Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радко Мурзов с ретроспективна изложба в ГХГ "Борис Георгиев"

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя от 10 декември до края на 2024 г. изложбата “Графики и рисунки” на Радко Мурзов - емблематичен художник и създател на Школата по изобразително изкуство, оформила началните стъпки на поколения млади таланти от морската столица. Художникът е подготвил за тази изложба селекция от 65 произведения, които за знакови за посоките и периодите на творчеството му.

В дните на подготовка на изложбата Радко Мурзов споделя пред Нина Локмаджиева за ключови моменти от своето артистично израстване, белязани от творби, които са гръбнакът на изложбата в Градската художествена галерия на Варна:

“С тази изложба преминавам през целия си живот от Академията досега. Започвам с един етюд, в който ще видите академичната рисунка, за която професорите ме оцениха с отличен и похвала. Следват няколко цикъла рисунки - “За жената”, “Пулсации”, “Лято”, “Музи” и завършвам с графичния цикъл “Пространства” - модерни, почти абстрактни творби.

Включил съм и портрети - те са моя слабост, а и имах отлична оценка от Академията, моите професори виждаха в мен един добър портретист. Интересът към този жанр остана през целия ми живот и вие ще видите лицата на красиви жени и на мои приятели, на личности, които са били близо до мен и с нещо са ме впечатлили. Ще покажа дори едно портретче, правено преди Академията. А най-новият е на моя приятел Иван Кьосев, създаден миналата година. В портрета търся преди всичко силата на характера и приликата, той според мен трябва не само да носи философско излъчване, но и да има прилика. Винаги търся патетичното, героичното, лиричното, красивото най-вече.

Ще представя и последните ми графични творби, изпълнени в авторска смесена техника, които участваха в Биеналето на графиката - Варна 2023 - “Задушница” и “Балада за Стоимен Стоилов”. Кои мои работи от тази изложба бих посочил като ключови? Като цикъл бих отбелязал “Пулсации”. В него има графики, посветени на Яворов и Лора, Яворов и Мина, на Айнщайн и всички са с включване на фотографски елементи. А от началото на творческия ми път бих посочил цикъла “За жената” - техниката ми при него е работа с разтопен асфалт и кафяв молив за стъкло. Преобладават женските образи - някои са почерпани от натурата - като майка ми, съпругата ми и малката ми дъщеря като последователност във възрастта, а други са свободно интерпретирани. Цикълът “Лято” е от пастелни рисунки на голо тяло. Последният ми цикъл “Пространства” включва девет големи графики и смятам, че е най-високото постижение на моите графични търсения, които са започнали от реалистичната рисунка и са стигнали до едно абстрактно обобщение като пространства. За един творец всичко, което е сътворил, му е скъпо и е трудно да отличи нещо, но смятам, този цикъл и последните ми две графики, за които стана дума, са един връх в графичното ми изкуство.

През годините използвам различни техники, подчинени на идеите, които съм си поставил. Например, Пикасо сутрин е започвал с една работа, а следобед е завършвал с друга - той прави 16 пъти портрет на Жаклин - последната му съпруга - започва реалистично, а завършва с един схематичен портрет. Вече над 50 творчески години се ръководя от тази свобода, изповядвана от Пикасо.

Свободата е основното ми послание и към децата от Школата по изобразително изкуство. Рисуването и педагогическата работа - това са две неща, без които не мога. Изкуството е моя съдба, а педагогиката съм наследил от майка ми, която беше учителка, а и от това, че преди Академията съм завършил Софийския университет с филологическа специалност и две години съм учителствал - бях учител по руски език. Може би е призвание, защото трябва да обичаш децата, за да ги възпитаваш с обич, а не с дидактика и наставления, както често става в училището. Свободният изказ, свободната творческа рисунка, любовта ми към децата създават тая магия, която продължава толкова много години и ме вълнува. Има художници, които са много добри художници, но не могат да работят с деца, има и други, които са отлични педагози но не са художници, фактически аз покривам едно понятие художник-педагог. Художник е на първо място.

Аз съм спонтанен художник, работя много бързо и завършвам една творба на един дъх - за няколко часа. Последната ми живописна изложба “Кристализация” беше експериментална - с употреба на готварска сол - това са мои опити с акрилни бои, разтвори, в които солта повторно кристализира и се получават красиви неща. Това е нова вселена... Обичам откривателството, спонтанността, да се правят нещата на един дъх, с лекота. Реалистичните рисунки не могат да бъдат създавани така спонтанно, в началото съм се трудил и съм се мъчил много над тях. Портретът също не може да стане наведнъж - необходими са няколко етапа - връщам се към тях след някоя и друга година и ги поглеждам вече от гледната точка на опита. Критерият е времето, казано и в обикновения, и в преносния смисъл. Действително, докато рисуваш една работа, ти се запленяваш и мислиш, че си направил нещо велико, гениално, но когато се откъснеш, когато я погледнеш по-късно, ще откриеш някои неща. Дори при творбите от цикъла “Кристализации”, които са направени на един дъх, пак съм се връщал след няколко дни да ги огледам - когато съм отрезвял от първоначалното вдъхновение. Винаги има една отсрочка, една преценка. Тази изложба например е ретроспекция и е резултат на преценка - претеглил съм отново всичко през моя опит, за да покажа циклите, които през различното време и през различните години съм рисувал”.

