Как завърши 15-ият археологически сезон съвместно между Исторически музей – Балчик и СУ „Св. Климент Охридски“ Късноантичната и ранносредновековна крепост в кв. "Хоризонт" в Белия град ни разказва директорът на музея Радостина Енчева, която е и заместник научен ръководител заедно с ръководителите от Алма матер д-р Румяна Колева и д-р Чавдар Кирилов.
Крепостта с площ около 110 декара е една от най-големите, строени някога в днешните български земи и най-голямата, издигната в напредналата Късна античност (епохата, обхващаща времето между края на III и началото на VII в.).
От 2009 г. насам, благодарение на сътрудничеството, се провежда и учебната практика по средновековна археология на студентите трети курс на специалност археология на Университета. За поредна година те се финансират от програмата на Министерство на културата за целево подпомагане на теренните археологически проучвания в България.
По повод 15 години от съвместното сътрудничество на балчишкия музей със Софийския университет се планира издаването на книжно тяло с резултатите от проучванията, насочено към масовата публика.
„Тази година сезонът не беше сред най-хубавите за нас, защото случихме на лошо време и нямаше възможност да се проучва. За краткия период на разкопките през септември, продължение на миналогодишната работа върху терена до западната порта, попаднахме на находки, които не са атрактивни за дадения период – ножчета, катарами, много фрагментирана керамика. Всичко, което е открито за тези 15 години на крепостта, се намира в Исторически музей – Балчик. Атрактивните златни монети на византийския император Никифор Фока от 10 век са експонирани в музея“ – обясни Енчева.
През декември ще бъде представен пред посетителите реализираният с финансовата подкрепа на Министерството на културата проект "Виртуална реалност Храмът на Понтийската майка на боговете – Кибела“ – съобщи директорът на музея в Белия град в отговор на въпроса експонирано ли е подобаващо културно-историческото ни наследство.
Става въпрос за иновативното представяне на Храма на Кибела от Дионисополис, което да връща посетителите към времената, когато е функционирало светилището, определяно от археолозите като "откритието на века".
„Ние следваме всички модерни тенденции що се отнася до технологиите и представяме по един нов начин храма. Защото туристите идват, виждат оригиналите, но на тях те нищо не им говорят, защото са на парче. А посредством виар очилата, които направихме, те ще могат да видят храма, интериора му и различни ритуали, извършвани в него“ – разказа Енчева.
Виртуалната реалност е част от образователните програми на Исторически музей-Балчик, насочена към подрастващите.
„По същия проект направихме тъч скрийн за децата. Чрез него могат да гледат филмите, свързани с културно-историческото ни наследство, а след това чрез въпроси сами да го подредят. Наличен е и макет, който децата да наредят като конструктор" - уточни директорът.
За съжаление, вече 17-а година най-добре запазеният елинистически храм на богинята Кибела на Балканския полуостров остава в дупката, където беше открит случайно при изкоп за строеж през 2007. Намерените надписи и мраморни пластики са изключително важни културни ценности, отразяващи обществения, религиозен и политически живот в Дионисополис в периода III в. пр. Хр. - IV в. сл. Хр.
Музейните служители в Балчик очакват одобрението на още два свои проекта, свързани с експозицията и историята на Белия град – за въвеждане на добавена реалност за първите разкопки, проведени в Балчик – откритата гробница на римски лекар жрец в Дионисопол от 2 век сл. Христа, находките от които се намират в РИМ – Варна.
„В момента хората виждат макета на гробницата при нас. При финансиране на тази идея се надяват да могат да видят и как е изглеждала самата гробница и какво е намерено в нея“ – уточни директорът на музея, че това се предвижда и за други знакови места в града.
В бъдеще време, но близко, уредниците се надяват да бъде завършен един голям проект. „Много ни се иска нещо, което сме започнали с колеги от Софийския университет и РИМ – Варна, да напишем и историята на нашия град, което е един доста обемен труд, който налага включването на различни специалисти“ – отбеляза още директорът на ИМ - Балчик.
Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова.
На 29 април, вторник, от 17 до 20 часа, Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна ще отбележи рождения си ден с вернисаж в галерията на школата. В изложба ще бъдат представени творби, инспирирани от връзката между аморфната форма, фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от..
В Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна от 24 април до 7 май 2025 г. ще бъде представена изложба офорти на ученици от НУИ “Добри Христов” - Варна. Това гостуване на младите таланти в музейна среда е вече традиционна част от партньорството на Варненската галерия и Училището по изкуствата. 15 са участниците в изложбата - всички са от..
С първо и второ място се завърнаха от участието си в Международния конкурс „Talent for Dance“, провел се в Торино, Италия, възпитаничките на студио „Балет“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс, Варна. Първото място в раздел „Класически балет“, категория „Сеньори“, бе за танца „Кармен денс“. Малките балеринки на Бистра Бъчварова се класираха втори с..
Проект, наречен с интересното име „Трибункер“, започна своята реализация в морския град Каварна. Трима приятели, хора на изкуството, се обединиха около идеята да превръщат заобикалящата ни градска среда в по-приятно, чисто и приветливо място. Младежите са убедени, че видът на пространството, в което живеем, е от голямо значение за възпитанието и..
Седмицата на камерната музика на името на композитора Константин Илиев започва в Добрич. Музикалното събитие, което е създадено през далечната 1975 г. е един от най-престижните фестивали за камерна музика в Българи. Участниците в четирите концертни вечери са доказани професионалисти и известни музиканти, които ще се изявяват от днес до 25 април в..
Към тази, с нищо необяснима и от нищо в света независеща, радост, с която ще звучи много дни пасхалният поздрав „Христос Воскресе!“, ни призовава началното празнично слово на списание „Амвон“. След богословските размисли за „Тайната на грехопадението“, ставрофорен иконом Дончо Александров ни зове „Да богатеем в Бога!“. Много интересни са..
Докато издаването на десетия студиен албум на Лана Дел Рей все още е забулено в неяснота, тя предложи още една изненада под формата на новия сингъл „Bluebird“, съобщи Far Out. Като се има предвид по-тежкото звучене на „Bluebird“, изглежда, че поне обещанието, че десетият ѝ албум ще бъде вдъхновено от кънтри издание, е вярно. Великолепно..