Притеснително нищожен е броят на подаваните сигнали за корупция и конфликт на интереси. Хората, които са установили нарушения и корупционни схеми, се поставят в уязвима позиция, когато трябва да предоставят повече данни, а това ги възпира. Това каза адвокат Лора Георгиева от неправителствената организация Антикорупционния фонд.
Според нея има ограничения на законодателно ниво, които трябва да се преодолеят, за да могат сигналоподателите да са по-активни. Една от бариерите пред тях е високата степен на индивидуализация, те не само, че не са аноними, но се представят с трите си имена. Ако не дадат тези данни, сигналът изобщо не се разглежда, каза тя.
Като положителна отчете промяната в уредбата, която вече не изисква предоставяне на ЕГН.
Вече 6 години следим работата на антикорупционните институции - на прокуратурата и Антикорупционната комисия, подчерта тя.
Последният проект на АКФ проследява как работят органите за противодействие на корупцията на местно ниво. В изследването са включени 27 общини с различен профил. Изводите са, че дефицитите, които се забелязват на национално ниво, съществуват и на местно, обясни Георгиева.
От АКФ като грешка отчитат практиката антикорупционните органи да се задействат само по сигнал. Не извършват никакви дейност по собствена инициатива в рамките на правомощията си, каза Георгиева.
Адвокатът каза, че продължават да следят случая с рибарското пристанище "Карантината" , който стигна до вниманието на Европрокуратурата.
В Арт салона на Радио Варна днес се провежда дискусия с участието на представители на Антикорупционен фонд.
Чуйте повече от разговора на Жоро Бекяров с Лора Георгиева.
6,5 милиона лева ще поискат с официално писмо до правителството Община Варна, Общинският съвет и синдикатите "Подкрепа" и КНСБ. Това стана ясно след срещата в общината на кмета на Варна Благомир Коцев, председателят на ОбС Христо Димитров, Георги Кулински - председател на Комисията по транспорт, Николай Антонов - изпълнителен директор на "Градски..
Представители на рибарски сдружения утре ще се срещнат с ръководството на Министерството на земеделието. На срещата ще бъдат обсъдени текущи проблеми и казуси, които са свързани със съставяне на актове и наказателни постановления на ловците на бяла мида, както и други проблеми на бранша. Това каза за Радио Варна д-р Йордан Господинов, който е..
Общоарменски благотворителен съюз "Парекордзаган" във Варна ще отбележи 101-годишнината от рождението на Шарл Азнавур, с поднасяне на венци и цветя на монумента на Маестрото на 22 май (четвъртък) от 18:30 ч., площад "Съединение". "Шарл Азнавур е световноизвестен писател, певец, поет и актьор, който ще остане завинаги сред най-големите имена в..
Първото издание на фестивала Animalia Art Fest посветен на децата и животните ще се проведе днес, 26-ти май понеделник, до кривото дърво в Морската градина във Варна. Работилниците ще са тематични – децата ще моделират с глина и пластилин и ще рисуват животни. Включени са и два безплатни демо класа на художничката Светлана Димитрова, която ще..
На 20 май отбелязваме Световния ден на клиничните проучвания. По този повод организаторите на кампанията „Пациентите от бъдещето“ напомнят колко важни са те за разработването на нови терапевтични решения. Над 2800 са активните клинични проучвания в България, а 304 набират пациенти в момента по данни на международния портал cliniclatrails.gov...
Експерти от Световната банка в момента изготвят анализ на възможностите за развитие на пристанище Варна и до края на годината ще обявим процедура за публично-частно партньорство. Целта ни е да привлечем международни фондове и компании, които да осигурят достатъчно инвестиции за модернизацията му, да привлекат нови товародатели и да увеличат..
Над 162 000 дружества и еднолични търговци вече обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите, повече от месец и половина преди изтичането на крайния срок. Над 12 000 са във Варна. За цялата страна близо 30 000 са подадените до момента годишни данъчни декларации от едноличните търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане,..