През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов в размер на 10 % повече спрямо досегашно разрешеното количество от калкана. Това стана ясно след 47-ата годишна среща на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море в Рим. Постигнатото увеличение е второто по ред за последните пет години и е в отговор на дългогодишното прилагане на мерки за опазване на вида. Същата квота е определена и за Румъния, като до момента двете държави имаха разрешен улов по 75 тона годишно. След взетото решение България ще получи 82,5 тона квота и това е радостно, защото ще се лови повече, а и по този начин се доказва, че общите усилия и действия могат да доведат до стабилизиране на популацията и нейния устойчив улов, коментира за Радио Варна председателят на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГФИШ".
От там настояват ставката на Данък добавена стойност на рибата и рибните продукти да бъде намалена с 10 процента. Цената ще се повишава, защото запасите от риба в световния океан все повече се изчерпват. Намаленото ДДС би спомогнало консумацията на риба да се увеличи, коментира Господинов. Според него тази промяна ще осигури повече риба на масата на всеки човек, но цената ѝ няма да бъде намалена, дори напротив. Причината за това е, че като суровина тя се изчерпва, допълни Господинов.
Предложение за по-ниско ДДС е правено от Асоциацията няколко пъти, припомни Господинов. Според него финансовите анализатори на политическите партии трябва да обсъдят този въпрос сериозно с производителите на рибни продукти. Ние сме една малка ниша - 0,02 % от Брутния вътрешен продукт, коментира Йордан Господинов. Има само 3-4 страни с по-високо ДДС на храните от България, допълни Господинов. "Най-вероятно хазната се пълни с ДДС, но това се прави за сметка на потребителя", категоричен е той.
С Йордан Господинов, председател на Асоциацията на производителите на рибни продукти "БГФИШ" разговаря Валери Великов.
Зимното почистване на Варна е обезпечено. Това каза кметът Благомир Коцев по време на пресконференция. Община Варна приключва процедурата за удължаване на анекса за зимно поддържане и почистване на града, допълни той. Подготвят нова процедура, която ще бъде обявена в Централизираната автоматизирана информационна система „Електронни обществени..
Заседанието на Експертния съвет за устройство на територията в община Варна приключи с разменени остри реплики между председателя на съвета архитект Кристиан Саралиев и присъстващите гости на заседанието - общинските съветници от ГЕРБ Тодор Балабанов и арх. Стоян Петков, както и представители на Камарата на архитектите и Съюза на архитектите...
Община Варна обмисля вдигане на размера на такса "Смет" . Местните данъци ще се запазят същите, каза кметът на Варна Благомир Коцев. Той посочи, че трябва да бъдат заложени повече средства от бюджета за функция "Чистота" догодина. Таксата за битовите отпадъци е една от най-ниските в страната, каза зам.-кметът по финансови въпроси Христо Рафаилов. Ще..
Министерският съвет одобри 21 648 730 лв. за финансиране на част от обектите от Националната пътна карта за научна инфраструктура. Средствата са предназначени за научни изследвания на българската Антарктическа база „Св. Климент Охридски" и разработки на Института за научни изследвания в областта на компютърните науки (INSAIТ) към Софийския университет..
Община Варна е внесла над 42 проекта за финансиране от държавата по инвестиционната програма за подпомагане на общините, каза кметът Благомир Коцев по време на пресконференция, на която отчете свършеното от администрацията за една година. Варна има привилегията да разполага с 100 млн. лева. Работата, която бе свършена, е огромна, каза той и посочи, че..
През нощта на 14 ноември - от 00:30 ч. до 2:30 ч., са възможни затруднения при купуването на е-винетки и маршрутни карти с банкови карти. Актуализацията на системите няма да повлияе на автоматичното отчитане чрез бордови устройства и GPS тракери на изминатото разстояние от тежкотоварни автомобили над 3,5 тона, съобщават от Агенция "Пътна..
Министерският съвет одобри допълнителни разходи в размер 18,5 млн. лв. по бюджета на Централната избирателна комисия (ЦИК) за 2024 г. 17,4 млн. лв. от тях са за финансово обезпечаване на извършени дейности, свързани с произвеждането на изборите за народни представители за Народно събрание на 27 октомври 2024 г. Останалите 1,1 млн. лв. са за финансово..