В чест на 90-годишнината на Радио Варна, медията ни, съвместно с Държавен архив Варна и Регионалния исторически музей открихме изложба, която разкрива историята на радиото през архиви, радиоапарати и уникални документи. Радиолюбителите са ключова част от началото на Радио Варна, чиито усилия поставят основите на радиопредаването в региона, каза Донка Николова, началник на Държавен архив Варна. Тя подчерта и важността и ролята на първите говорители и слушатели. Слушателите и работещите в радиото са определени като основни стълбове на успеха на Радио Варна. Акцент е поставен върху първата говорителка Гинка Алатова, чийто протокол за назначение също е включен в експозицията.
Изложбата включва архивни писма, първите реклами и ранните музикални програми, започнали с 34 грамофонни плочи. Сред експонатите са редки радиоапарати от фонда на музея, като модели „Москвич“ и „Комсомолец“, някои от които са от 1940 година. Сред тях е и може би най-познатият радиоприемник на аудиторията ни - VEW. Някои от тях са в изключително добро състояние каза Златка Антова - главен уредник на Отдел "Нова история" в РИМ - Варна. Тя сподели също, че във фондохранилището на музея има още интересни експонати, като радиошкафове и грамофони, които могат да бъдат представени при други поводи.
Наталия Чешмеджиева, директор на Радио Варна, изтъкна важността на съхранението на историята за бъдещите поколения и благодари на участващите институции за приносa към юбилея на Радиото. На 90 години Радио Варна отбелязва юбилея си с признателност към всички, допринесли за съхраняването на историята му. Изложбата представя трогателни текстове и документи, които връщат към началото и разкриват различната епоха с нейните морално-етични норми и стил на общуване. Те предизвикват усмивка и напомнят колко важно е да помним откъде сме тръгнали, каза още Наталия Чешмеджиева.
В деня на откриването на изложбата Радио Варна дари богат снимков материал и документи, свързани с медията ни от далечната 1946 г. до 1999 г. на Държавен архив Варна. Най-старата снимка в дарението е от 1946 г.
Изложбата може да бъде разгледана в Държавен архив Варна до края на месец януари 2025 г.
Чаят е втората най-консумирана напитка в света, след водата. А знаете ли, че едно съвсем случайно падане на листо във вряща вода преди около 5000 години в Китай бележи началото на историята на чая. За откривател се смята император Шен Нонг. Именно в китайската планина Ууи се отглежда редкия вид чай Da Hong Pao, който е най-скъпия в света и един грам..
На Цветница е празникът на град Провадия. По традиция се организира панаир на занаятчии, като за втора поредна година той ще само в района на минералните бани. Надсловът и тази година е „ Изберете българското!“. В музикалната програма тази година са включени два концерта. На 12 април от 19.30 часа в центъра на града концерт ще изнесат..
Православната църква отбелязва днес празника Лазаровден, който винаги е в предпоследната събота преди Великден. В календара на християнската църква той е свързан с един от най-интересните евангелски сюжети – с възкресението на Лазар. На Лазаровден църквата отбелязва с празнична литургия възкресението на Лазар, както и паметта на свети мъченик Лазар..
Мотосезонът във Варна стартира точно в 12ч. от пл. „Св. Св. Кирил и Методий“. Над 200 мотора и техните водачи се наредиха час преди официалния старт пред катедралния храм „Св. Успение Богородично“. Адреналинът и бензинът в кръвта са в основата на приятните емоции за моторджиите, но отговорността трябва да е на първо място, споделиха пред Радио..
На 15 април велобиблиотеката поема на своето ново лятно приключение, съобщиха днес от Регионалната библиотека във Варна. Както БТА информира, началото на този първи по рода си проект в страната бе поставено на 4 април миналата година. Всяка седмица в часовете преди обед велобиблиотеката ще излиза на открито по предварително обявен график в различни..
С песните „Лаленце се люлее“, „Жълто цвете цъфтеше“, „Рече мама да ме жени“, „Тръгнала е Дена“ и „Боряно Борянке“ и пожелания за здраве и берекет малките възпитанички на детска градина №7 „А. С. Пушкин“ поздравиха Община Варна в навечерието на Лазаровден и Цветница. Облечени в автентични носии и закичени с цветя, децата пяха, танцуваха традиционните..
Над 600 изпълнители ще участват в традиционния Общоградски фолклорен празник “Великденска плетеница”. Събитието ще се проведе на 13 април (неделя) от 10 ч. във Фестивалния и конгресен център във Варна. На сцената ще се изявят изпълнителите от детски, младежки фолклорни ансамбли и специализирани паралелки по български танци. Сред тях са ДФА „Българче“..