Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Румяна Дечева: ЦИК се отказва да бъде регулатор на изборния процес

Откакто се появи видеозаснемането, застъпниците изчезнаха от секционните комисии, допълни тя

проф. Румяна Дечева
Снимка: Ани Петрова

Централната избирателна комисия с явно вътрешно решение се отказва да бъде регулатор на целия изборен процес. Това коментира в интервю за Радио Варна изборният експерт проф. Румяна Дечева. По думите ѝ, при наличие на изборни нарушения, именно ЦИК е регулаторът, който трябва да направи необходимото, за да бъдат поправени грешките. Всички трябва да бъдем представени по еднакъв начин от ЦИК, от Районните избирателни комисии и от секционните избирателни комисии, категорична е проф. Дечева.

През последните години, откакто се въведе видеозаснемането в изборния процес у нас, застъпниците изчезнаха от секционните избирателни комисии, каза още тя. Откакто имаме видеонаблюдение, само веднъж видях застъпник в София, допълни проф. Дечева. По думите на изборния експерт, в деня на изборите този октомври, както и в моментите на броене на гласовете и предаване на протоколите, представителите на политическите партии и техните застъпници са имали пълните права на място да декларират за нередности. 

Преди да се стигне до сегашния момент да се оспорват резултатите, ние сме минали през няколко етапа, в които политическите сили са "спали и са били безотговорни, а са получавали през цялото време държавна субсидия за всеки подаден от нас глас за техните формации", коментира още проф. Дечева. 

Невалидните бюлетини на тези избори са в нормата според европейската практика, добави тя. Сега обаче имаме много висок брой невалидни гласове, които могат да бъдат подадени единствено с хартиени бюлетини. 

Частично касиране на изборите би било по-адекватно решение, отколкото пълно касиране, каза проф. Дечева. Според нея, за да се стигне до повторно броене на бюлетините, трябва да бъдат дадени конкретни доказателства и то за всяка една секция. Никога не сме успели да накараме ЦИК да отвори чувалите и да преброят поне невалидните гласове, посочи тя. 

Коментирайки случая с липсващите 21 гласа за партия "Величие" и доказателствата, че формацията има достатъчно гласове, за да може да влезе в следващия парламент, проф. Румяна Дечева заяви: "Ние нямаме представа какви са тези нередности по протоколите, които политическите субекти може да предоставят. В други протоколи пък може да се види, че "Величие" губят гласове". 

В момента сме в пълно неведение както се случва и какво предстои. Ние не знаем какво е подготвено, не знаем дали нещо въобще ще бъде внесено, с изключение на един адвокат, който представлява трима народни представители, коментира още изборният експерт. По думите ѝ политическите партии в момента ни надъхват така, "сякаш отиваме вдругиден на избори". Те не ни дават конкретни доказателства, а единственото, което ние знаем, идва от неправителствените организации, които с анализите си ни информират за установени практики или разминавания, допълни проф. Румяна Дечева. Това са анализи, с които ние информираме ЦИК за тези нередности, поясни тя. 

Целия разговор на Валери Великов с изборния експерт проф. Румяна Дечева чуйте в прикачения звуков файл в началото на публикацията. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Песни на "Акага" на всеки час в ефира на Радио Варна днес в чест на Краси Куртев

Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г.  Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...

публикувано на 10.01.25 в 06:00

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35
Йоанна Драгнева

Йоанна Драгнева: С удоволствие нося името на дядо - Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в НМА

Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..

публикувано на 07.01.25 в 07:07