ИДЕНТИЧНОСТ е заглавието на албума, създаден по повод 90-годишнината на Радио Варна, чиято премиера ще бъде на 6 декември в ефира и YouTube канала на медията. Песните в новия компактдиск са поредното доказателство, че музиката има силата да свързва поколения и да изгражда нови мостове между стилове и култури. С основание може да ги наричаме и пиеси, които създават музикален разказ за корените, паметта и вдъхновението, пречупени през призмата на модерния артистичен поглед на 13 водещи музиканти.
За участие в тази кросоувър продукция Радио Варна покани някои от най-забележителните български народни певци и водещи джаз пианисти. Сред тях са пиринската певица Юлия Гатдерова, чийто емоционален вокал намери перфектен партньор в пианото на Събин Тодоров, създавайки нежна мелодична магия в разказа за белото Айше.
Утвърденият дует на Теодора Стамболиева и Димитър Йорданов за първи път срещна космополитната музикална личност на Страцимир Павлов в завладяваща интерпретация на една от най-красивите песенни любовни изповеди от Странджа.
Изненадваща със спонтаността си и мигновеното музикално общуване е срещата в студиото на северняшката певица с лек, ефирен и много впечатляващ вокал, Бисерка Пиларска, и Димитър Горчаков, който с присъщата си съвременна джазова чувствителност изтъка находчивия аранжимент в хумористичната песен от албума.
Не по-малко въздействащо е изпълнението на гласовитата Петя Панева и Димитър Бодуров, които успяват да пренесат мистичния сюжет от песента „Легнала Янка“ в изцяло нов контекст със завладяващо, майсторско пеене и иновативен аранжимент.
Водещата експериментаторка в авторската фолклорна музика сред певиците - Ваня Вълкова, се колаборира с яркия пианист Мирослав Турийски – резултатът ни радва с остроумен подход в интерпретацията в комбинация от деликатност и неподражаема енергия в изпълнението.
А певицата-изследовател на гласа, Гергана Димитрова, заедно с удивителната пианистична експресия на търсещия нови измерения в изпълнителското изкуство, Теодор Петков – Тото, изграждат красива, елегична звукова картина в най-тежкия сюжет от песенните картини в албума.
ИДЕНТИЧНОСТ е изследване на духа на България и вътрешния свят на създателите му!
Официална премиера на албума ИДЕНТИЧНОСТ ще бъде на 6 декември в предаването на Радио Варна за култура „Гравитация нула“ (начало 14.00 часа), а в седмицата от 2 до 6 декември в предаването „Джем сешън“ (начало 12.30 часа) слушателите ще имат възможност да се запознаят с музикантите, създали песните в новия компактдиск. Албумът ще бъде наличен за слушане и в YouTube канала на Радио Варна след официалното му представяне.
В Деня на лозаря - Трифон Зарезан /нов стил/ ще говорим за любимите сортове на българите днес, за допирните точки между виното и любовта и за българския обичай в празничния ден - зарязването на лозето за плодородие. Традицията и днес ще спазят в село Звездица до Варна. Как избират Царя на виното и за една почти неизвестна традиция от варненския..
В навечерието на празника на виното и любовта и в Световния ден на радиото, сутрешният екип на Радио Варна ще се погрижи за усмивките и доброто настроение на всички влюбени в радиото, които ще посрещнат деня на любимите честоти. Ден нов, ден леко студен, но и с интересни теми, актуални новини и хубава музика подсладен. Иван Барбов,..
Интерактивна аптечна карта ще улеснява достъпа до информация за аптеки по местоположение и дейности. Тема с продължение: ботокс – истерията, резултатите от проверките на РЗИ-Варна до момента. Ученици от варненската Първа езикова гимназия са победители в тазгодишния конкурс „Млад благотворител“. Експерт по безопасност с коментар по темата..
Българските деветокласници са най-силни по биология (но само в три области на страната), а по химия в половината области дори трудно "връзват" дори тройка. Физиката е малко по-добре от химията, но и там, както по математика средните оценки на близо 49 хил. ученици в 9-ти клас са около 3.00. Данните са от тестовете по природни науки, който Министерство..
Репортаж по темата за безопасния интернет, как да защитим личните си данни в социалните мрежи и да предпазим децата от пристрастяване към онлайн средата. Община Варна проверява инвестиционните намерения за Алея Първа - крайбрежната зона на морската столица. Липсват жизненоважни медикаменти за болните от епилепсия. За почитателите на..
За пореден път посещаваме село Генерал Колево, община Вълчи дол. За пореден път изпитваме разочарование, пътувайки по пътя, осеян с дупки. Тук нищо не се променя, независимо от това кой е на власт. Хора и животни стоят в безвремие. В село Генерал Колево се срещнахме с младия кмет Хасан Хасанов и със случайни хора, които бяха до единственото..