По-голяма концентрация на микропластмаса по черноморското крайбрежие и морското дъно се наблюдава при липса на пречиствателни станции. Голямо замърсяване има край Созопол. Пробите от плажа показват, че в килограм пясък се съдържат над 400 частици, а от морското дъно - над 1000.
Това установи проучване на учени от Лабораторията по морска екология в Созопол към Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН. Докторантът Никола Бобчев, гл. ас. д-р Димитър Беров, гл. ас. д-р Стефания Клайн и доц. д-р Венцислав Карамфилов са взели проби от седиментите на плажове и морското дъно както от залива, така и от устието на река Ропотамо и Маслен нос.
Изводите са, че най-сериозно е замърсяването в урбанизираните територии. Микропластмасата се утаява на морското дъно и може да остане там много дълго, посочи докторантът Никола Бобчев. Той застъпва по-задълбочено темата за микропластмасата в мидите в дисертацията си. За целите на проучването ще бъдат изследвани 400 екземпляра миди, рапани и барбун, за да се провери как микропластмасата, погълната от един организъм, може да мигрира в друг, обясни Бобчев.
Микропластмасата представлява пластмасови частици с размер под 5 милиметра – между 1 микрометър и 5 милиметра. Те могат да бъдат с нормалната си големина, създадени от индустрията, като броката, например, но много частици се отделят от нишките от синтетичните материи от дрехите ни, каза още той.
Вече на дневен ред е стои предприемането на мерки за ограничаване на разпространението на микропластмасата, като пример даде Франция, която изисква от 2025 година пералните да бъдат оборудвани със специален филтър, който да не допуска нишки от дрехи да попадат в отпадните води.
Чуйте повече от интервюто на Валери Великов с Никола Бобчев.
На 14 години, с усмивка и воля по-силна от много възрастни — това е Ана Добрева от Варна. Тя живее с диагноза детска церебрална парализа. Родена преждевременно, още от шестмесечна възраст Ана преминава през рехабилитации. Но въпреки усилията, походката ѝ остава неправилна. Преди година лекарите решават, че има нужда от коригиращи операции – по една..
Създателят на първия инфлуенсър, генериран от изкуствен интелект - Ахинора, разработва нови дигитални образи. Това разказа самият Светослав Георгиев в предаването на Радио Варна "Новият ден". Ахинора от Варна е първият дигитален инфлуенсър у нас Основната дейност на Ахинора е тя да промотира здравословния начин на живот, опознаването на България -..
България е на последно място в Европейския съюз по навлизане на Изкуствения интелект в бизнеса, като една от причините е нежеланието на собствениците да модернизират и автоматизират процесите на работа, породено от неразбирането и страха от технологиите, коментира Николай Петканов, комуникационен експерт, предприемач и обучител. Повечето..
Спелеологията е наука, която изучава пещерите. Спелеологът е човек, който се занимава със спелеология, т. е. научното изследване на пещерите. Тези хора са регистрирали и картографирали над 5000 пещери в България. Една от тях е „Приказна“ край Котел. За която само до преди месеци се е смятало, че е много добре проучена и в нея вече няма нищо непознато и..
79 ентусиасти се включиха в националното състезание „Млад спасител“, което се проведе във Варна. Надпреварата бе част от програмата на седмицата на водното спасяване, която се организира от Български Червен кръст, с подкрепата на Община Варна и Българската асоциация „Спорт за учащи“, съобщават от БЧК-Варна. Участниците бяха на възраст от 11 до 18..
Основните фактори за заболяванията на ходилата и глезените са наднорменото тегло, обездвижването и високите токчета. Това коментира във Варна доцент Атанас Кацаров-председател на Българското дружество по хирургия на глезена и ходилото. Според него редовното ходене с токчета над 7 сантиметра е пагубно за краката. Той каза още, че напоследък са..
През юли сцена „Раковина“ в Морската градина отново ще оживее с разнообразна културна програма. Варненци и гостите на града ще могат да се насладят на безплатни концерти в почти всеки ден от месеца. Сред акцентите в програмата са концертът на 18 юли, посветен на рождението на Апостола на Свободата Васил Левски, с участието на състави при НЧ „Васил..