През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов в размер на 10 % повече спрямо досегашно разрешеното количество от калкана. Това стана ясно след 47-ата годишна среща на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море в Рим. Постигнатото увеличение е второто по ред за последните пет години и е в отговор на дългогодишното прилагане на мерки за опазване на вида. Същата квота е определена и за Румъния, като до момента двете държави имаха разрешен улов по 75 тона годишно. След взетото решение България ще получи 82,5 тона квота и това е радостно, защото ще се лови повече, а и по този начин се доказва, че общите усилия и действия могат да доведат до стабилизиране на популацията и нейния устойчив улов, коментира за Радио Варна председателят на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГФИШ".
От там настояват ставката на Данък добавена стойност на рибата и рибните продукти да бъде намалена с 10 процента. Цената ще се повишава, защото запасите от риба в световния океан все повече се изчерпват. Намаленото ДДС би спомогнало консумацията на риба да се увеличи, коментира Господинов. Според него тази промяна ще осигури повече риба на масата на всеки човек, но цената ѝ няма да бъде намалена, дори напротив. Причината за това е, че като суровина тя се изчерпва, допълни Господинов.
Предложение за по-ниско ДДС е правено от Асоциацията няколко пъти, припомни Господинов. Според него финансовите анализатори на политическите партии трябва да обсъдят този въпрос сериозно с производителите на рибни продукти. Ние сме една малка ниша - 0,02 % от Брутния вътрешен продукт, коментира Йордан Господинов. Има само 3-4 страни с по-високо ДДС на храните от България, допълни Господинов. "Най-вероятно хазната се пълни с ДДС, но това се прави за сметка на потребителя", категоричен е той.
С Йордан Господинов, председател на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГФИШ" разговаря Валери Великов.
11 жени са пострадали след инжектиране с ботулинов токсин. Това съобщи пред БНР Нели Георгиева, заместник-председател на Асоциацията на пациентите на естетическата медицина. Тя уточни, че жените са платили по 250 лева за процедурата, а жената която е инжектирала ботокса няма медицинско образование. "С мен са се свързали 11 жени, като три от тях са в..
Над 53 хиляди сигнала за домашно насилие са подадени за миналата година към Националната система за спешни повиквания - 112. В половината от случаите е изпращана и Спешна медицинска помощ. За 2024 г. са издадени 5252 заповеди за защита, а година по-рано те са били 4429. Близо 1600 от тях са за деца, обобщи Благородна Макева, преподавател по защита от..
254 безработни са започнали работа в област Добрич през декември 2024 година. В трудова заетост през месеца са били устроени 39 младежи на възраст до 29 години, както и 17 души, които дълго време са били без работа. Най-голям недостиг на работна ръка от Бюрото по труда в Добрич отчитат в преработващата промишленост и държавното управление. Информира..
Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на християнството Църквата..
Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад (доклад за напредъка на държавите членки на ЕС извън еврозоната) от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас. "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и..
С концерт Средното училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ във Варна ще отбележи 25-годишнината от създаването на профил „Музика“. Събитието ще бъде на 26 февруари, сряда, на сцена „Филиал“ на Варненския драматичен театър. Входът е свободен. Разнообразна програма са подготвили възпитаниците на средното училище, каза за Радио..
През 2024 година българските работодатели са увеличили вноса на работна ръка от държави извън Европейския съюз /ЕС/.Само през изминалата година в България за краткосрочна заетост са влезли 15 560 чужденци - с над 35% повече отколкото през 2023 г. Най-много работници са влезли от Турция, следвани от Киргизстан. За пръв път миналата година..