Иновативни стратегии и програми, насочени към подобряване на психичното здраве и благосъстоянието на учениците ще бъдат показани на форум, който ще се проведе в петък от 10ч. в концертната зала на Младежки дом Варна. Събитието ще събере преподаватели, образователни лидери и експерти в областта на психологията, които ще обсъдят ефективните модели за позитивно образование и тяхното внедряване в училищата. Организатор на събитието е Варненският свободен университет "Черноризец Храбър". Форумът се осъществява с подкрепата на Регионалното управление на образованието – Варна и Дирекция „Образование и младежки дейности“ – Община Варна.
Проф. Румен Стаматов, ръководител на Центъра за позитивно образование на Варненския свободен университет и експерт в областта на позитивната психология, ще изнесе ключова лекция, в която ще представи основните принципи на успешния модел за позитивно образование. Според него, основната цел на форума е да предостави на учителите ясна визия и конкретни стратегии за внедряване на тези подходи в училищата.
„Без обща визия и ясно структурирани програми не можем да постигнем реални резултати. Позитивното образование трябва да бъде изградена система, която да обхваща всички нива на образователния процес и да е дългосрочна“, посочи проф. Стаматов. Той подчерта, че важното не е само да се създадат програми, но и да се гарантира тяхното ефективно приложение и дълготрайно въздействие върху учениците и училищната среда.
Един от основните акценти на форума ще бъде как да се изградят програми за позитивно образование, които да преминат през етапи на тестване и адаптация, и да бъдат внедрени в учебния процес на дългосрочна основа. Програмите не трябва да бъдат само краткосрочни инициативи, а да се основават на доказани психологически подходи и да обхващат всички ученици в училището, като целта е да се постигнат трайни резултати.
„Психичното здраве и благосъстоянието не могат да се постигнат с едно-единствено усилие. За да видим истински резултати, трябва да вложим време и усилия в изграждането на устойчиви и добре структурирани програми“, отбеляза проф. Стаматов.
Програмите за позитивно образование, които ще бъдат обсъдени по време на форума, включват методи за развитие на по-социално поведение и идентифициране на силните страни на учениците. Въпреки първоначалния скептицизъм на някои учители и родители, резултатите от пилотни проекти показват значителни подобрения в поведението на децата (бел.а. СОУ "Гео Милев") „Много от тях започнаха да задават въпроси като 'Мамо, направих ли нещо добро днес?", което е ясен знак за промяна в техния начин на мислене и поведение“, сподели проф. Стаматов.
Програмата ще бъде разширена и през следващите месеци ще включва нови училища в различни региони на България, като ще обхване не само големи, но и по-малки такива. От август започва внедряването на програмата в учебни заведения като VII СОУ "Найден Геров", ОУ "Захари Стоянов", ОУ "П.Р. Славейков" и НУ "Д-р Петър Берон" в с. Приселци.
„Нашата цел е да се постигне широко внедряване на позитивното образование, което да обхване различни типове училища и да не се ограничава само до големите учебни заведения в по-големите градове“, каза още проф. Стаматов.
Форумът за позитивно образование ще бъде важна стъпка към създаването на устойчиви образователни практики, които да помогнат за изграждането на по-позитивна и подкрепяща учебна среда в България.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл по-горе.
Празен флакон от ботулинов токсин и 10 флакона с хиалуронова киселина са открили инспекторите от Регионалната здравна инспекция във Варна в един от козметичните салони в града, съобщава БНТ. Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс Проверките започнаха от сряда и са по разпореждане на здравния..
Народните представители от Комисията по културата и медиите приеха единодушно Проект на решение за предотвратяване и противодействие на рекламата, предлагането и продажбата на вейпове и други аналогични продукти, съдържащи наркотични вещества, съобщава БНР. Предложението да се спре рекламата на вейпове се състои от редица мерки и действия, които..
40% от острите интоксикации при децата във Варна за миналата година са свързани с употреба на вейп. Това каза д-р Борислав Станчев, главен експерт в дирекция „Превенции“ към Община Варна. През първата половина на 2024 година в България са идентифицирани 28 нови психоактивни вещества, а 21 от тях спадат към групата на новите канабиноиди (синтетична..
На гръцкия остров Санторини беше обявено извънредно положение на фона на интензивната и продължаваща сеизмична активност, която разтърси популярния егейски остров. Засегнати бяха и други острови като Аморгос, Анафи и Йос. Извънредното положение ще бъде в сила до първите дни на месец март, тъй като трусовете продължават да разтърсват района,..
Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов е обжалвал прекратяването на процедурата за избор на главен прокурор от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), съобщиха от Върховния административен съд. Към момента все още делото по жалбата не е насрочено. На 23 януари Пленумът на ВСС бе свикан на извънредно заседание от министъра на..
Близо 1 милион лева е прогнозната стойност на обявената от община Балчик процедура за избор на строител за доставка и монтаж на оборудване за външно изкуствено осветление, вкл. и демонтаж на съществуващото оборудване във вилната зона на Балчик и в 16 балчишки села – Безводица, Бобовец, Гурково, Дропла, Дъбрава, Змеево, Кремена, Ляхово, Преспа, Сенокос,..
Осем са тежките пътнотранспортни произшествия през месец януари в област Добрич. При тях са ранени десет души, един от които е с опасност за живота. Петима са ранените пешеходци, като и петте произшествия са причинени от шофьори над 65 години. Установените нарушения на правилата за движение през предходния месец в област Добрич са 8053...