Радко Мурзов е роден през 1939 г. в село Козаре, община Карнобат. Израства и учи в Карнобат. Дипломира се в специалност “Руска филология” в СУ „Св. Климент Охридски”. Преподава руски език в село Козичино и в град Поморие. През 1964 г. е приет в Художествената академия в София. Завършва специалност “Живопис” в ателието на проф. Илия Петров и проф. Петър Михайлов през 1970 г. Работи като художник в Металургичен комбинат „Кремиковци”.

През 1971 г. се установява във Варна. През 1976 г. е приет за член на СБХ. През 1977 г. е назначен за Главен специалист по изобразително изкуство в Окръжния съвет по култура – Варна. През 1978 г. напуска длъжността и работи като художник на свободна практика.

От 1971 г. ръководи “Детска школа по живопис” във Варна, получила множество медали и грамоти от национални и международни конкурси на детската рисунка. Представял е изкуството си в над 35 самостоятелни изложби в България, Германия и Гърция, както и в множество колективни изложби в България, Германия, Франция, Алжир, Япония, Русия, Полша, Македония, Португалия. Удостоен е със следните награди: Награда „Варна” - 2005 г., Почетен знак на кмета на Варна – 2010 г., Почетен знак на кмета на Карнобат – 2011 г., Почетен знак на кмета на Поморие – 2020 г. Отличен е с най-високото признание на обществеността на Варна „Почетен гражданин на Варна” – 2016 г.

В последните години Радко Мурзов откри няколко ретроспективни изложби, сред които в експозиционните зали на Съюза на българските художници на ул. „Шипка” 6 в София, на Националните литературни празници „Яворови дни” в Градската галерия в Поморие, в Художествения музей “Георги Велчев” във Варна - камерна изложба „Рисунки”. Миналата година той представи във варненската галерия “Графит” изложбата живопис “Кристализация”, която имаше своето продължение в Арт салона на Радио Варна през тази година.

Откриването на изложбата “Графики и рисунки” е на 10 декември 2024 г., вторник, от 18:00 часа на ул. “Любен Каравелов” 1.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Трибункер" или момчетата, които почистват сами обществени места в Каварна

Проект, наречен с интересното име „Трибункер“, започна своята реализация в морския град Каварна. Трима приятели, хора на изкуството, се обединиха около идеята да превръщат заобикалящата ни градска среда в по-приятно, чисто и приветливо място. Младежите са убедени, че видът на пространството, в което живеем, е от голямо значение за възпитанието и..

публикувано на 22.04.25 в 08:45

В Добрич започва Седмицата на камерната музика

Седмицата на камерната музика на името на композитора Константин Илиев започва в Добрич. Музикалното събитие, което е създадено през далечната 1975 г. е един от най-престижните фестивали за камерна музика в Българи. Участниците в четирите концертни вечери са доказани професионалисти и известни музиканти, които ще се изявяват от днес до 25 април в..

публикувано на 22.04.25 в 08:37

Излязоха от печат Възкресните броеве на „Амвон“ и „Камбанка“

Към тази, с нищо необяснима и от нищо в света независеща, радост, с която ще звучи много дни пасхалният поздрав „Христос Воскресе!“, ни   призовава началното празнично слово на списание „Амвон“. След богословските размисли за „Тайната на грехопадението“,  ставрофорен иконом Дончо Александров ни зове „Да богатеем в Бога!“. Много интересни са..

публикувано на 19.04.25 в 13:01

Лана Дел Рей пусна нов сингъл

Докато издаването на десетия студиен албум на Лана Дел Рей все още е забулено в неяснота, тя предложи още една изненада под формата на новия сингъл „Bluebird“, съобщи Far Out. Като се има предвид по-тежкото звучене на „Bluebird“, изглежда, че поне обещанието, че десетият ѝ албум ще бъде вдъхновено от кънтри издание, е вярно. Великолепно..

публикувано на 19.04.25 в 09:47

Новият филм „Междузвездни войни” с Райън Гослинг ще излезе през 2027 г.

Актьорът Райън Гослинг ще участва в нов филм от поредицата "Междузвездни войни", който ще излезе в киносалоните през май 2027 г., съобщиха Ройтерс и ДПА, позовавайки се на "Лукасфилм" на "Уолт Дисни".  Действието на "Междузвездни войни: Звезден боец" ще се развива пет години след събитията от "Възходът на Скайуокър" от 2019 г., се казва в..

публикувано на 18.04.25 в 15:41

След априлския сняг големите кактуси отново на открито в балчишката градина

С настъпването на пролетта Университетската ботаническа градина – Балчик отново представя на посетителите си една от своите най-впечатляващи експозиции – колекцията от едроразмерни кактуси и сукуленти на открито. Над 600 екземпляра от 42 растителни вида бяха аранжирани върху площ от 680 кв. м в Божествената градина и градина „Разсадника“, създавайки..

публикувано на 17.04.25 в 16:31

Книгата "Да обичаш Вили Казасян" с премиера във Варна

Премиерното представяне на книгата "Да обичаш Вили Казасян" от Добромир Славчев ще бъде днес, четвъртък, във Варна, в Художествения музей „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна. Книгата излиза в края на 2019 г., но обстоятелствата не позволяват да бъде представена в последвалите години. Авторът,..

публикувано на 17.04.25 в 14:28