във Варна

Денят ще започне с предимно слънчево време, сутринта на отделни места ще има ниска облачност или намалена видимост. Постепенно от югозапад на североизток облачността ще се увеличава, в началото ще е висока, а по-късно и средна. Днес валеж не се очаква, дъжд ще завали към нощта. Вятърът ще е слаб от югоизток, по крайбрежието до умерен вятър от изток...

публикувано на 17.10.25 в 08:30

Бронзова скулптура на Балчика Мошеску получи като дарение "Двореца" в Балчик

Културният център "Двореца" в Балчик получи дарение - бронзова скулптура на Балчика Мошеску.  Балчика е дъщеря на Октавиан Мошеску, последният румънски кмет на Балчик и българката Пенка Добрева, сестра на известния гинеколог д-р Борис Добрев.  Момичето напуска България и родния Балчик, но остава в сърцето си предана на мястото, където е..

публикувано на 16.10.25 в 14:17

Премахват опасния атракцион "Замъка" край пазар "Чаталджа"

Започна премахването на  детския атракцион "Замъка" край пазар "Чаталджа", разположен между улиците "Цар Симеон", "Драва Соболч" и "Драва Чех", съобщиха от Община Варна. Съоръжението беше обект на многобройни сигнали от граждани заради опасното си състояние. Ще бъде премахнато и обособено помещение на ул. "Роза" №23Б, както и стари кафемашини в района..

публикувано на 15.10.25 в 19:19

Дни на отворените врати организират в Специалното училище за ученици с нарушено зрение във Варна

По случай 120-годишнината от създаването на училището и във връзка с отбелязването на Международния ден на белия бастун – 15 октомври , Специалното училище за ученици с нарушено зрение " Проф. д-р Иван Шишманов" във Варна организира Дни на отворените врати на 16 и 17 октомври 2025 г. от 9:00 до 12:00 часа в сградата на..

обновено на 15.10.25 в 15:02

Ателиета за деца организира Държавна опера-Варна

Държавна опера Варна подновява детските ателиета "Оперни тайни", които стартираха в началото на 2025-та.  Те са проект на режисьора Сребрина Соколова и запознават децата с аспектите на операта и елементите на всеки спектакъл по забавен и интерактивен начин. Във всяко ателие са включени разнообразни игри, цветни печатни материали, демонстрации,..

публикувано на 15.10.25 в 13:34

КНСБ представя данни за цените на храните през септември

КНСБ ще представи данните от наблюдението на цените на стоките от малката потребителска кошница за месец септември.  Събитието ще се състои на 15 октомври, сряда, от 10.00 часа в сградата на синдиката в София. От средата на тази година КНСБ следи цените на основните стоки в над 600 малки и големи търговски обекта в 81 общини. Наблюдението е част от..

публикувано на 15.10.25 в 08:58

Представиха обновения Алпинеум в Ботаническата градина в Балчик

Днес в Балчик пред екипа на градината, гости от учебните заведения, партньори и приятели, Университетски ботанически градини – Балчик представи обновения Алпинеум в Университетска ботаническа градина – Балчик, създаден още с ботаническата градина през 1955-56 година. Тази специална част от градината пресъздава богатството и красотата на алпийските..

публикувано на 14.10.25 в 19:35