По предлагания от правителството проектобюджет за следващата година няма единодушие в Тристранния съвет, предаде БНР.
Бизнесът иска замразяване на заплати и съкращения в администрацията, а синдикатите настояват за по-високи обезщетения за безработица и майчинство.
Министърът на финансите Людмила Петкова заяви от своя страна, че предлаганите бюджетни закони за следващата година са на базата на действащото законодателство.
3% е предвиденият бюджетен дефицит, а повече приходи в Бюджета трябва да дойдат от акцизите на алкохол и цигари, които ще се вдигнат изпреварващо, данъчни амнистии за неплатени доходи и осигуровки, данък "подземно богатство", връщане на намалените ставки на нивата на ДДС от 20% в туризма, включително за хляба и брашното.
Людмила Петкова подчерта пред социалните партньори, бизнес и синдикати, че всъщност тези параметри могат и да бъдат променяни, след като проекта на бюджет се внесе в парламента:
"Напълно сме наясно, че по-скоро трябва да има ограничаване на разходите. Не е моя функция да коментирам какви закони са приети, кой как е гласувал за тях. Законът е закон и ние сме длъжни да го прилагаме. Народните представители имат пълните правомощия, когато бъде внесен законопроектът да променят или да отменят, или да забавят, или каквото те решат, както и да предложат други мерки, включително приходни и разходни мерки".
От Асоциацията на индустриалния капитал в България поискаха пренаписване на този Бюджет с реалистични приходи, които според Кънчо Стойчев, сега са само на хартия и са са еднократно действие, без да са предвидени буфери заради сложното международно положение.
Той поиска в началото на следващата 2025 година да продължи да действа настоящия Бюджет:
"Разбирам, че сте притиснати от времето и че трябва да се представи в Народното събрание бюджет, но все пак считаме, ние от АИКБ, че една забава или дори почване със стария бюджет на новата година е по-малко опасно от това, което ни се предлага".
Много спорно, от гледна точка на бизнеса, е вдигането на заплатите в бюджетния сектор с 10%, в отбраната и в МВР. Предлага се замразяване на настоящите размери на възнагражденията и дори съкращения на персонал с 10%, а пенсиите да се индексират само с ръста на инфлацията.
При обсъждането на бюджета на общественото осигуряване, социалният министър Ивайло Иванов отбеляза, че догодина приходите от осигуровки ще се увеличат, ще се намали дефицитът. Това ще е в следствие на ръста на минималния и на максималния осигурителен доход:
"Делът на трансфера от Централния бюджет за покриване на недостига на средства ще е само 39 процента от общите разходи и трансфери. В закона за 2024-та година това съотношение беше малко над 45%. Следователно, с проекта на закон се създават предпоставки, макар и благодарение на краткосрочни мерки, за подобряване на финансовата автономност на държавното обществено осигуряване".
От КНСБ обаче настояха с 2,5 процентни пункта от средата на следващата година да се увеличат осигуровките за пенсия; минималното обезщетение за безработица да е 30 лева, а не 18, както в момента, за да се доближи до линията на бедност; таванът на пенсиите, който сега е 3400 лева, да се актуализира с процента, с който от 1-ви юли ще се осъвременят пенсиите. Ася Гонева се обоснова:
"Според нас, разходите за пенсии заплашват устойчивостта на финансите на държавата. При 11 милиарда приходи за нови пенсии, 10 милиарда е подкрепата. Какво по-очевадно от това?".
От КТ "Подкрепа" остро критикуваха замразените плащания за обезщетения, включително и тези към майките - на 780 лева, каза Валери Апостолов:
"Коя е тази майка, която ще се откаже от голямата заплата, за да се върне на работа, а ще остане с малко възнаграждение, за да си гледа детето? Значи, тя трябва да има много сериозни причини, за да направи това нещо. Този размер, като цяло, на обезщетението за отглеждане на дете не може да покрие нуждите само на детето, камо ли на майката".
Основните критики към Бюджета на Здравната каса са, че няма нови политики и реформи. Там повечето средства от 1,4 млрд. лева, които ще са в повече като приход, идват от новата минимална заплата и осигурителни прагове. Критиките, които се чуха, са липса на контрол при изразходването на парите за здраве и предотвратяване на злоупотребите.
Обсъжданията продължават.
По-късно днес Държавният бюджет и този на Здравната каса и общественото осигуряване ще бъдат приети от правителството, за да се внесат за обсъждане в парламента.
Четирима души получиха званието „Почетен гражданин на Варна" тази вечер на официална церемония в Летния театър в крайморския град. Почетен гражданин на Варна стана ректорът на Икономическия..
За последните два месеца на територията на област Добрич служителите на „Пътна полиция“ са установили 11 500 нарушения на скоростните режими. Съставени са 8300 електронни фиша и 1400 актове за административни нарушения, като са наложени и 7100 глоби. При проверките са засечени 73 неправоспособни водачи, 60 шофьори, седнали зад волана след..
Съдът в Несебър решава дали да остави в ареста 18-годишното момче, което се вряза с атракционно АТВ в пешеходци на тротоар в Слънчев бряг в четвъртък. Районната прокуратура повдигна обвинение на младежа за нанасяне на средна телесна повреда. Сред пострадалите са три деца. 4-годишно..
Без споразумение за мир в Украйна приключи първият етап от разговорите между Доналд Тръмп и Владимир Путин. Американският президент прие руския си колега във военната база „Елмендорф–Ричардсън” в Анкъридж, Аляска. Държавните глави на САЩ и Русия проведоха разговор, продължил малко над три часа. Целта на срещата беше да се договори евентуален..
Десетки се включиха в протест в подкрепа на задържания кмет на Варна Благомир Коцев. "Свобода за Варна", "Искаме си кмета","Пламенка в затвора", "Сарафов в затвора", "Пеевски - в затвора" скандираха варненци по време на демонстрацията, организиран от инициативата "Правосъдие за всеки във Варна. Хората се събраха пред ресторант на булевард..
Богата и разнообразна програма за празника на Варна - 15 август Свето Успение Богородично, очакват варненци и гости на града. Тя обхваща дните от 15 до 17 август, а събитията са на няколко различни локации и включват музика, спорт, изобразително изкуство. Всички прояви от празничния афиш са напълно безплатни за варненци и гостите на града. В основната..
21-годишният водач, който вряза управлявания от него автомобил в автобус на градския транспорт на кръстовището на столичните булеварди "Възкресение" и "Константин Величков", е задържан. Това потвърдиха за БНР от СДВР. При удара на автомобила в автобуса загина един човек, а шестима бяха ранени. Трима от тях са с опасност за живота. В момента мъжът..